Vidmantas Venclovas
Vasario 29 d. Birštono Kurhauze vyko įdomūs ir įtraukiantys pašnekesiai apie šalies istoriją prancūzų keliautojo ir rašytojo Žano Moklero akimis. Jo knyga „Po blyškiu Lietuvos dangumi“, kuri pirmą kartą buvo išleista Prancūzijoje 1926 metais, o vėliau daug kartų jos tiražas buvo kartojamas, buvo pastebėta ir įvertinta. Dėka Vilniaus Universiteto Prancūzijos katedros profesorės Genovaitės Dručkutės, kuri išvertė Žano Moklero knygą į lietuvių kalbą, mes galime perskaityti kaip prancūzų žurnalistas ir keliautojas tolimais 1924–1925 metais vertino Lietuvos žmones, papročius, kultūrą, gamtą.
Iš knygos sužinome, jog Žanas Mokleras lankėsi ir Birštone. Štai ištrauka iš knygos: „Apeiname parką ir čia pamatome tikrąją Lietuvą. Lietuviškos medinės vilos, į pieveles žvelgiantys drožinėti frontonai ir žydintys balkonai. Lietuviški didžiuliai beržai, kurių šviesi lapija sumišusi su išdidžių eglių šakomis; lietuviškas ir plačiai išsiliejęs Nemunas, už šimto kilometrų staigiai pašokantis į šalį, prasiveržiantis tarp kalvų, paliekantis greitai išnykusio grožio ilgesį.“
Renginio svečiai – profesorė Genovaitė Dručkutė, žurnalistas Valdas Puteikis – bei Birštono muziejaus direktorius Simonas Matulevičius labai įtaigiai ir aiškiai perteikė knygos pagrindinę mintį ir pasidžiaugė, jog joje savotišku, bet aišku stiliumi perteikta Lietuvos istorija, papasakota apie jos žmones, jų papročius. Pastebėta, jog šalyje mokama saugoti tautiškumą. Tiesa, buvo ne vieną kartą pakartota, kad neturime pamiršti, jog Žanas Mokleras rašė Prancūzijos auditorijai.
Susitikimas praėjo labai šiltai, o laikas prabėgo nepastebimai. Atrodo, ką tik renginį pradėjo Adrija Suchockaitė, atlikdama kūrinį pianinu, o jau pabaiga. Bet prie profesorės Genovaitės išsirikiavo eilė susitikimo dalyvių, norinčių gauti vertėjos autografą nupirktoje knygoje.
O aš panorau panaršyti interneto platybėse ir rasti daugiau informacijos apie prancūzą, kuris apie Lietuvą parašė ne vieną knygą.