Prienų rajono savivaldybėje jau įgyvendintas ir dar įgyvendinamas ne vienas vandentvarkos projektas, kainavęs ne vieną milijoną. Deja, baigus projektus ne visada pavyksta pasiekti reikiamus efektyvumo rodiklius. Paprastai tariant, prie vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklų prisijungia per mažai gyventojų. Situacija, pasak bendrovės „Prienų vandenys“ direktoriaus Prano Mitkevičiaus, nelabai džiuginanti. Štai, Balbieriškio miestelyje, pirmajame vandentiekio ir nuotekų šalinimo plėtros etape, turėjo prisijungti 100 namų valdų, o prisijungė tik 45. Kaip likusių 55 namų gyventojai šalina nuotekas?
Esama situacija nedžiugina ir rajono valdžios.
Prienų rajono savivaldybės administracijos direktorius Algis Marcinkevičius naujienų portalui kvitrina.com sakė, jog yra šiek tiek nusivylęs Balbieriškio gyventojais. Pasak jo, nebuvo nei vieno susirinkimo, kad nebūtų priekaištaujama seniūnui ir rajono savivaldybės administracijai, jog Balbieriškyje nėra vandentiekio ir nuotekų tinklų. Kai buvo padarytas milžiniškas darbas ir tinklai buvo pakloti ir dar tebeklojami, norinčiųjų prisijungti prie jų sumažėjo perpus. Anot A. Marcinkevičiaus, gyventojai elgiasi neatsakingai, nes tokie projektai kainuoja milijonus.
Alytaus rajono Aplinkos apsaugos departamento Prienų skyriaus vedėjas Česlovas Meržinskas naujienų portalui kvitrina.com sakė, jog gyventojai šalindami nuotekas turi užtikrinti, kad nebūtų teršiama gamta. Už šios prievolės nesilaikymą gali būti skiriamos baudos.
Pasak aplinkosaugos specialisto, nuotekų šalinimas prisijungus prie centralizuotų tinklų yra pigiausias. Deja, bet savivaldybė dėl finansinių ir techninių galimybių negali visur įrengti tinklus, todėl gyventojai turi patys pasirūpinti nuotekų šalinimu, o savivaldybė užtikrinti, kad būtų laikomasi principo „teršėjas moka“.
Tačiau ne visi gyventojai sąžiningai vykdo prievolę neteršti gamtos ir duoda nemažai darbo aplinkosaugininkams. Tiesa, savivaldybės taip pat ne visada išnaudoja savo galimybes bausti gamtos teršėjus administracine tvarka.
Aišku viena, jog kiekvienoje namų valdoje kaupiasi nuotekos ir jas reikia šalinti. O tam yra įvairių būdų – valymo įrengimai, kokybiškai įrengti rezervuarai, nuotekų tinklai. Deja, bet nesąžiningų piliečių dar pasitaiko, todėl nuotekos teka grioviais, upeliais, leidžiamos į tvenkinius, ežerus ir t.t.
Agentūros vedėjas priminė, jog gamtos teršėjai nebus toleruojami, o patikros reidai bus dažni. Ypatingas dėmesys bus skiriamas tiems, kurie jau buvo bausti už sisteminį nusižengimą ir nesusitvarkė.
Jonas Kavaliauskas