Jonas Kavaliauskas
Rugsėjo 15 d. Birštone lankėsi sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Susitikęs su Birštono savivaldybės vadovais jis apsilankė Birštono pirminės sveikatos priežiūros centre, kuriame apžiūrėjo palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių, bendravo su slaugytojomis ir šeimos gydytoja.
Ministrui buvo išsakytos problemos dėl e-sveikatos sistemos, daug laiko atimančios popierinės biurokratijos. A. Dulkys pasidžiaugė, jog Birštone yra šiuolaikinis pirminės sveikatos priežiūros centras, bandė apginti e-sveikatos sistemos veikimą. Buvo pasakyta, jog pati e-sistema pastaruoju metu veikia gerai, o problemos gali būti dėl nesuderinamumo kitų programų su ja.
Ministras pažymėjo, jog šeimos gydytojams turėtų sumažėti biurokratiniai krūviai, nes jų komandos padidės iki keturių žmonių, bet pamiršo paminėti, ar bus skirtas tinkamas finansavimas. O gal atsitiks taip, kaip ir su pavėžėjimo projektu, kuriam finansavimas jau sumažėjo, nors projektas dar net neįsibėgėjo.
A. Dulkys, paklaustas, ar nereikėtų visas antrojo lygio sveikatos įstaigos „karpyti“ pagal vieną kurpalį, atsakė, jog viskas vyksta sistemingai, o aktyvios paslaugos rajoninėse ligoninėse perkeliamos iš stacionarių į dienos. Deja, apie individualų požiūrį į antrojo lygio įstaigas ministras neatsakė, nes jo laukė LRT televizija.
Vėliau A. Dulkys apsilankė „Tulpės“ ir „Versmės“ sanatorijose bei dalyvavo slaugytojų renginyje „Slaugytojų forumas 2023”.
Visgi, nepavyko išgirsti atsakymų, kam naudinga šį sveikatos sistemos reforma. Jos šalininkai kalba apie mistišką kokybės pagerinimą, bet pamiršta pasakyti, jog vyksta sveikatai skirtų lėšų perskirstymas nuo sveikatos įstaigų (ligonių kasų) ant regionų gyventojų pečių. Išreklamuotas pavėžėjimas padengs tik dalį išlaidų, kurias patiria gyventojai.
Nelabai norintys viešumo Sveikatos ministerijos atstovai sutinka, jog reforma daroma neatsižvelgiant į regionų gyventojų poreikius, ir viskas projektuojama pagal Vilnių. Bet ministras visur ir visiems kalba, kaip pagerės paslaugų kokybė, pamiršdamas, jog šia „kokybiška“ paslauga galės pasinaudoti labai maža regionų gyventojų dalis. Jau dabar eilės į didmiesčių ligonines ilgos, o po reformos bus dar ilgesnės. Paslaugų centralizacija Lietuvoje dar nieko gero regionams nedavė, išskyrus darbo vietų sumažėjimą. Jei estai net ministerijas perkelia į regionus, tai mes iš regionų viską perkeliame į Vilnių. Matyt, valdininkai nori, kad Lietuvos megapolis Vilnius įsirašytų į Europos istoriją, kaip sugebantis nustekenti regionus.
Ministras A. Dulkys, matyt, bus patenkintas vizitu į Birštoną, nes savivalda tvarkosi gerai, nežiūrėdama ministerijos akibrokštų.
kvitrina.com ir Birštono savivaldybės nuotraukos