Rajono visuomenės sveikatos stebėsenos 2010 m. rodiklių apžvalga

Vykdant Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos 2009 – 2011 metų programą, buvo atlikta visuomenės sveikatos rodiklių analizė. Rodikliai buvo lyginami su Kaišiadorių rajono savivaldybės ir Lietuvos rodikliais. (Kaišiadorių r. sav. palyginimui pasirinkta dėl to, kad ji yra Kauno apskrityje ir joje yra panašus skaičius gyventojų, kaip ir Prienų r. sav.)

Prienų r. sav. gyventojų demografiniai rodikliai yra blogesni nei lyginamose teritorijose – gyventojų skaičius mažėja, mirtingumas yra palyginus aukštas ir gyventojai senesni. Tačiau Prienų r. sav. yra mažesnis moterų mirtingumas, o vaikų iki 1 m. amžiaus mirtingumas 1000-iui gyvų gimusių per paskutinius 6 metus sparčiai sumažėjo (nuo buvusių 18,9/1000 gyvų gimusių 2005-ais metais sumažėjo iki 3,7/1000 gyvų gimusių 2010-ais metais.).

 Prienų r. sav. gyventojų socialinė – ekonominė padėtis nuo 2005-ųjų metų blogėja – didėja bedarbių ir darbingo amžiaus žmonių santykis, didėja emigracija, daugėja socialinę pašalpą ir kompensacijas gaunančių asmenų skaičius. Spėjama, jog blogėjanti socialinė – ekonominė padėtis prisideda prie gyventojų skaičiaus mažėjimo dėl emigracijos. Tačiau Prienų r. sav. sumažėjo socialinės rizikos šeimų ir vaikų, augančių tokiose šeimose, skaičius.

Mirtingumas 2010-ais metais Prienų r. sav. buvo didesnis nei Lietuvoje. Pagrindinės mirties priežastys tos pačios kaip ir visoje šalyje: kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės mirties priežastys (savižudybės, mirtys transporto įvykiuose). Lyginant standartizuotus mirtingumo rodiklius (rodikliai, perskaičiuoti atsižvelgiant į gyventojų amžių) su kitų Lietuvos administracinių vienetų rodikliais, Prienų r. sav. buvo ypač daug mirčių dėl transporto įvykių ir savižudybių ir vidutiniškai mirčių dėl kraujotakos sistemos ligų, piktybinių navikų ir išorinių mirties priežasčių.

Infekcinės ir parazitinės ligos Prienų r. sav. nebuvo didelė problema, išskyrus tuberkuliozę (tuberkulioze 2010 metais sirgo 236,57 iš 100 000 gyventojų, o Lietuvoje – 152,24 iš 100 000 gyv.) Palyginus didelis sergamumas (gyventojų, kuriems pirmą kartą nustatyta liga, dalis) ir/ar ligotumas (gyventojų, kurie serga konkrečia liga, dalis) buvo piktybiniais navikais, kraujo ir kraujodaros organų ligomis (tarp jų anemija), endokrininės sistemos ligomis (tarp jų cukriniu diabetu), nervų sistemos ligomis, kraujotakos sistemos ligomis, kvėpavimo sistemos ligomis, virškinimo sistemos ligomis (be dantų ligų), jungiamojo audinio ir skeleto-raumenų sistemos ligomis, didelis traumų, apsinuodijimų ir kitų išorinių priežasčių padarinių skaičius (išskyrus kojų ir šlaunikaulių lūžimų). Palyginus mažas sergamumas ir/ar ligotumas buvo psichikos ir elgesio sutrikimais, odos ir poodžio ligomis, lyties ir šlapimo sistemos ligomis, įgimtomis formavimosi ydomis, deformacijomis ir chromosomų anomalijomis, akių ir ausų ligomis.

Reiktų atkreipti dėmesį į tai, jog sergamumo ir ligotumo rodikliai nėra standartizuoti pagal amžių ir kad Prienų r. sav. gyventojai yra senesni pagal amžių, todėl logiška, jog nemaža dalis sergamumo/ligotumo rodiklių yra didesni nei Lietuvos, kurios gyventojai pagal amžių yra jaunesni, vidurkis.

Mokinių profilaktinių patikrinimų duomenimis, daugiausiai mokinių turėjo regos sutrikimų ir skeleto – raumenų sistemos sutrikimų. Mergaitės turėjo daugiau regos sutrikimų nei berniukai, o skeleto – raumenų sistemos sutrikimų, atvirkščiai – berniukai turėjo daugiau nei mergaitės.

Atlikus aplinkos rodiklių apžvalgą, nustatyta, jog Prienų r. sav. per paskutinius 3 metus gerėjo gyventojų aprūpinimas centralizuotai tiekiamu geriamuoju vandeniu ir didesnei daliai gyventojų nuotekos buvo tvarkomos pagal teisės aktų nustatytus reikalavimus. Vandens kokybė arčiausiai Prienų m. esančiose maudyklose atitiko teisės aktų keliamus reikalavimus. Prienų miesto gyventojai, gyvenantys arčiausiai intensyvaus eismo gatvių, kentėjo nuo triukšmo, viršijančio teisės aktų nustatytus ribinius dydžius.

Sveikatos priežiūros sistemos apžvalga rodo, jog gydytojų, slaugytojų, odontologų ir specialistų su medicinos išsilavinimu (ne gydytojų) skaičius 10 000 gyv. per paskutinį 6 metų laikotarpį sumažėjo ir apskritai yra mažesnis už Lietuvos vidurkį, tačiau per tą patį laikotarpį padaugėjo šeimos gydytojų skaičius 10 000 gyv. ir šis rodiklis nuolat buvo didesnis už Lietuvos vidurkį, todėl būtų galima teigti, jog Prienų r. sav. yra pakankami specialistų ištekliai (palyginus su visa Lietuva) plėtoti pirminę asmens sveikatos priežiūros grandį, į ką ir yra orientuojama visa sveikatos priežiūra ir medicinos paslaugos.

Prienų r. sav. gyventojai 2010 metais rečiau nei apskritai Lietuvos gyventojai lankydavosi pas gydytojus, bet dažniau naudojosi greitosios medicinos pagalbos paslaugomis ir lankėsi pas šeimos gydytojus ir gydytojus odontologus. Stacionarų lovų Prienų r. sav. 10 000 gyv. iki 2010 m. padaugėjo, bet buvo mažiau nei Lietuvos mastu. Lovos apyvarta (kiek vidutiniškai vienoje stacionaro lovoje gulėjo ligonių per metus) ir funkcionavimas (kiek dienų per metus stacionaro lova buvo užimta) sumažėjo. Prienų r. sav. lovadienių skaičius (tiek vaikų, tiek suaugusiųjų) ir hospitalinis sergamumas 2010 m. buvo didesni nei Lietuvos mastu.

Visą Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos rodiklių ataskaitą už 2010-uosius metus galite rasti Prienų r. sav. visuomenės sveikatos biuro svetainėje www.vsbprienai.lt, skyriuje „Statistika“.

Prienų r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija

Taip pat skaitykite