Prieš keletą savaičių Prienuose bendrovė „Broileta“ perkėlė savo prekybos tašką į erdves patalpas J. Brundzos gatvėje. Dalis produkcijos, kuria prekiaujama šioje parduotuvėje, pagaminta Giedriaus Baranausko ūkyje, kuris įsikūręs šalia Birštono vienkiemio esančiame Kernuvių kaime, buvusiame sandėlyje.
Ūkyje auginami mėsiniai broileriai. Pasak G.Baranausko, per vieną ciklą iš ūkio į skerdyklą išvežama apie 60000 broilerių – 10000 iš Kernuvių fermos, o 50000 iš Jonavos rajono. Tiesa, prieš 15 metų pradžia buvo žymiai kuklesnė – 400 broilerių buvo auginami buvusiuose Prienų šiltnamiuose Revuonos gatvėje. Ir tik vėliau fermos buvo įrengtos Birštono ir Jonavos rajonų savivaldybėse.
Net esant šalia fermos, sunku įsivaizduoti, jog tik už sienos komforto sąlygose auginami 10000 broilerių. Visas procesas yra automatizuotas, todėl žmonės auginimo ciklo metu daugiau atlieka kontrolės funkcijas. Priauginti nuo 47 g iki 2,5-2,7 kg paukščiai išvežami į Vilniaus paukštyno skerdyklą. Išvežus broilerius prasideda kruopštus darbas – patalpų tvarkymas ir ruošimas priimti kitą partiją.
Iš G. Baranausko pasakojimo buvo aišku, jog mėsinių broilerių auginimas fermoje ne tas pats, kai paukštis auginamas savo poreikiams.
Patalpose, kur auginami paukščiai, turi būti pastovi apie 27°C temperatūra ir gera ventiliacija. Pirmomis dienomis temperatūra patalpoje siekia 35°C. Jos svyravimas neturi viršyti 0,5 °C.
G. Baranausko ūkyje maitinimo racione iki 40% sudaro kviečiai, kitą dalį – kombinuotieji pašarai. Tiesa, ūkininkas patikslino, jog paukščiams lesinti naudoja ne pašarinius, o maistinius kviečius.
G. Baranauskas teigė, jog broilerių auginimas stebimas kameromis, o įvairūs jutikliai fiksuoja technologinius procesus. Beje, iš pažiūros esanti idilija ne tokia jau šviesi, nes per 3 paukščių auginimo savaites juos puola įvairios ligos, kurios neretai pasiglemžia iki 10% broilerių. Paukščių sveikata rūpinasi veterinarijos specialistas.
Ūkininkas teigė, kad ūkyje išauginti broileriai iš tiesų keliauja už šalies ribų, o Lietuvoje realizuojami dažniausiai turguose bei keliose parduotuvėse.
Pasak G. Baranausko, ant prekystalių keliauja atvėsinta vištiena, o ne sušaldyta, todėl kitoks jos skonis ir maistinės vertybės. Prekybai broileriai ruošiami čia pat įrengtame išpjovų ceche, o kiekvieną rytą nuo 5 val., pagal užsakovų norus, produkcija keliauja į prekybos taškus, kad tolimesnius taškus pasiektų iki 7 val. ryto.
G. Baranausko teigimu, šeimos virtuvėje galima aptikti tik jų fermose užaugintų broilerių mėsą: „Ką siūlome pirkėjams, valgome ir patys”.
Ūkyje dirbama šeimyninės rangos principu, o Jonavoje samdomi žmonės, prekiaujama per bendrovę „Broileta”, kuriai vadovauja Giedriaus žmona Edita.
G. Baranausko šeimos pavyzdys rodo, kad ir savo krašte galima pasiekti gerų rezultatų, jei dirbama kryptingai ir siekiama užbrėžto tikslo.
Vidmantas Venslovas