Spalio 20–22 dienomis Kauno technologijos universiteto „Santakos“ slėnyje vyks didžiausias Baltijos šalių kibernetinės gynybos ir saugumo inovacijų hakatonas „Ugninis skydas 2023“. Trijų dienų renginį organizuoja Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) kartu su tarptautiniu investicijų fondu „ScaleWolf“, investuojančiu į įmones, kuriančias inovacijas gynybos ir saugumo srityje, bei Kauno mokslo ir technologijų parku „Tech Park Kaunas“.
Hakatone „Ugninis skydas 2023“ mentoriais bus daugiau nei 50 talentingiausių informacinių technologijų specialistų ir programuotojų, dalyvaus pasaulinio lygio karybos ekspertai, paskaitas skaitys prestižinio kibernetinio saugumo instituto SANS lektoriai.
Hakatone „Ugninis skydas 2023“ galima dalyvauti individualiai ir komandomis bei siūlyti savo sprendimus valstybės kibernetinio saugumo užtikrinimo iššūkiams.
Pasak Lietuvos šaulių sąjungos vado plk. ltn. Lino Idzelio, hakatonas „Ugninis skydas 2023“ tiek temomis, tiek apimtimi yra unikalus – didesnio renginio, skirto kibernetiniam saugumui ir gynybai, Lietuvoje dar nėra buvę: per tris dienas vyks ir klasikinis hakatonas, ir kibernetinės varžybos „Capture The Flag“ (lietuvių kalba – „Užfiksuokite vėliavą“).
„Lietuvos šaulių sąjunga ėmėsi šio iššūkio, nes saugumo užtikrinimas tampa vis labiau susijęs su aukštosiomis technologijomis. Karas Ukrainoje parodė, kad kibernetinės atakos yra neatsiejama šiuolaikinio karo dalis. Be to stebime, kad tai jau tampa bepiločių orlaivių karu. Ateityje atsiras įvairiausių naujų techninių ir technologinių sprendimų, todėl turime tam iš anksto ruoštis“, – sako plk. ltn. Linas Idzelis.
Plk. ltn. Lino Idzelio teigimu, Lietuvos šaulių sąjungos organizuojamas hakatonas „Ugninis skydas 2023“ yra vieta atrasti bendraminčių ir kurti produktus nacionalinių duomenų apsaugai užtikrinti, kaip įmanoma geriausiai įveiklinti bepiločių orlaivių panaudojimą, taip pat užtikrinti efektyvius nuotoliu valdomus žemės bei jūros gynybinius elementus.
Klasikiniame hakatone dalyvių laukia tokie iššūkiai, kaip bepiločių orlaivių pagrindu sukurta laivų apsauga nuo priešlaivinių raketų, dirbtiniu intelektu papildyta USV MSA valdymo sistema, krovinį nešanti ir mažai energijos sunaudojanti arba energiją taupanti sistema, skaitmeninė jėgos apsaugos programinė įranga, saugus dalijimasis informacija ir kiti. Dalyviai taip pat kviečiami pasiūlyti savo iššūkių bei vystomų produktų.
Lietuvos šaulių sąjungos Kibernetinio saugumo Lizdeikos šaulių kuopos IT specialistas Ramūnas Tiškus, kuris pats yra dalyvavęs daugiau nei dešimtyje įvairių CTF žaidimų, sako, jog tokie renginiai visų pirma padeda megzti pažinčių tinklą ir net rasti darbą ar rėmėjus savo kuriamiems produktams.
„Kai gyvenau užsienyje ir planavau grįžti į Lietuvą, pradėjau domėtis, kaip atrasti naujų kontaktų IT bendruomenėje. Tada ir pamačiau organizuojamą CTF žaidimą. Tuo metu į komandą patekau su žmogumi, kuris pasibaigus renginiui pakvietė dirbti kartu“, – prisimena Ramūnas Tiškus.
Jis įsitikinęs, kad dvidešimt keturias valandas trunkantis žaidimas ne tik leidžia pasitikrinti savo įgūdžius, bet ir juos lavinti.
„CTF varžybos – tai daugiau nei tik žaidybinė patirtis, nes į juos įtraukiami praktiniai scenarijai, atspindintys naujausias kibernetinio saugumo atakas ir vyraujančias tendencijas. Jų metu tokie entuziastai kaip aš gali įveikti realaus pasaulio iššūkius, susipažinti su naujausiais pažeidžiamumais ir pagerinti kibernetinio saugumo įgūdžius, kuriuos vėliau galima pritaikyti savo veikloje stiprinant Lietuvos kibernetinio saugumo erdvę/domeną“, – pasakoja R. Tiškus.
Įdomu tai, kad pirminiame sumanyme CTF žaidimas buvo konstruojamas Nacionalinio kibernetinio saugumo centro turimos infrastruktūros, virtualaus kibernetinio saugumo pratybų poligono pagrindu. Tačiau LŠS Kibernetinio saugumo Lizdeikos šaulių kuopos specialistai šį iššūkį įveikė per 20 minučių. Tam, kad užduotis būtų sudėtingesnė, pasitelkti pasaulinio saugumo mokymų poligono „TryHackMe“ pajėgumai, kurie LŠS hakatono „Ugninis skydas 2023“ CTF žaidimą kilstelėjo į visiškai naują lygį.
Tai kibernetinės gynybos ir saugumo inovacijų hakatono „Ugninis skydas 2023“ dalyviams suteiks galimybę išbandyti jėgas iki šiol Lietuvoje neregėto lygio kibernetiniuose poligonuose.
Vienas iš renginio iniciatorių LŠS Kibernetinio saugumo Lizdeikos šaulių kuopos vadas Paulius Šliavas tikisi, kad po renginio turėsime jau apčiuopiamų produktų, kuriuos bus galima panaudoti ar toliau plėtoti karinės gynybos srityje.
Talentingiausiems, įdomiausius ir efektyviausius sprendimus pasiūliusiems LŠS hakatono „Ugninis skydas 2023“ dalyviams investicijų fondas „Scalewolf“ įsteigė vertingus piniginius prizus: pirmų trijų vietų laimėtojams bus įteikta 15 tūkst., 10 tūkst. ir 5 tūkst. eurų.
Renginyje gali dalyvauti visi, kurie į jį užsiregistruos iš anksto. Neregistruoti asmenys į hakatoną „Ugninis skydas 2023“ įleidžiami nebus.
Be jau minėtų pasaulinio lygio organizacijų, LŠS kibernetinės gynybos ir saugumo inovacijų hakatono „Ugninis skydas 2023“ partneriais tapo Nacionalinis kibernetinio saugumo centras ir „Kaunas Tech Park“.