Jonas Kavaliauskas
Šiais metais naujieji mokslo metai prasidės rugsėjo 2 d. Ir rugsėjo Pirmoji – Mokslo ir žinių diena – lyg ir nebus švenčiama. Matyt, kažkam iš švietimo gudročių šovė į galvą, kad ši šventė negali būti organizuota sekmadienį arba šeštadienį, nes kas nors už tai negaus atlyginimo. Bet šventė – tai ne darbo diena, o vienminčių susibūrimas į mokslo ir žinių šventę.
Deja, pastaruoju metu švietime daug neįtikėtinų naujovių, kurios nežinia, kur veda ir kur nuves.
Švietimo „optimizavimo tėvai“ jau taip prisidirbo, jog greičiau nei kiti išguis švietimą iš regionų ir pavers vaikus keliaujančiųjų į mokyklas po 20–30 kilometrų į vieną pusę karta. Ir šis nesąmoningas veiksmas tikrai turės moksliškai argumentuotą teoriją, nes vaikai turės keltis 6 valandą ryto vėliausiai, kad 8 valandą būtų mokykloje. Po mokyklų iškart skubės namo, nes dar reikės paruošti pamokas kitai dienai. Užklasinę veiklą galima pamiršti, nes neliks tam laiko. Ir visi kartu žengsime į šviesią ateitį. Miesteliai likę be mokyklų tuštės, o miestuose dar labiau truks mokyklų, nes visi išvaryti iš miestelių ir kaimų sugužės į išsvajotus bendrabučius.
Tai protingų galvų Švietimo ir mokslo ministerijoje sprendimų pasekmė. Bet yra ir kita problema. Tai mes patys. Vežame vaikus į kitų miestų mokyklas, nors šalia namų yra švietimo įstaiga, kurioje klasėse po 8–10 vaikų, o ne po 30, kur vežame. O vėliau piktinames, jog iš kaimo ar miestelio dingo mokykla, darželis, nevyksta užklasinės veiklos. Kaimas „miršta“.
O viskas prasideda nuo manymo, jog viską galima kilnoti. Kodėl gi ne? Lietuvoje kilnojama buvo ir žemė. Prisikilnojo sumanytojai, o tikrieji šeimininkai liko be nieko.
Prienų rajono savivaldybėje „perestroikiškos“ grimasos ir tėvų sprendimai jau pradeda naikinti nusistovėjusią tvarką ir erozijos kirminai tiesia savo letenas ten, kur nereikia.
21 mokinio „kozirinė korta“ jau deda pamatus vidurinio ugdymo, o, tiksliau, lietuvybės išvarymui iš kaimo vietovių. O prieš 24 metus įvykdytas suokalbis vienoje rajono seniūnijoje jau pridarė žalos ne vienai mokinių kartai. Tos mokyklos ateitis liūdna. Į penktąją klasę žygiuojantys mokiniai turės papildyti keliautojų į kitų vietovių mokyklas gretas.
Visgi, tikiu, jog Mokslo ir žinių šventė grįš į rugsėjo pirmą dieną ir nebus kilnojama, o vaikai turės teisę mokytis šalia savo namų.