Balbieriškyje kitaip paminėta Lietuvos žydų genocido diena


Jonas Kavaliauskas

Rugsėjo 23 d. Balbieriškio miestelyje, kuriame nuo XVI amžiaus kūrėsi žydų tautybės žmonės, vyko Lietuvos žydų genocido dienos minėjimas. Tiesa, šį kartą minėjime akcentas buvo sudėtas ne į pačias 1941 metais vykusias tūkstančių žydų tautybės Lietuvos piliečių žudynes, o į bendro gyvenimo aspektus. Net eisena „Atminties kelias“ buvo skirta žydų Balbieriškyje gyvenimui ir jų kuriamai vertei. Miestelyje dar yra išlikę pastatai, kuriuose gyveno arba vykdydavo savo veiklą žydų tautybės Balbieriškio gyventojai. 

XVIII a. Balbieriškyje buvo 850 gyventojų, iš jų 500 žydų tautybės. XIX a. miestelyje jau gyveno 1762 įvairių tautybių žmonių (1220 žydų tautybės). 

Deja, artėjant antrajam Pasauliniam karui žydų tautybės gyventojų sumažėjo. Vieni išvyko į kitas šalis, o tiems, kas liko, buvo atimta teisė gyventi ir kurti. Dabar Balbieriškyje žydų tautybės gyventojų nėra, bet likę atsiminimai ir atlikti darbai. 

Iš Balbieriškio buvo kilęs ir dviejų Vyties Kryžių kavalierius Volfas Kaganas, kuriam miestelio centre yra pastatytas atminimo akmuo. Tiesa, šis ženklas primena tuos, kurie barbariškai buvo išbraukti iš gyvenimo, bet neištrinti iš balbieriškiečių atminties. 

Ypač aktualu, jog „Atminties keliu“ žygiavo jaunoji šio krašto karta – Balbieriškio pagrindinės mokyklos mokiniai. Vito Rymanto Sidaravičiaus istorijos pamoka apie vietas, kur gyveno, dirbo, verslavo Balbieriškyje žydai, ir apie jų tragišką likimą parodo, jog prie mūsų valstybės kūrimo prisidėjo daug žydų tautybės šalies piliečių. 

Pasak V. R. Sidaravičiaus, Balbieriškyje ir lietuviai, ir žydai gyveno taikiai. Vaikai lankė tas pačias mokyklas, o lietuvių vaikučius mokė išsilavinę žydų tautybės mokytojai. 

Tai liudija ir tie faktai, jog daug lietuvių rizikuodami savo ir savo artimųjų gyvybe gelbėjo žydų vaikus.

Apie tai priminė Daugų Vlado Mirono gimnazijos mokinių išgyventas spektaklis-pasakojimas „Nepamiršti“ apie mergaitę, kuri buvo išgelbėta lietuvių šeimos. Sujaudino ir Balbieriškio pradinių klasių mokinių šokis, kuriame atspindėjo žydų šokių tematika (vadovė Romutė Švedienė). 

Minėjimo metu skambėjo ir lietuviškos dainos, kurias atliko Artūras Petraška ir Romas Kuncevičius. Kartu su balbieriškiečiais minėjime dalyvavo ir Kauno žydų bendruomenės nariai, Prienų rajono savivaldybės ir kitų įstaigų atstovai.

Minėjimą vainikavo 8 klasės mokinės Austėjos Pašiškevičiūtės skaitomas Leibaus Strockio eilėraštis „Žydiškos gatvelės“.

Taip pat skaitykite