Vacys Staknys
Naujos kadencijos savivaldybių merus pasitiko nauji iššūkiai, nes jie tapo vykdomosios valdžios atstovais ir jiems padaugėjo įvairiausių darbų, o kartu atsakomybės. Merai tapo atsakingi už biudžetinių įstaigų vadovų pasirinkimą, įmonių veiklos efektyvumą. Būtent apie pasikeitimus ir mero santykius su vadovais ir pradėjau pokalbį su Birštono savivaldybės mere Nijole Dirginčiene.
Pasak N. Dirginčienės, dabar merams tiek pridėta funkcijų, kad pirmą kartą pradėjo dirbti net namuose ir tai, pasak jos, nepriimtina. Visgi, anot merės, reikia tikėtis, situacija pasikeis ir savivaldybės vadovui ateityje nereikės tvirtinti medžių genėjimo grafikų.
N. Dirginčienės tvirtinimu, pastaruoju metu Birštono įstaigose tikras vadovų keitimo bumas, todėl nemažai laiko tenka skirti bendravimui su naujaisiais vadovais. „Man norėtųsi, kad vadovai dirbtų kuo savarankiškiau, o derinimai vyktų tik biudžeto ir etatų klausimais“, – teigė N. Dirginčienė. Merė pasidžiaugė, jog naujieji vadovai – tikri profesionalai, ir ji tikisi, jog jiems pavyks tęsti esamus gerus darbus bei įnešti kurortui tinkamų naujovių.
Savivaldybės vadovė buvo kategoriška. Kolektyvus turi formuoti įstaigų vadovai, bet būna atvejų, jog ateina konsultuotis, nes dauguma vadovų ne vietiniai, todėl jiems norisi gauti daugiau informacijos apie galimus kandidatus. „Kalbas, jog aš bandau daryti įtaką, ką priimti į darbą, o ko nepriimti, girdžiu ir aš. Man rūpi, kad kurorto įstaigose dirbtų ko daugiau vietinių žmonių, bet, jei jie pralaimi kandidatams iš kitur, nieko nepadarysi“, – mintimis dalijosi merė.
Pasak merės, ji kelia labai aukštus reikalavimus sau ir tokios pat pozicijos laikosi įstaigų vadovų atžvilgiu. Ypač įstaigų veikla analizuojama svarstant naujų metų biudžetus. Tada yra pamąstymų ir apie procesų optimizaciją, diskutuojama. Jei vadovas sugeba apginti savo viziją ir poziciją, tai taip ir būna. Bet visada vertinama, ar įstaiga sugeba pritraukti lėšų iš kitų šaltinių, nes tai yra būtina.
Štai, Birštono sporto centras šiemet per 8 mėnesius sugebėjo uždirbti jau daugiau, nei per 2022 m. Turi gerų idėjų ir kitos įstaigos, o svarbu tai, jog keičiasi požiūris į nusistovėjusią veiklą, atsiranda naujos kryptys, ir tai džiugina.
„Birštono šilumos“ vadovas sugebėjo stabilizuoti sudėtingą situaciją, pasirinko tinkamus specialistus ir dabar laukiama kvietimo biokatilo pirkimui. Paruošiamieji darbai atlikti.
Gerus sprendimus priima „Birštono vandentiekio“ vadovas ir bus sprendžiami klausimai dėl riebalų gaudyklių bei lietaus vandens surinkimo.
Labai geri poslinkiai numatomi muziejuje bei meno mokykloje.
Birštono savivaldybės administracijos uždaviniai lieka tie patys, o ypač dideli iššūkiai laukia civilinės saugos sferoje – darbas su priedangomis.
N. Dirginčienė nesutiko su pasakymu, jog administracija neturi strateginės vizijos ir Birštono ateitis apimta rūko. „Pirmiausiai turiu nuvilti visus skeptikus, kurie sakė, jog pažadai dėl pėsčiųjų tilto per Nemuną – politinis triukas. Noriu pasakyti, jog jau yra užtikrintas jo finansavimas, gauti priešprojektiniai pasiūlymai. Baigiamas investicinis projektas, o tada bus ieškoma rangovo, kuris galėtų atlikti projektavimo ir statybos darbus“, – užtikrintai naujiena dalijosi savivaldybės vadovė.
Jau yra rangovas, kuris įrengs pėsčiųjų ir dviračių taką nuo viršutinio Birštono iki Nemajūnų. Prasidėjo ir kiemų tvarkymas. Sutvarkytas kiemas prieš gimnazijos pastatą. Jau vyksta senamiesčio gatvių rekonstrukcija.
Birštono sporto centras ieško galimybių įsigyti naują dangą kortams, o tam gali pasitarnauti bendradarbiavimas tarp Lenkijos, Lietuvos ir Ukrainos. Pasak merės, strategijos klausimais užsiima ne tik Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus darbuotojai, bet ir savivaldybės administracijos direktorė bei vicemeras, kuris yra atsakingas už infrastruktūros projektus. „Faktai rodo, jog mes turime savivaldybės vystymosi viziją ir sėkmingai savo planus įgyvendiname“, – patikino merė.
N. Dirginčienė atsakė į klausimą apie pažadus metų pradžioje užtikrinti patekimą pas šeimos gydytojus, panaikinti eiles ir užtikrinti finansavimą. „Šiuo metu situacija Birštono PSPC su šeimos gydytojais išspręsta. Gal šiek tiek vėluoja finansavimas, bet iki metų pabaigos visos skolos bus padengtos“, – teigė merė.
Merė pasisakė ir apie sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio vizitą Birštone.
Vizitas buvo netikėtas, bet ministras suspėjo susitikti su savivaldybės vadovais ir sveikatos įstaigų atstovais. Buvo išsakytos problemos. Ministras pranešė, jog Birštone bus įrengtas Greitosios medicinos pagalbos postas, o birštoniečiai pirmojo lygio reabilitaciją galės atlikti kurorto sanatorijose. A. Dulkys išsakė pastabų dėl elektroninės registracijos Pirminės sveikatos priežiūros centre. Domėjosi profilaktinių programų prieinamumu. Buvo aptarta galimybė įrengti Birštono PSPC paliatyvios slaugos skyrių. Savivaldybė ruošiasi šiame projekte dalyvauti kartu su Lenkijos partneriais.
„Apibendrindama noriu pasakyti, jog Birštonas ir toliau pasiryžęs išlaikyti aukštus vystymosi standartus“, – užtikrintai pokalbį baigė Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė.