2022 m. rugpjūčio 11 d. paroda „Laisvės žvalgas“ apie legendinį Lietuvos partizaną Juozą Lukšą-Daumantą, visus metus keliavusi po Lietuvą ir iki Punsko, visuomenei buvo pristatyta Vilniuje, LR krašto apsaugos ministerijos Baltojoje salėje.
Parodos pristatyme dalyvavo LR krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus, Juozo Lukšos artimieji – brolio Antano, taip pat buvusio partizano, dukra Dalia Lukšaitė-Maciukevičienė ir sūnus Kęstutis Lukša, Prienų krašto muziejaus direktorė Lolita Batutienė.
„Šiandienos pasaulyje, kuomet vyksta karas Ukrainoje, Juozas Lukša buvo ir yra svarbiu pavyzdžiu žmogaus, atsisakiusio asmeninės naudos ir patogumo, ryžtingai paaukojusio visą savo gyvenimą, meilę, šeimą ir, galiausiai, gyvybę dėl brangiausio tikslo – Laisvos Lietuvos“, – atverdamas parodą sakė LR krašto apsaugos viceministras Ž. Tomkus.
Parodą pristatė Prienų krašto muziejaus direktoriaus pavaduotoja Ernesta Juodsnukytė.
Susirinkusieji į ,,Laisvės žvalgo“ atidarymą išgirdo jautrius ir įsimintinus Dalios Lukšaitės-Maciukevičienės ir Kęstučio Lukšos prisiminimus apie šeimos istoriją, jų pasiaukojamą kovą ir siekį kovoti vardan Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės.
Paroda parengė Prienų krašto muziejus kartu su partneriais ir rėmėjais: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejumi, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Prienų rajono savivaldybe, Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centru ir Kauno r. Garliavos Juozo Lukšos gimnazija.
„Laisvės žvalgas“ pasakoja legendinio partizano Juozo Lukšos gyvenimo istoriją. Dinamiškoje erdvinėje mozaikoje sudėliotos kovotojo mintys, meilės laiškų nuotrupos, dokumentų fragmentai, žemėlapiai, citatos, svarbiausi gyvenimo faktai. Pagrindinė parodos žinia – vertybinis tikrumas, priesaikos tvirtumas, kurį atskleidžia kovotojo asmeninio gyvenimo drama. Juozas Lukša turėjo galimybių pasirinkti gyventi su mylimąja Nijole Bražėnaite, tačiau priesaika Tėvynei ir kovos bendražygiams diktavo pasirinkimą grįžti į okupuotą Lietuvą ir žūti nelygioje kovoje už jos laisvę.