Kiekvienas nori artimo žmogaus netektį įprasminti išskirtiniu paminklu, kuris kuo detaliau nupasakotų mirusiojo gyvenimą ir jo ypatingus santykius su artimaisiais. Išskirtinės idėjos visada keliauja kartu su funkcionalumu bei estetika, kurios virsta į tendencijas. Kokios ryškiausios šių metų kapaviečių tendencijos vyrauja Lietuvoje ir pasaulyje, dalinasi „Tyli kalva“ kapaviečių dizainerė – architektė Monika Žukauskaitė.
Modernumą įsileidžiame ir į kapavietes
„Šių dienų technologijos leidžia sukurti vis įvairesnių formų ir faktūrų paminklus, o pasidairius kapuose, galime išvysti itin unikalių, modernių, tarsi meno kūrinių, variantų. Vis daugiau klientų ieško išskirtinių ir tik jiems sukurtų sprendimų. Kapavietės dizainu siekia atskleisti ne tik išėjusio gyvenimą, ryšį su artimaisiais, pomėgius, gyvenimo būdą, bet ir jų pačių liūdesį, nostalgiją bei pagarbą.“ – sako specialistė.
„Technologijų tobulėjimas leidžia klientams sukurti itin individualius projektus. Jei anksčiau kapinėse vyravo labai panašūs paminklai, šiandien tokių vis mažiau. Tradicinius sprendimus keičia vis modernesni. Seniau pamėgtą juodą, raudoną granito spalvą, keičia šiuo metu ypač populiarūs melsvi, pilki bei šviesūs atspalviai. Taip pat šiuo metu itin madingos skulptūros, kurios gali būti gaminamos ne tik iš akmens. Modernios technologijos leidžia sukurti išskirtinius granito ir kitų medžiagų duetus. Granitas puikiai dera su stiklu, metalu ar medžiu.“ – detaliau paaiškina Monika.
Mažiau yra daugiau arba minimalizmas kapavietėje
Specialistė sako, kad tereikia atsigręžti keletą metų atgal ir pamatysime, kad kadaise buvusį itin populiarių ryškų granitą ir akį traukiančius, įvairiaformius paminklus ir antkapius pakeitė – minimalizmas. Šiuo metu klientai renkasi vienspalvio granito paminklus ir kapavietės dekoravimo elementus. Lygios formos, vienodų spalvų paminklai ir antkapiai – vienreikšmiškai eina kartu! Klientai ieško ramių, paprastų variantų su vienu akcentu ir tai nereiškia, kad tokie sprendimai yra nuobodūs, atvirkščiai – subtilus minimalizmas su tinkamu akcentu gali labai gražiai suskambėti.“ – patikina dizainerė.
Praktiškumo svarba
Nors šiuo metu kovojame su virusu ir kelionės apsiriboja tik Lietuva, daugelis mūsų turime artimųjų kapaviečių, kurių nepavyksta aplankyti dažnai, tad nieko keisto, kad klientai renkasi kapavietes tvarkyti kuo praktiškiau. Šiuo metu itin populiaru kapavietes uždengti granito plokštėmis, taip paliekant kuo mažiau vietos įvairioms žolėms augti. Granito plokštės turėtų būti ne per tamsios spalvos – ant tokio paviršiaus mažiau matosi purvas. Siekiant dar labiau palengvinti kapavietės priežiūrą, klientai vis dažniau renkasi dirbtines gėles, kurios dabar atrodo it natūralios arba reikėtų sodinti augalus, kurie reikalauja mažai priežiūros. Monika pataria rinktis ilgamečius augalus, kurie žaliuoja visus metus. Tiesa, renkantis reikėtų atkreipti dėmesį, ar jie nemeta lapų ar spyglių, kaip greitai auga.
Dėmesys detalėms
Nors minimalizmas ir praktiškumas pirmauja, Monika atkreipia dėmesį į kitus kapavietės elementus, tokius kaip: iškeliavusio žmogaus nuotraukos motyvas, vazos, žibintai ar kitos detalės iš akmens ar bronzos. Aksesuarai kapavietėms pastaruoju metu itin populiarūs ir tarsi sudėlioja kapavietę į bendrą, harmoningą ir išskirtinę visumą – memorialinę erdvę.
Visgi, Monika primena, kad išėjusio artimojo kapavietė ir jos dekoravimo būdai – itin individualus, dėmesio reikalaujantis ir daug klausimų keliantis procesas, kuriam nebūtina pasikliauti vien tendencijomis. Monika kaip tik siūlo kreiptis į „Tyli kalva“ specialistus ir atrasti individualius, dar nematytus sprendimus. Jau paruoštus paminklus galite peržiūrėti čia.