Sergamumui COVID-19 augant visoje Europoje, kviečiame nepamiršti prevencinių priemonių

covid

Tiek Lietuvoje, tiek Europos Sąjungos (ES) šalyse stebimas augantis sergamumas COVID-19 liga. Nors situacija ligoninėse išlieka stabili, Europos šalyse didėja vyresnių žmonių sergamumo rodikliai. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia gyventojus naudotis rekomenduojamomis COVID-19 ligos prevencijos priemonėmis visose darbo, prekybos ar laisvalaikio vietose, o pajutus bent menkiausius peršalimo simptomus – likti namuose ir vengti kontakto su kitais žmonėmis.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, net 22 Europos valstybėse per praėjusią savaitę stebėtas 65 metų amžiaus ir vyresnių žmonių sergamumo rodiklių padidėjimas. Šis augimas ES šalyse stebimas jau penkias pastarąsias savaites ir pradeda reikštis didėjančiu sunkių susirgimų skaičiumi. Didžiausi sergamumo COVID-19 liga rodikliai stebimi Kipre, Liuksemburge, Prancūzijoje. 18 šalių taip pat pateikė informaciją apie praėjusią savaitę pradėjusius kisti hospitalizacijos rodiklius. 7 šalyse pastebėtos COVID-19 mirtingumo rodiklio didėjimo tendencijos.

Prognozuojama, kad situacija Lietuvoje taip pat gali prastėti dėl augančių susirgimų skaičiaus. Teigiamų testų dalis Lietuvoje yra virš 40 proc., tai reiškia, kad didelė dalis simptomus jaučiančių asmenų serga būtent COVID-19 liga. . Naujų atvejų pokytis, palyginus su praėjusia savaite – 24,2 proc. Tai gali nulemti lengviau plintantys Omikron atmainos BA.4 ir BA.5 potipiai, dominuojantys daugelyje Europos šalių.  Nepaisant to, kad augant pacientų skaičiui šiek tiek išaugo ir hospitalizuojamų asmenų skaičius, situacija ligoninėse išlieka stabili, dauguma pacientų serga lengva šios ligos forma – šiuo metu hospitalizuoti 95 asmenys, iš kurių tik 8 – RITS (reanimacijos intensyvios terapijos skyriuose).

Per praėjusią savaitę Lietuvoje užfiksuota 2,6 tūkst. susirgimų COVID-19 liga, vakar ji diagnozuota 634 asmenims. Pažymėtina, kad šią vasarą sergamumo augimo požymiai pradėti stebėti anksčiau, nei praėjusiais metais, kuomet sergamumo augimo pradžia stebėta liepos antroje pusėje.

SAM specialistai situaciją šalyje vertina kaip stabilią, tačiau bet kuriuo metu gali būti pastebėtas spartesnis rodiklių augimas. Pažymėtina, kad Portugalija, kurioje BA.4 / BA.5 potipių sukelta banga jau praėjo, nestebėjo ženklaus hospitalizacijų kilimo, nors aišku, dėl augančių atvejų skaičiaus, hospitalizuojamų asmenų skaičius pakilo, bet nei sergamumas, nei hospitalizacijos nesiekė Omikron pirmosios bangos lygio.

Plintant dažniausiai nesunkią ligos formą sukeliančiai Omikron atmainai ir esant didelei imunizuotų asmenų daliai, šiuo metu turimais duomenimis, COVID-19 liga gali būti valdoma kaip kitos per orą plintančios užkrečiamosios ligos, todėl šiuo metu dar nėra būtinybės taikyti griežtų ir privalomų infekcijos valdymo priemonių, tačiau labai svarbu rimtai vertinti pateiktas rekomendacijas bei COVID-19 ligos prevencines priemones, kurios gali užkirsti kelią prognozuojamam sergamumo augimui. Taip pat kviečiame nepamiršti, kad efektyviausia apsauga nuo šio viruso – vakcinos. Pasiskiepyti pirmą kartą arba gauti sustiprinančiąją vakcinos dozę galima registruojantis internetu tinklalapyje Koronastop.lt.

Taip pat svarbu laikytis bendrų COVID-19 ligos prevencijos priemonių:

– dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną, viešose uždarose vietose, paslaugų teikimo uždarose vietose, renginiuose uždarose erdvėse, maldos namuose ir kitose uždarose viešose vietose, kurios yra prastai vėdinamos, taip pat kuriose yra didelis žmonių skaičius ir neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių. Asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, rekomenduojama dėvėti veido skydelį;

– atsižvelgiant į tai, kad užsikrėtimo rizika yra didžiausia perpildytose uždarose erdvėse, labai rekomenduojama dėvėti kaukes viešajame transporte, ypač rytinio ir vakarinio piko metu;

– uždarose viešose erdvėse pagal galimybę laikytis saugaus (ne mažesnio nei 2 metrų) atstumo nuo aplinkinių;

– kruopščiai plauti rankas muilu po apsilankymo uždarose viešose vietose, prekybos vietose, po važiavimo viešuoju transportu ir pan. Jei nusiplauti rankų galimybės nėra, naudoti rankų antiseptikus;

– neliesti neplautomis rankomis akių, nosies, burnos;

– kosėti, čiaudėti į servetėlę arba sulenktą alkūnę;

– vengti fizinio kontakto (apkabinimo, rankų paspaudimų ir pan.) su asmenimis, kurie turi didesnę riziką sirgti COVID-19 liga sunkiai, ypač jeigu jie nėra vakcinuoti;

– kuo dažniau, vėdinti gyvenamąsias patalpas, pavyzdžiui, plačiai 10 minučių atverti langus arba keletą minučių padaryti patalpose skersvėjį, ypač rekomenduojama išvėdinti patalpas po didesnių susibūrimų, pavyzdžiui, jeigu turėjote svečių.

Viena svarbiausių COVID-19 plitimo valdymo priemonių yra ta, kad pajutus ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymius (kosulį, karščiavimą, galvos skausmą, pykinimą, dusulį ir pan.), būtina likti namuose, neiti į darbą ar ugdymo įstaigą, į kitas žmonių susibūrimo vietas, kreiptis konsultacijos į savo šeimos gydytoją. Jei yra galimybė, kol yra simptomai, rekomenduojama būti atskiroje patalpoje nuo kitų šeimos narių.

Visas rekomendacijas gyventojams dėl COVID-19 ligos prevencijos priemonių rasite ČIA.

SAM Spaudos tarnyba

Taip pat skaitykite