Akimirkos tarpsnis, pateiktas A. Aleksandravičiaus parodose, visuomet sugrąžina, atgaivina, primena…

IMGP5392

Vilija Čiapaitė

Birštono kultūros centre galima aplankyti Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų parodą ,,Šimtmečiui šimtas“. Ilgai vis nesusiruošdavau, o gal tiesiog pritrūkdavau laiko paviešinti savo mintis, įžvalgas paprastai, suprantamai, be jokių pompastiškų žodžių. Man taip norisi, kad kuo daugiau žmonių suprastų, ką aš noriu pasakyti…
Įžengusi į kultūros centro fojė, tiesiogiai sakant, „pasimečiau“. Iš kiekvienos fotografijos, o gal kiekvienoje fotografijoje, mačiau pažįstamų žmonių veidus. Neslėpsiu, nustebau, o gal savotiškai sau uždaviau klausimą: „Kodėl parodoje apie 90 procentų vien tik vyrai?“


Čia pat betyrinėdama fotografijose įamžintus žymių žmonių veidus supratau, jog reta moteris norėtų paviešinti veido trūkumus, spuogelius, raukšleles. Gal dėl to tik viena kita moters portretinė nuotrauka padaryta iš toliau, tačiau su gilia profesijos potekste.
Portretai, atrodo, ką jie pasakytų, jei žvelgtum į juos? Ogi labai daug. Vienuose tarsi voratinkliu pridengtos akių rainelės pasilieka autoriaus vidinę paslaptį, kitur gi rankos ir kojos pridengia veidą, tačiau paslaptingas žvilgsnis tarsi klausia: „Ar žinai, kas aš toks, kokiai meno šakai aš priklausau?“ Sustabdyta ašara tarsi atskleidžia jautrų ir nepailstantį aktoriaus gyvenimo tarpsnį. Ypač žavingai atrodo Dievo palytėtieji – kunigai. Jų nusižeminimas, vidinis dvasinis stabilumas ir tarsi plaukimas erdvėje, kurion bandoma įtraukti ir žiūrovą…
Kai kurių šioje parodoje pristatomų fotografijų herojų jau nėra gyvųjų tarpe, tačiau pėdsakas šalies gyvenime paliktas, o tai tarsi dar labiau pakelia jų vertę…
Autoriaus Algimanto Aleksandravičiaus parodoje, skirtoje Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui, pristatoma 100 Lietuvos teatro, muzikos, vaizduojamojo meno, literatūros, kino, šokio kūrėjų, mados ir sporto lyderių, garsių dvasininkų portretų, tačiau jau kai kurių fotografijų nėra, tad Birštone tegalime pamatyti nepilną šios fantastiškos parodos dalį.
Apie autorių trumpai
Algimantas Aleksandravičius gimė 1960 m. Klaipėdoje. Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalio, Nyderlandų Orange-Nassau Riterio ordino kavalierius, 2003 m. pripažintas geriausiu Europos portretistu (konkurso „Fujifilm Euro Press 2003“ pagrindinis prizas), 2011 m. – geriausias Baltijos šalių portretistas.
Tad tegaliu patikinti, jog paroda tikrai verta dėmesio, susivokimo, kad gyvenimas trapus. O akimirkos tarpsnis, pateiktas nuotraukose, visuomet sugrąžina, atgaivina, primena.

 

Taip pat skaitykite