Vasario 5 d. daugiau nei 120 šalių su šūkiu „Kurkime geresnį internetą kartu!“ minėjo tradicinę Saugesnio interneto dieną. Jos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu bei skaitmeninėmis technologijomis.
Visą savaitę, vasario 4–9 d., Birštono viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose: Birštono vienkiemyje, Nemajūnuose, Siponyse vyko įvairūs renginiai – suaugusiems ir mažiesiems internautams.
Dvi dienas Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyriuje šurmuliavo „Saugių slaptažodžių dirbtuvės“ – saugaus ir atsakingo elgesio internete mokėsi ne tik Birštono gimnazijos antrokai su mokytoja Jūrate Aukščiūniene, dvi trečiokų klasės (mokytojos Roma Malinauskienė, Asta Simanaitienė) bet ir smalsioji Šarka (vyresnioji bibliotekininkė Ingrida Vaitkevičienė), kuriai vaikai aiškino, kas tas internetas, kam reikalingas slaptažodis ir koks jis turėtų būti. Pradinukai ne tik saugius slaptažodžius, bet ir ketureilius, šūkius su žodžiais „internetas“, „saugus“, „kartu“ kūrė, o savo žinias atsakinėdami į testo klausimus pasitikrino. Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyriaus vedėja Nijolė Raiskienė, kaip ir dera tikrai bibliotekininkei, ir apie internetą kalbėdama nepraleido progos knygelių parodyti, pasidžiaugė, jog jai labai patiko ką tik perskaityta Mažvydo Palangos knyga „Dūzgė ir pavojinga informacija“.
Nemajūnų padalinyje į popietę „Būk saugus internete!“ susirinkę vaikai žiūrėjo ir kartu su vyresniąja bibliotekininke Eitmyra Grybauskiene aptarinėjo filmukus, vaizdo siužetus, atsakinėjo į mažiesiems skirtų testų klausimus ir džiaugėsi, jog buvo įdomu. Pokalbis su vaikais parodė, kad jie supranta, jog asmeninius duomenis reikia saugoti, o kilus įtarimams, būtina iškart pranešti suaugusiesiems.
Birštono vienkiemio padalinio vyresnioji bibliotekininkė Gražina Andrulevičienė, parengusi knygų parodą „Saugus ir draugiškas internetas“, kvietė į akciją „Sužinok, ar saugiai elgiesi internete“. Visą savaitę VIP vartotojai – suaugusieji ir vaikai – prieš pradėdami darbą kompiuteriu testais tikrinosi saugaus elgesio internete žinias, drauge aptarinėjo padarytas klaidas ir iškilusius neaiškumus.
Siponių padalinyje pokalbyje-diskusijoje „Saugesnis internetas: privatumo ir asmens duomenų apsauga“ susirinkusieji, padedami vyresniosios bibliotekininkės Onos Gridziuškienės, aiškinosi, kaip saugiai naudotis viešaisiais kompiuteriais, bevieliu ryšiu, kaip apsipirkti internetu, prisijungti prie elektroninės bankininkystės ir kaip užsitikrinti privatumą socialiniuose tinkluose.
Suaugusieji viešosios interneto prieigos vartotojai buvo kviečiami dalyvauti anoniminėse apklausose „Pasitikrinkite IT žinias“, „Pasitikrinkite skaitmenines žinias“ ir net patys stebėjosi, jog abejoja ne vienu savo atsakymu, nors kompiuterinio raštingumo įgūdžių lyg ir pakanka.
Šiemet Saugesnio interneto savaitė – viena iš 2018-aisiais prasidėjusio respublikinio projekto „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“ veiklų. Renginių organizatorės džiaugėsi, kad svetainėje https://www.epilietis.eu/saugumas-internete iš anksto buvo parengta ir paskelbta daug vertingos metodinės medžiagos bibliotekininkams, mokytojams, tėvams, naudojosi saugaus elgesio internete žinių tikrinimo testais. Mažieji internautai dėkojo už projekto „Prisijungusi Lietuva“ dovanas: lankstinukus, lipdukus ir Saugesnio interneto savaitės dalyvio pažymėjimus.
Siūlydama viešąją interneto prieigą, elektronines paslaugas biblioteka primena: virtualioje erdvėje elkimės atsakingai, saugiai ir geresnį internetą kurkime kartu! Dėkui Saugesnio interneto savaitės organizatoriams ir dalyviams. Tegul internetas, didis žmogaus proto išradimas, tarnauja vien doriems darbams ir gražiam, prasmingam bendravimui!
Genovaitė Mačiūtė
Birštono viešosios bibliotekos bibliografė