Kultūros šventės atgarsiai

IMGP9573Vilija Čiapaitė

Baltas paukštis – Kultūros šventės simbolis, kurio skrydį vainikavo Kultūros vėliavos pakėlimas.

Daugelis net nesusimąsto, jog mūsų kultūros paveldas ir kiekviena diena glaudžiai susijusi su žmonėmis, kurie visa esybe atsidavę mums, norėdami, kad kasdieninė rutina taptų gražesnė, šviesesnė ir prasmingesnė.

Atsigręžus į istoriją…

1935 metų balandžio 15 dieną Vašingtone JAV prezidentas F. Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų išsaugojimo.

Sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų išsaugojimo inicijavo rusų mąstytojas N. Rerichas, kuris keliaudamas po įvairias šalis suvokė, kad pasaulyje yra daugybė gražių meno paminklų ir juos būtina saugoti. Prieš I-ąjį pasaulinį karą N. Rerichas sukūrė įspėjančių apie pavojų paveikslų seriją, kuriuose numatė artėjančius įvykius, griausiančius žmonijos meno kūrinius.

1954 m. gegužės 14 d. Hagoje Rericho pakto pagrindu buvo priimta Konvencija dėl kultūros vertybių išsaugojimo karinio konflikto metu, kurią pasirašė 39 pasaulio šalys.

2006 m. Lietuvos Respublikos Seimas įteisino Kultūros dieną ir ši diena susieta su Rericho Paktu bei šio Pakto simboliu – Taikos vėliava.

Ši diena paskelbta Pasaulio kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūrines vertybes, nors ne visi žmonės suvokia jų vertę ir neretai nesusimąstydami gadina.

Beje, ši diena susijusi ir su žymiomis datomis. Tai Rericho Pakto bei šio Pakto simbolio Taikos vėliavos 80 metų, tai UNECO paskelbti Mykolo Kleopo Oginskio 250-osios, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 140-osios gimimo metinės, o Prienų rajono savivaldybėje šie metai skirti Justinui Marcinkevičiui, kuomet minimos 85-osios poeto gimimo metinės.

Taigi, Prienų kultūros ir laisvalaikio centro salė beveik pilna šumuliuojančių muziejininkų, bibliotekininkų, kultūros darbuotojų iš visos savivaldybės. Jiems šiandien išskirtinė šventė, kuomet jie jaučiasi šios dienos pagrindiniais herojais. Jų dėka mes esame lepinami kultūriniais renginiais, pasiūloma gera knyga, kurią skaitydami nugrimstame į literatūrinius labirintus, istoriniais įvykiais, kurie mus nukelia į praeities ir istorijos kelius. Tik jų dėka jaučiamės išprususiais, pakylėtais ir istorijos žinovais. Jie – tarsi nematomi mokytojai, mokantys saugoti istorinį paveldą, vertinančius muziką, mylinčius knygą.

Šventinį renginį, tarsi iš preities miglos išplaukę, pradėjo Veiverių kultūros ir laisvaikio centro kvartetas daina, sujungusia visus vienam tikslui.

Susirinkusiųjų pasveikinti atvyko Prienų rajono savivaldybės meras Vytas Bujanauskas, mero patarėjas Raimundas Markūnas ir Kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus vedėjas Rimantas Šiugždinis.

Buvo įteiktos padėkos Daliai Bredelienei, Jūratei Anankienei, Zitai Legeckienei, Vidai Paulauskienei, Rimantei Kavaliauskienei, Sonatai Juodžiukynienei, Rasai Žvirblienei, Rasai Šiugždinienei, Nijolei Stotnienei, Zenonui Strielkūnui, Ernestai Juodsnukytei, Rūtai Levinskienei, Laimai Degutienei, Daivai Radzevičienei, Renatai Žibienei, Onai Mikulskienei, Juozui Vaišniui, Ligitai Gediminienei, Nijolei Žolynienei, Mindaugui Bartusevičiui, Artūrui Petraškai, Daivai Alaveckienei, Daliui Pasaravičiui, Ingridai Valentienei, Angelei Jaruševičienei, Vytautui Remeikai, Nerijui Kisieliui, Vidai Beliukevičienei, Ramūnui Škirkai, Gitanai Dimšienei, Birutei Kazakevičienei ir Ramintai Grėbliauskienei.

Beje, šaunu, kad mūsų kultūros skleidėjus pasveikino ir Seimo narys Andrius Palionis, kurio padėkas įteikė jo padėjėja Valė Petkevičienė.

Malonu ir pasidalinti žinia, jog šios šventės proga daugumai Prienų rajono savivaldybės meno kolektyvų buvo įteikti sertifikatai. I, II, III, IV kategorijos suteikiamos kolektyvams, įvertinus jų meninį lygį atrankose į Dainų šventes, respublikiniuose konkursiniuose renginiuose, apžiūrose balais nuo 1 iki 100 bei kolektyvo veiklą ir pasiektus rezultatus pagal šiuose nuostatuose nustatytus kriterijus. Kolektyvai gauna I, II, III, IV kategorijos sertifikatą (diplomą), kurio formą tvirtina Lietuvos liaudies kultūros centro direktorius, jis galioja 4 metus.

Taigi, I kategorija – Veiverių kultūros ir laisvalaikio centro Skriaudžių ansamblis „Kanklės“, kaimo bendruomenės „Balbieriškis“ vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Ringis“, II kategorija – Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centro folkloro ansamblis „Stakliškės“, Prienų kultūros ir laisvalaikio centro folkloro ansamblis „Gija“, pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupė „Vajaunas“, liaudiškų šokių ansamblis „Trapukas“, mėgėjų teatras, Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro folkloro ansamblis „Jieznelė“ ir vaikų folkloro ansamblis „Jieznelė“. III kategorijos sertifikatai įteikti Prienų kultūros ir laisvalaikio centro chorui „Šilas“, Šilavoto laisvalaikio salės folkloro kolektyvui „Akacija“, Pakuonio laisvalaikio salės folkloro ansamblis „Obelėlė“, Ašmintos laisvalaikio salės folkloro ansambliui, Veiverių kultūros ir laisvalaikio centro vaikų ir jaunimo folkloro ansambliui „Kankliukai“ ir pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupei „Tryptinis“, Naujosios Ūtos mėgėjų dramos teatrui ir Naujosios Ūtos vaikų dramos teatrui ir Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro mėgjų teatrui. IV kategorija – Balbieriškio kultūros ir laisvalaikio centro folkloro ansamblis „Dūmė” ir Prienų kultūros ir laisvalaikio centro pučiamųjų instrumentų orkestras.

Po oficialiosios dallies ir nuoširdžių sveikinimų susirinkusiems koncertavo grupė „Hiperbolė Tribute band”.

 

 

 

 

Taip pat skaitykite