2014 metai ką tik nuplasnojo, tačiau daug darbų laukia kiekvieno iš mūsų. Dauguma žvelgia į numintus takelius ir mąsto, kaip juos sujungti į visumą, kaip padaryti kelią, kuriuo norėtųsi žengti tvirtu žingsniu.
Platų žingsnį žengia ir Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos darbuotojai.
Jų dėka mes gauname informaciją apie knygas, kurios vis dar yra mūsų gyvenimo dalis. Nemažai skaitytojų vertina verčiamo knygos lapo šnaresį ir naujai išspausdintos knygos kvapą, kiti gi mėgsta pajusti laiko nublukintas knygas, kurios sakyte sako: „Imkite mane ir skaitykite…”
Panorau pakalbinti bibliotekos vadovę Daivą Čepeliauskienę ir paklausti, kokie buvo tie 2014 metai? Kokie ateities planai?
Pasak D. Čepeliauskienės, praėjusieji metai buvo geri, stabilūs, atnešę teigiamų pokyčių. Be galo džiugu, kad nuo 2014 m. liepos 1 d. šiek tiek pakilo viešosios bibliotekos darbuotojų, priskiriamų kultūros ir meno darbuotojams, atlyginimai. Džiaugiamasi ne tik tuo. Štai, praeitais metais biblioteka vykdė tris projektus: kultūrinės edukacijos programą „Draugų ratas kiTOKS: pažink-priimk-dalinkis. Ar tu kartu?“, leidybos projektą „Prienų krašto vyturiai 2015“, Europos Komisijos finansuojamą projektą „ATEIK – DALYVAUK! SUŽINOK – DALINKIS!“.
Kultūrinės edukacijos projektas „Draugų ratas kiTOKS: pažink-priimk-dalinkis. Ar tu kartu?“ vyko antrus metus iš eilės. Jis buvo skirtas socialinę ir kultūrinę atskirtį patiriantiems vaikams. Projekto dalyviai susitiko su vaikų knygų autoriais Gintare Vaitkute, Kęstučiu Kasparavičiumi, dalyvavo dramos, dailės bei grupinės terapijos užsiėmimuose, keliavo po Klaipėdos kraštą, kuris yra Mažosios Lietuvos, kur kūrė Kristijonas Donelaitis, dalis, susipažino su šio etnografinio regiono ypatumais, tarme, vietovardžiais, čia gyvenusiais ir kūrusiais žymiais žmonėmis.
Beje, biblioteka kartu su partneriais, skatindama rajono gyventojų, ypač jaunuomenės, aktyvumą, bendruomeniškumą, domėjimąsi Europos Sąjunga, Europos Parlamento veikla, Europos piliečių teisėmis, organizavo Europos savaitę „ATEIK – DALYVAUK! SUŽINOK – DALINKIS!“, kurios metu vyko renginiai, skirti Europos dienai bei Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 10-mečiui paminėti: akcijos „Ateik į biblioteką ir užsisakyk Europos sveikatos draudimo kortelę internetu“, „Būk aktyvus. Pareikšk savo nuomonę“, „Pažink Europą 2014“, literatūros paroda „Lietuva margoje Europos mozaikoje“, edukacinis žaidimas „Europa. Keliaudami pažinkime Europą“, kūrybinės Eurodirbtuvės, Europos dienos šventė Prienų mieste, Euroinfokioskas, Eurodebatai, šventinis koncertas. Eurodirbtuvės visą savaitę veikė Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje bei bibliotekos padaliniuose. Eurodebatuose dalyvavo kandidatai į Europos Parlamentą Remigijus Motuzas, Birutė Vėsaitė, Kęstutis Masiulis, Emanuelis Zingeris, Vytautas Kamblevičius ir Juozas Imbrasas. Juos kalbino politikos apžvalgininkas Česlovas Iškauskas. Kandidatai prisistatė rinkėjams, pasakojo, ko jie tikisi kandidatuodami į Europos Parlamentą, ką mano apie euro įvedimą, galimybę sumažinti šilumos kainas, Lietuvos gynybos stiprinimą bei situacijos Ukrainoje įtaką mūsų valstybei. Po Eurodebatų prieniečiams koncertavo aktorius, dainininkas, dainuojamosios poezijos kūrėjas Andrius Kaniava.
Taip pat norisi pridurti, jog 2014 m. Prienų Justino Marcinkevičiaus viešoji biblioteka išleido 13-tąją Prienų krašto mokinių kūrybos almanacho „Prienų krašto vyturiai“ knygą. Recenziją jai parašė rašytoja Virgina Šukytė, kurios knyga „Laimės formulė“ – viena iš penkių, pretenduojančių tapti „Metų knyga“ paauglių kategorijoje.
Džiugu, kad bibliotekos Aptarnavimo ir Vaikų literatūros skyriai bei Išlaužo ir Stakliškių bibliotekos teikė paraiškas lietuvių autorių knygoms, dalyvaujančioms „Metų knygos rinkimuose“. Gauti keturi knygų penketukų komplektai suaugusiems ir vaikams.
Tačiau pačios mieliausios naujienos, susijusios su biblioteka, tai, kad Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, nuo 1999 m. vienijanti visų regionų viešąsias bibliotekas, 2014 m. pirmą kartą organizavo konkursą Viešųjų bibliotekų ir jų padalinių Metų nominacijoms gauti. Gegužės 21 dieną Kėdainiuose vykusiame visuotiniame Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos narių susirinkime buvo apdovanotos praėjusiais metais kūrybingai ir inovatyviai dirbusios, vykdžiusios paslaugų plėtrą bei aktyviai dalyvavusios įvairiose veiklose bibliotekos bei jų padaliniai.
Ypač svarbi ir džiugi naujiena ta, kad Prienų bibliotekai buvo įteikta nominacija „Lietuviškiausia biblioteka 2013“. Nominacija skirta už įdomias iniciatyvas skaitymo skatinimo srityje ir gimtosios kalbos bei literatūros puoselėjimo tradicijas. Tai didelis viso kolektyvo darbo įvertinimas ir tuo pačiu didelis įpareigojimas ateičiai – išlaikyti ir puoselėti lietuvybę, tautiškumą, ugdyti meilę ir pagarbą knygai, gimtajam žodžiui, raštijos ir kultūros paminklams.
Ar viskas, kas buvo numatyta, įgyvendinta? Buvo daug ir įvairių planų, sumanymų. Dalis jų liko neįgyvendinta jau vien dėl to, kad Lietuvos kultūros taryba 2014 m. neskyrė finansavimo keliems bibliotekos projektams: „Viliamės, jog pernykštes idėjas pavyks įgyvendinti šiais metais“, – sako bibliotekos vadovė Daiva Čepeliauskienė, kupina ir naujų idėjų. Štai, parengti keturi projektai: „Inovatyvi elektroninių paslaugų sklaida Prienų rajone“, „Veidai ir vardai 2015“, „Draugų ratas kiTOKS. Pažink–Priimk–Dalinkis. Mes kartu“, „Poeto Justino Marcinkevičiaus jubiliejinių metų renginiai jo vardo bibliotekoje“. „Tikimės, kad bent keli iš jų 2015 m. gaus dalinį finansavimą, kuris užtikrins ankstesniais metais pradėtų veiklų tęstinumą. Svarbiausi darbai 2015 m. – gražus ir iškilmingas poeto Justino Marcinkevičiaus 85-ųjų gimimo metinių paminėjimas, skaitytojų telkimas, gyventojų mokymai, literatūros sklaidos renginiai, vaikų ir paauglių socializacijos programos“, – teigia D. Čepeliauskienė.
O kokių naujovių sulauks bibliotekos skaitytojai? Ilgai nedvejodama bibliotekos vadovė tvirtai pasakė, jog bus stiprinamas Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos gebėjimas tenkinti vietos bendruomenės narių poreikius ir įtvirtinti ją, kaip tvarią instituciją, galinčią pagerinti prieniečių gyvenimo kokybę, tobulinant ir plėtojant bibliotekos paslaugų spektrą bei didinant jų patrauklumą ir prieinamumą vartotojams: „Todėl modernizuosime jau teikiamas paslaugas ir pažangių informacinių technologijų pagalba rengsime bibliotekos kultūrinių, edukacinių ir švietėjiškų renginių transliacijas padaliniuose”.
O pokalbio pabaigoje, paklausta, ko palinkėtų skaitytojams, ji atsakė „Mylėkite pasaulį ir save, džiaukitės gyvenimu… Kiekvieną dieną, kiekvieną valandą, kiekvieną akimirką nesiliaukite ieškoję vis dar neatrastų būties stebuklų. Ramiai, oriai ir išdidžiai eikite savo pasirinktu keliu”.
Vilija Čiapaitė