Vilija Čiapaitė
Eidama į renginį pamačiau grupelę merginų ir moterų, dalijančių ženkliukus ir nedideles atmintines apie kasmet vykdomą akciją „16 pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų”. Kaip minėjo viena mergina iš grupelės, akcija vykdoma lapkričio 25 – gruodžio 15 dienomis ir jos esmė – 16 dienų iš eilės Kaune ir kituose Lietuvos miestuose vykstantys šviečiamieji ir kultūriniai renginiai, kurių metu skatinamas nepakantumas smurtui bei suteikiama informacija apie smurto aukoms teikiamą pagalbą. Beje, ji sakė, jog ši akcija sujungia skirtingų socialinių partnerių organizuojamus renginius ir tuo būdu informacija apie smurtą ir pagalbos galimybes pasiekia skirtingus plačiosios visuomenės sluoksnius.
MOTA moterims, patyrusioms smurtą, specializuotas pagalbos centras organizuoja ir teikia nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje specializuotą kompleksinę pagalbą.
„O kur jūs buvote anksčiau?”, – retorinį klausimą užduoda daugelis moterų, kurioms gyvenime teko pajusti tai, ko nepalinkėtų net pikčiausiam savo priešui.
Tačiau, kaip sakoma, geriau vėliau, negu niekad. Ir dabar, kaip ir anksčiau, moterys dažnai bijo pasisakyti, jog smurtas namuose ypač neigiamai veikia ne tik jas, bet ir atžalas. Vaikai, augantys tokiose šeimose, dažnai tampa agresyvūs, pikti. Nuo to kenčia ne tik mokslai, bet ir jų psichika.
Pagaliau buvo pralaužti ledai ir atsirado tokia organizacija, apie kurią ypač svarbu žinoti.
O tai yra Moterų teisių asociacija (toliau – MOTA) nepriklausoma, nepolitinė, pelno nesiekianti, savanoriškumo pagrindu veikianti organizacija, viena iš aktyviausiai žmogaus teises ginančių bei nepriklausoma nevyriausybinė organizacija Lietuvoje. Ji teikia paslaugas itin pažeidžiamai moterų grupei – smurto aukoms – ir nuosekliai vykdo smurto lyties pagrindu prevenciją, dalyvauja įstatymų prieš smurtą rengimo darbo grupėse.
Pradėjusi savo veiklą 2004 metais nuo merginų iš probleminių šeimų bendravimo ir gebėjimų stiprinimo grupės įsteigimo Kauno Vilijampolės mikrorajone, paskaitų ir renginių visuomenei bei seminarų lyčių lygybės ir moterų teisių klausimais specialistams organizavimo Kaune ir Kauno rajone, dabar organizacija aktyviai veikia visoje Kauno apskrityje. MOTA bendradarbiauja su savivaldybėmis, vyriausybinėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis bei fiziniais asmenimis.
Teisinė, psichologinė ir socialinė pagalba teikiama moterims, patyrusioms krizes. Beje, Moterų teisių asociacija atstovauja moterų teises viešojoje erdvėje ir institucijose, įgyvendina socialinių įgūdžių lavinimo, rizikos grupės moterų integracijos į darbo rinką programas, nuosekliai vykdo smurto lyties pagrindu prevenciją, teikia bendrąsias socialines paslaugas moterims ir kompleksinę socialinę, psichologinę ir teisinę pagalbą smurto aukoms, organizuoja renginius visuomenei ir mokymus specialistams.
Tačiau daugelis moterų vis dar laikosi nusistovėjusių pasenusių pažiūrų. Jos sau kelia visai netinkamus klausimus: „Ką pasakys kaimynai?“, „Kaip paliksiu namus?“, „Mane išjuoks, niekas manęs nepalaikys…“ ir t.t. Tačiau, argi tai svarbu kaimynui, pažįstamam, kai moteris turi vaidinti, kad šeimoje viskas gerai, kai vaikai tampa nevaldomi, kai kaskart tenka drebėti tarp keturių sienų ir nežinoti, kas laukia grįžus antrąjai pusei. Vyras turi būti šeimoje siena, atrama, pagalba, o ne smurtaujantis patinas, kuriam rūpi tik jo poreikių patenkinimas. Pats lengviausias būdas įrodyti, kad esi stipresnis – pakelti ranką prieš moterį, vaikus. Ne visada stipresnis yra teisus, tad moterys turėtų nelaukti, nesigėdinti, o stoti prieš tokius patinus ir kovoti už savo teises. Tik būdama sveika ir nepalaužta motina gali išleisti vaikus į pasaulį, parodydama ne alkoholiu ir kumščiu grįstą gyvenimą, o meilės ir supratimo, šilumos ir pakantumo, jautrumo ir pagarbos artimam kelią.
Taigi, šios organizacijos tikslas – siekti kiekvienos moters Lietuvoje teisių užtikrinimo viešojoje ir privačioje erdvėse, inicijuojant teisinės bazės tobulinimą, formuojant viešąją nuomonę ir teikiant paslaugas moterims bei jų interesus atstovaujančioms organizacijoms.
Nereikia laukti, tikėtis, kad viskas savaime pasikeis.
Klausite, kur kreiptis? Tai visai paprasta, telefonu 86039833 arba daugiau mota.mums@gmail.com. Čia dirbantys savanoriai visada jums padės, patars, suteiks reikiamą informaciją.