Jau nuo seno buvo sakoma, jog merginos grožį ir darbštumą geriausiai parodo jos prižiūrimas gėlių darželis. Dailus, turtingas gėlėmis kiemo papuošalas – gero būdo, gražios dvasios mergina ten gyvenanti, o tinginė tik dilgėles patvoriuose auginanti. Nors tie laikai jau kažin kur pasiliko, tačiau darželiai prie namų tebežydi, ne tik rūtomis ar bijūnais apsodinti, bet ir vešintys ryškiaspalvėmis atvežtinėmis gėlėmis. Tačiau kad ir kokios įstabios ir patrauklios būtų užsienietės, daugelio gėlių augintojų širdys linksta prie įprastinių žolynų, o vienas iš mėgstamiausiųjų – jurginas.
Rudenėjant, kai vasaros žiedai jau seniai parudavę ir išnykę, suveši, sumarguoja įvairiaspalviais žiedais jurginai. Kokių tik rūšių šių gėlių rūpestingos gėlininkės neturi, viena su kita mainosi, parduotuvėse perka, ir labai džiaugiasi dovanų gavę. Smagu apie mėgiamą užsiėmimą ir augalus pasikalbėti su kitais augintojais, labai įdomu ir naujovių išgirsti. Tokius gėlininkų rūpesčius puikiai suprato Birštono savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vyriausioji specialistė Audronė Daubarienė, prieš trejus metus pasiūliusi rengti jurginų parodas, kuriose susitiktų šių gėlių augintojai, mylėtojai ir grožo puoselėtojai. Idėja buvo itin patraukli, nes trečią kartą surengta jurginų paroda (šįkart – Birštono meno mokykloje) sutraukė labai daug lankytojų, daugiausiai, žinoma, moterų. O jas pasitiko išties žavūs reginiai: kiekvienas skelbimas mieste papuoštas gyvais jurginų žiedais, iš jų sudėliotos ir rodyklės, vedančios į meno mokyklos kiemelį ir parodos salę. Kiemelyje savo gėlynų puošmenas išdėliojo Birštono krašto gėlininkės, bendruomenės, klubas „Viltis gyventi“, o salėje pasitiko tiesiog kvapą gniaužiantis vaizdas – visur pilna įvairiausių, ryškiausių jurginų žiedų, vienas už kitą gražesnių ir įspūdingesnių spalvomis, jų deriniais, žiedų formomis. Čia parodą surengė Kauno VDU Botanikos sodo specialistės, atvežusios ne tik daugybę jurginų, bet ir įdomių bei naudingų žinių apie juos ir kitus darželių, gėlynų, alpinariumų augalus.
Besigrožintys gėlėmis renginio dalyviai turėjo progą susipažinti ir su savojo krašto jurginų augintojais – salės sienas puošė Birštono meno mokyklos dailės mokytojo Remigijaus Janušaičio fotografijų paroda „Birštono krašto jurginai ir jų augintojai“. Kaip sakė šventės atidaryme dalyvavusi merė Nijolė Dirginčienė, tai grožio ir meno mylėtojai, kurių vis daugiau įsijungia į judėjimą, puošiantį Birštono kraštą, o jurginai jau tampa visos savivaldybės simboliu. Merė nuoširdžiai padėkojo parodos rengėjams ir dalyviams, skatinantiems tokią svarbią birštoniečiams ir į kurortą atvykstantiems svečiams iniciatyvą, kuri prigijo ir tampa vis labiau reikalinga gėlių augintojams.
Muzika ir gėlės – be galo paveikus derinys, tuo galėjo įsitikinti meno mokyklos auklėtinių atliekamų dainų ir melodijų klausęsi šventės dalyviai. Susikaupusius įspūdžius kai kurie išliejo piešdami gėlynų karalių jurginą, o kiti atliko dar vieną labai svarbų parodos darbą – rinko pačią gražiausią čia eksponuojamą veislę – vieną iš penkiasdešimties. Rinkimų rezultatų teko palaukti, tačiau laikas iki tol prabėgo itin prasmingai. Daug naujo ir įdomaus apie jurginus ir kitas gėlynų puošmenas papasakojo parodoje dalyvavusios Botanikos sodo specialistės, kurioms už įdomią paskaitą padėko renginio organizatoriai, o padėkos dovanėles įsteigė savivaldybės administracija. Apdovanojimus parodos dalyviams – seniūnijos gyventojams, bendruomenėms ir klubui – taip pat įteikė draugijos Lietuvai pagražinti pirmininkas Antanas Justinas Vilkas, padėkojęs profesionaliems gėlių augintojams ir mėgėjams už krašto gražinimą gėlėmis ir savo darbais.
Nors šventė tądien baigėsi, tačiau paroda tebeliks atvira visą savaitgalį, todėl pasigėrėti įvairiaspalviais jurginais birštoniečiai ir kurorto svečiai galės, kiek tik norės, ekspozicija bus atvira nuo ryto iki vakaro, o vėliau apie ją, apie nuostabias rudens gėles liks malonūs prisiminimai, įamžinti fotografijose ir gėlininkų atmintyje.