Močiutės pomėgiai anūkui pasufleravo verslo idėją


Jonas Kavaliauskas

Su vienu iš MB „Miella“ bendrasavininkų Irmantu Adamoniu pokalbiui apie kelią link lietuviško vyno gamybos susitikome jaukioje Birštono vietoje šalia fontano su stovinčia mergaite. Krentantys vandens lašai lyg muzikos melodija mus lydėjo visą pokalbį ir tai buvo gražus istorijos, kuria pasidalino Irmantas, leitmotyvas.
Pasak Irmanto, jis nuo vaikystės iš močiutės, tėvo, o vėliau ir uošvio, nuolat girdėjo, jog, jei gamta dalinasi, reikia naudotis. Todėl Covid-19 epidemijos metu dviejų šeimų galvose gimė idėja, jog gal reikėtų savo hobį paversti verslu. Tokiam sprendimui pastūmėjo ir į konkursą pristatytų vaisių-uogų vynų aukštas įvertinimas.

2022 m. konkurse visi keturi pateikti vaisių-uogų vynai buvo įvertinti medaliais (1 sidabro, 3 bronzos), o vyšnių sausas ir abrikosų pusiau saldus vynai pripažinti geriausiais savo kategorijoje. Ir tada, anot Irmanto, prasidėjo gan ilgas kelias link idėjos įgyvendinimo.
Ieškotas sklypas buvo surastas Alytaus rajone. Ir prasidėjo darbai. Vaisiai ir uogos į vyno daryklą važiuoja iš aplinkinių vietovių ūkininkų. Plečiasi ir gaminamų vynų asortimentas. Pasak Irmanto, naujų skonių ir aromatų paieškos vyksta nuolat. Jau yra paruoštos receptūros ir pateikti žmonių degustacijai agrastų ir pomidorų vynai.
2023 metais du į Lietuviško vyno čempionatą pristatyti vynai (serbentų ir vynuogių) buvo įvertinti bronzos apdovanojimais, o juodųjų serbentų sausas vynas pripažintas geriausiu savo kategorijoje.
Irmanto įsitikinimu, sėkmė čempionatuose ir įvertinimai rodo, kad jie – gerame kelyje, todėl buvo nutarta imtis vyno gamybos iš vynuogių užaugintų vietoje. Tam buvo įsigyti 5000 vynuogių krūmų iš Bavarijos žemės (Vokietija), pasodinti ir prižiūrimi pagal vokiečių technologiją.  

Irmanto teigimu, kiekvienas darbas reikalauja ne tik pašaukimo, bet ir atsidavimo. „Gamybos proceso pradžioje dažniausiai plušame mes su Marijumi (Marijus Jakinevičius, direktorius. Red. pastaba), o vėliau prisideda žmonos, tėvai, giminaičiai. Darbo pakanka. O kur dar degustacijų organizavimas, kelionės į muges“, – mintimis dalijosi Irmantas. 

„Miella vyninėje“ pagamintą vyną perka Kauno, Vilniaus restoranai. Pietų Lietuvoje brandinto vyno galima paragauti Alytuje, Druskininkuose, sūrininkų namuose Dargužiuose (Varėnos rajonas). Anot Irmanto, paskutinė naujiena buvo itin džiugi. „Miella vyninės“ vynas (sausas vyšnių) patiekiamas ir restorane „Džiaugsmas“, kuris yra gavęs Michelin žvaigždutę. O restorane „Amandus“ meniu prie deserto patiekiamas kartu su virtuvės šefo Deivydo Praspaliausko someljė sukurtas svarainių desertinis vynas. 2024 metais svarainių desertinis vynas Varšuvoje vykusioje parodoje gavo auksinį vartotojų įvertinimą ir bronzos medaliu jį įvertino profesionalūs someljė. 

Sausą vyšnių vyną galima pasmaguriauti ir kavinėje „Vasara“ Birštone.
Vaisių ir uogų vynų gamyba labai preciziškas darbas, nes kiekviena uoga turi savitą skonį, kurį būtina išryškinti. Kad vynas pasiektų brandą, reikia nuo pusmečio ir daugiau, o kai kuriems ir pusantrų metų. Medinėse statinėse vyksta pilnas paslapčių vyno auginimas, o per metus pagaminama apie 10 tonų lietuviško vyno.
Adamonių ir Jakinevičių šeimų vizija įgauna pagreitį ir tai smagu. O šiemet vyndarių laukia kelionė į Londoną, kur bus pristatomas Pietų Lietuvoje pagamintas vynas.

Taip pat skaitykite