Vacys Staknys
Tradicinis kasmetinis pokalbis su Birštono savivaldybės mere Nijole Dirginčiene vyko gruodžio viduryje. Pagrindinė pokalbio tema išsirutuliojo savaime, nes Birštono savivaldybės vadovė atvirai papasakojo apie nuveiktus darbus ir kokios problemos stabdė pradėtus.
Merė pasidžiaugė, kad per visą kadencijos laikotarpį pavyko įgyvendinti 90 % numatytų darbų ir apie tai bus pateikta išsami informacija savivaldybės gyventojams. Tiesa, N. Dirginčienė pažymėjo, kad atliktų darbų ataskaita bus paruošta ir pateikta kaip Birštono savivaldybės tarybos LSDP frakcijos veiklos ataskaita, o visos išlaidos bus padengtos socialdemokratų lėšomis.
Birštono savivaldybės merės teigimu, smagu, kad užbaigti Birštono PSPC pastato renovacijos darbai ir statybininkai paliks objektą dar šiais metais. Džiugu, kad pavyko užbaigti gimnazijos atnaujinimo projektą.
Prie šių projektų užbaigimo labai prisidėjo lėšos, gautos iš ES fondų, bendraujant su Lenkijos vaivadijomis.
Savivaldybės vadovė mano, kad investicijos į šarvojimo salę, Moravskio koplyčią, gatvių sutvarkymą, naujų dviračių ir pėsčiųjų takų įrengimą bei vandentiekio įvedimą į Ivoniškių ir Nemajūnų kapines ir daug kitų darbų svariai prisideda prie didesnio savivaldybės gyvenamosios aplinkos gerinimo.
Visgi, N. Dirginčienė apgailestavo, jog dėl nepakankamo finansavimo savivaldybė, net ir turėdama parengtus projektus, negali jų vykdyti arba jų vykdymas užtrunka per ilgai.
Merės teigimu, situaciją apsunkina ir tai, jog Vyriausybė, žadėdama vykdomiems projektams skirti pakankamą finansavimą, nesilaiko savo žodžių. Tai ypač liečia daugiafunkcio sporto centro statybos darbus. Tiesa, kitiems metams užplanuota, jog Vyriausybė iš Investicijų programos šiam objektui skirs 790 000 eurų.
Deja, dėl sumažėjusio finansavimo stringa Jaunimo gatvės rekonstrukcija, senamiesčio gatvių atnaujinimas, lopšelio-darželio „Giliukas” remonto darbai.
Merė tikisi, jog bus gerų poslinkių su Meno mokyklos atnaujinimo projektu, nes pradėtos tiesioginės derybos su vokiečiais.
N. Dirginčienė prisipažįsta, jog planuodama darbus savivaldybė turi įvertinti du aspektus – kurorto patrauklumą turistams ir vietinių gyventojų lūkesčius. Anot merės, buvo laikai, kai Birštone buvo sunku susirasti darbą. Tai jau praeityje, nes kurorte sukurta tiek darbo vietų, jog atsirado kita problema – gyvenamojo būsto trūkumas.
Kartu su darbo vietomis kurorte padaugėjo ir įvairių paslaugų pasiūla. Pasak savivaldybės vadovės, yra tikimybė, jog šiais metais pradėtos daugiabučių namų statybos kitais metais pasiūlys norintiems apsigyventi Birštone apie 100 naujų butų.
Taip pat savivaldybė deda daug pastangų, kad kurorto ir seniūnijos gyventojams būtų teikiamos geros kokybės viešosios ir socialinės paslaugos. Tai rodo ir „Birštoniečio kortelės” atsiradimas, kurios reikalingumas buvo įvardintas strateginiame kurorto plane bei Jurgitos Šeržentienės iniciatyvos dėka. Visgi savivaldybės merė mano, kad verslas vietiniams gyventojams turėtų siūlyti daugiau nuolaidų, bet džiaugiasi ir esamomis.
N. Dirginčienė pabrėžė, jog yra paruošta atmintinė, kodėl Birštone yra gera gyventi. Joje yra įvardinta net 17 privalumų. Merės manymu, kurorte daug renovuotų namų, stabili šilumos kaina, kokybiškas vanduo, sutvarkyta aplinka, patogi sporto ir sveikatingumo objektų infrastruktūra, platus kultūrinių renginių spektras ir t.t.
Pagal Finansų ministerijos pateiktą ataskaitą, Birštonas yra penketuke tų vietovių, kuriose ES investicijos padarė didžiausią įtaką gyventojų gerovei.
Pokalbio metu buvo paliesti ir įvykiai, kurie sukėlė didelį rezonansą vietinėje bendruomenėje, o sprendimui priimti prireikė daug ir ne visada malonių diskusijų.
N. Dirginčienė, prisimindama sprendimus dėl sanatorijos „Versmė” ateities, prisipažino, jog pirminiai sprendimai buvo ne visiškai pamatuoti, bet po ilgų diskusijų buvo pritarta geriausiam sprendimui -sanatorijos I korpuso rekonstrukcijos darbams.
Pasak savivaldybės vadovės, ir ateityje bus laikomasi priimtų sprendimų, nežiūrint į tai, kas pakeis ilgametį sanatorijos vadovą Antaną Danį jo pareigose (konkursą į sanatorijos „Versmė” direktoriaus pareigas laimėjo šios įstaigos smulkioji akcininkė Rasa Noreikienė). Tiesa, buvęs direktorius A. Danys jau pradėjo eiti direktoriaus pavaduotojo medicinai pareigas, o N. Dirginčienės manymu, tokį patyrusį specialistą būtina išsaugoti.
Merė pabrėžė, kad nuo klaidingų sprendimų neapsaugota ir valdančioji dauguma, todėl labai svarbios diskusijos ir nuomonių įvairovė. Pasak N. Dirginčienės, Tarybą sudaro skirtingi žmonės, todėl bet kokie konstruktyvūs pasiūlymai ir kritika yra priimtini, bet nepriimtina, kai kritikuojama be jokio pagrindo.
Šios kadencijos darbas, anot Tarybos pirmininkės, buvo sudėtingas. Iš Tarybos narių buvo sulaukta nedaug reikšmingų sprendimų projektų. Buvo pagrįstos ir nemažai nepagrįstos kritikos.
Tarybos pirmininkė kategoriškai atmeta jai skirtus kaltinimus, kad dirbantieji biudžetinėse įstaigose bijo jai išsakyti savo nuomonę, nes gali sulaukti keršto. Merės teigimu, savivaldybės valdomose įstaigose dirba skirtingoms partijoms priklausantys darbuotojai ir tai jos tikrai netrikdo.
N. Dirginčienė patikino, jog ji nėra linkusi bėgti nuo problemų ir visada randa laiko susitikti ir pabendrauti su žmonėmis, įsiklausyti į jų problemas.
Kalbėdama apie per ketverius metus įvykusias permainas, savivaldybės vadovė pirmiausiai paminėjo gerą savivaldybės administracijos darbą ir profesionalumą.
Merės įsitikinimu, gerus specialistus reikia saugoti – tokia savivaldybės politika.
N. Dirginčienė atsakė ir į keletą konkrečių klausimų. Ji patikino, jog Ivoniškių kaime esančių kapinių plėtrą stabdo šalia gyvenantys žmonės, vyksta teisminiai procesai, todėl galimos parengto projekto korekcijos.
Užtat atskubėjo gera žinia dešiniojo kranto gyventojams, nes, pagal patvirtintą Bendrąjį planą, ten bus galima formuoti sklypus.
Pokalbio pabaigoje merė pasakė mananti, kad nesvarbu, kas sudaro ar sudarys Tarybą, nes visi turi dirbti Birštono krašto žmonių labui.
Ir dar. Birštono merė prasitarė, jog mokytojų streiko metu buvo susitikusi su gimnazijos bendruomene. Susitikimo metu su mokytojais buvo aptarti bendruomenei rūpimi klausimai. Birštono savivaldybė kasmet prie mokinio krepšelio, o dabar prie etatinio apmokėjimo, prideda lėšų iš savo biudžeto.
Pasak savivaldybės vadovės, kurorte dirbantys mokytojai turi gauti padorų atlyginimą, nes būtina išlaikyti aukštos kvalifikacijos specialistus, kurie moko kurorto ir šalies ateitį.