Užuguosčio kaimo bibliotekoje veikiantis meninio ugdymo būrelis, vadovaujamas bibliotekininkės Rasos Žvirblienės, draugauja su dailės studija iš Vilniaus A. Kulviečio vidurinės mokyklos. Čia 8 – 10 klasių mokinius dailės paslapčių moko VPU istorijos katedros dėstytojas Povilas Spurgevičius, dažnas svečias Užuguostyje, praleidžiantis ramiame ir gražiame kaime vasaros atostogas, besidomintis šio krašto etnokultūra ir istorija. Šįkart atvykdamas į viešnagę, dėstytojas atvežė pluoštą savo mokinių darbų, jų tema – „Kryžius – pasaulio ir gyvybės medis. Stogastulpiai ir koplytstulpiai“. Kaip pasakojo R. Žvirblienė, ši paroda yra atsakas į užuguostiečių piešinių kolekciją, nukeliavusią į Vilnių, kurios tema yra „Medis“. Bibliotekoje demonstruojami vilniečių vaikų piešiniai pratęsia užuguostiečių mintis, plėtoja jų sumanymus dar toliau į tautinės kultūros gilumas.
Atostogaudamas Užuguostyje P. Spurgevičius mielai bendrauja su meninio ugdymo būrelį lankančiais vaikais, skaito jiems paskaitas, dalyvauja jų užsiėmimuose. Dėstytojo manymu, medžio skulptūros, drožiniai yra mūsų tautos pasaulėvaizdžio įsikūnijimas, leidžiantis geriau suprasti jos senąją kultūrą. Lietuva, pasakoja P. Spurgevičius, yra senas žemdirbių kraštas, jame ir susiformavo nauja simbolika, idealizavusi augaliją. Vienas iš akcentų buvo medis, kuris jungė žemę su dangumi – žmogaus siela į dangų patenkanti medžiais. Moksle ši kultūrinė tradicija pavadinta gyvybės ir pasauliu medžiu. Nuo natūralaus medžių garbinimo pereinama prie jų meninių vaizdų – stulpų, kryžių, stogastulpių kūrimo. Lietuviai lotynišką kryžių tapatino su gyvybės ir pasauliu medžiu, todėl jo puošyba yra augalinė, papildyta kosminiais elementais (saulė, mėnulis, žvaigždės, paukščiai). Pažintis su šių tradicijų simbolika leido išplėsti mokinių vaizduotę. Tai jie parodė savo piešiniuose, kuriuose rėmėsi liaudies menininkų tradicijomis. Mokiniai turėjo suteikti kryžiams, stulpams išraiškingas formas, spalvas, kad kilimas į viršų būtų emocionalus. Kaip tai pavyko, sprendžia parodos lankytojai, atrandantys mokinių piešiniuose ir Užuguosčio krašte paplitusių motyvų.
Vilniečių paroda skiriama ypatingai šventei paminėti – Valstybės dienai. Ji svečiuosis Užuguostyje visą liepos mėnesį, tad pamatyti išties įdomius vaikų piešinius dar suskubs kiekvienas bibliotekos lankytojas.
Labai graži paroda, vaikai turi kuo pasidžiaugti, piešinių kompozicijų apsikeitimas su sostinės vaikais tai tikrai nėra mažai. Sėkmės dirbantiems su vaikais. Pažinti meną tai yra pažinti save. Kaip mes vaikus motyvuosime tokią ateitį sukursime.
Report