Vilija Čiapaitė
Šeštadienio popietė Birštone subūrė menininkus, o traukos centras – Birštono kurhauzas. Čia žinomas menininkas Antanas Obcarskas kvietė į parodos atidarymą „81–100“. Pavadinimas ir rudeniškai oranžinės spalvos parodos plakatas tiesiog magiškai traukė pasidomėti ir kartu susitikti su menininku.
Pirmiausiai įžengus į menininkų pamėgtą meką iškart tarsi mistiškai pražydęs laukas pačiomis ryškiausiomis gėlėmis traukė akį ir vertė nugrimzti į menininko išryškėjusius tapybos braižo ypatumus. Darbai iš ciklo „Pumpuras“ vertė žiūrėti ne tiesmukai, o akimis ir mintimis nugrimzti gilyn, kad suvoktum, jog menininko kontrastingų spalvų kompozicijose pamatytum jo matomas ir norimus mums pateikti spalvinius derinius.
Antanas Obcarskas tapytuose spalvinio lauko fonuose sukūrė gilumines, o kartu ir išorines kompozicijas, kuriose tarsi sudėliojo iliuziją, kuomet reikia įjungti stebėjimo pojūčius. Žiūrint į darbus tarsi suvoki, jog norėdamas sukelti emocijas menininkas naudoja ryškias spalvas, kurios tarpusavyje dera, o kartu verčia nugrimzti į jų žaismą.
Pirmoje salėje pasisėmus teigiamos spalvinės emocijos, kitoje gali nurimti, žvelgdamas į ramias spalvas, kurios būtinos būtent, kai norisi nurimti. Čia jauti tik tapytojo savitą individualų braižą, kuomet išsako savo individualų aplinkos ir jį supančio pasaulio matymą.
Į parodos atidarymą atvyko didelė dalis menininkų, kurie yra tapybos studijos „Antaniniai obuoliai“ nariai. Sveikindami parodos atidarymo proga, Antaną Obcarską vadino mokytoju, nes jo dėka daugelio darbuose gali pajusti jo, kaip mokytojo, potėpius.
Pats menininkas, nestokojantis humoro, džiaugėsi atėjusiųjų į parodos atidarymą gausa.
KODĖL?
Paklaustas, ką reiškia skaičiai, kurie puikuojasi plakate, Antanas Obcarskas atsakė, jog tai drobių formato matmenys – 81–100!
Tačiau, giliau pasikapsčius, suvokiau, jog šie skaičiai turi ir magiškų galių, kurios, be abejo, turi įtakos pačiam menininkui.
Šį kartą pirmoje salėje daug ryškių spalvų, kurios būdingos pietiečiams. Menininkas prisipažino, jog jam labai patinkanti Indija, pietietiškos spalvos. Tad netrukus jis vėl vyks į Indiją.
Apie autorių
Antanas Obcarskas gimė Zapyškyje (Kauno raj.), mokytojų šeimoje. Po septynerių metų tėvai persikėlė gyventi į Garliavą, Antanas baigė vidurinės mokyklos aštuonias klases. Vėliau tęsė mokslus Kauno St. Žuko taikomosios dailės technikume (dabar Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultetas). Po to įstojo į LTSR valstybinį dailės institutą Vilniuje (dabar VDA). Po dailės studijų institute buvo paskirtas dirbti dėstytoju Kauno St. Žuko taikomosios dailės technikume. 1990 m. buvo priimtas į Lietuvos dailininkų sąjungą, buvo LDS jaunųjų dailininkų susivienijimo Kauno skyriaus pirmininkas, daugelį metų yra LDS Kauno skyriaus tarybos narys. LDS Kauno skyriaus tapytojų sekcijos pirmininkas, LDS tarybos narys. Nuo 1993 m. – dailininkų grupės „Angis“ narys. Nuo 2011 m. Vokietijos menininkų sąjungos „Focus Europa“ narys, tapybos studijos „Antaniniai obuoliai“ vadovas.