8 dalykai, kuriuos anksčiau moterims buvo draudžiama daryti

2

Sunku įsivaizduoti laikus, kai moterys neturėjo kai kurių pagrindinių teisių. Ačiū Dievui, tas metas baigėsi. Tačiau kova tęsiasi, nes dar yra daugybė sričių, kur moterys nėra laikomos lygiavertės vyrams. Žinoma, nuėjome ilgą kelią, todėl pasidžiaukime laimėjimais, kuriuos prisiminsime šiame straipsnyje.
Dėvėti kelnes
Buvo laikai, kai kelnės laikytos netinkama moterų apranga. Tiesą sakant, jas buvo draudžiama dėvėti. Iki XX a. pradžios kai kuriose šalyse galiojo įstatymai, pagal kuriuos moterys negalėjo rengtis kaip vyrai.
Nors įstatymų ne visada laikytasi, kelnes dėvinčios moterys neabejotinai buvo smerkiamos. Būtent aukštoji mada iš esmės padėjo pakeisti visuomenės požiūrį. Nuo 10-ojo dešimtmečio iki 8-ojo dešimtmečio pabaigos tokios dizainerės kaip Coco Channel pradėjo į savo kolekcijas įtraukti kelnes. Dabar moterų spintos pilnos įvairiausių drabužių – nuo kostiumuotų kelnių iki mėlynų džinsų. Šios prekės moterims puikiai papildo kiekvieną garderobą!
Apsipirkti be palydos
Ar galite įsivaizduoti, kad viešumoje suaugusiai moteriai reikia palydos? Taip kai kuriose šalyse buvo XIX a., kai moterys išeidavo iš namų. Įprastai buvo tikimasi, kad jas lydės vyras. Tai ėmė keistis XIX a. pabaigoje, atsiradus universalinėms parduotuvėms. Pirmosios universalinės parduotuvės buvo sukurtos specialiai moterims ir tapo jų prieglobsčiu, kur jos galėjo susirinkti, bendrauti ir, žinoma, leisti pinigus.
Netrukus ir kiti verslininkai norėjo įsitraukti į šią veiklą, todėl daugelis teatrų ir restoranų pirmą kartą atvėrė duris moterims be palydos. Tačiau dažniausiai šiomis papildomomis laisvėmis naudojosi moterys iš didesnes pajamas gaunančių šeimų. Tik XX a. 3-iajame dešimtmetyje prekybos tinklai pradėjo orientuotis į mažiau uždirbančius žmones.

1 (1)
Rūkyti viešose vietose
Šiais laikais yra daugybė apribojimų, kur žmonės negali rūkyti, tačiau anuomet kai kuriems asmenims buvo leidžiama rūkyti beveik visur ir visada. Tie kai kurie buvo vyrai.
Nors moterims leista rūkyti namie, 1908 m. Niujorke buvo priimtas įstatymas, draudžiantis moterims rūkyti viešosiose įstaigose. Įstatymas buvo labai nepopuliarus, ir meras jį vetavo per dvi savaites. Tai atvėrė akis įmonėms ir visuomenei. Jie suprato, kad rūkanti moteris nėra labiau šokiruojanti ar amorali nei rūkantis vyras. XX a. 3-iajame dešimtmetyje cigarečių gamintojai netgi pradėjo pardavinėti moterims skirtas cigaretes kaip laisvės deglus.
Turėti savo pasą, jei yra ištekėjusi
Iki XX a. tik vienišos moterys turėjo savo pasus, o ištekėjusioms jie buvo išduodami bendrai su vyru. Tuo metu visuomenė nepalankiai vertino galimybę moteriai keliauti be sutuoktinio. Dar daugiau, tai rodė visuomenės požiūrį, kad moters tapatybė yra susijusi su jos vyru.
Kai moterys tapo laisvesnės, jos ėmė tam prieštarauti, ypač tais atvejais, kai norėjo pasilikti mergautinę pavardę. 1917 m. jauna moteris vardu Ruth Hale sėkmingai pateikė peticiją dėl paso išdavimo mergautine pavarde. Tai buvo lemtingas momentas, paskatinęs kitas moteris teikti peticijas ir vėlesniais metais. 1937 m. taisyklės buvo oficialiai pakeistos.

Skirtis
Ir dabar skyrybos nėra lengvos, bet anksčiau tai buvo itin kebli situacija, ypač moterims. Teisėjai savo nuožiūra priimdavo galutinį sprendimą, ar skyrybos bus suteiktos, ar ne.
Arba, pavyzdžiui, kiekvienoje JAV valstijoje galiojo skirtingos taisyklės, kiek kartų vyras galėjo fiziškai smurtauti prieš sutuoktinę, kad jai būtų leista su juo išsiskirti. Jei esate moteris, priėmusi asmeninį sprendimą nutraukti santuoką, būkite dėkinga, kad gyvenate moderniais laikais.
Gauti kredito kortelę
Nors nevienodos pajamos vis dar yra šių laikų problema, kažkadaise bankai nurodydavo, kaip moterys gali išleisti uždirbtus pinigus. 7-ajame dešimtmetyje kai kuriose šalyse iš vienišų ar išsiskyrusių moterų, prašančių kredito kortelės, reikalauta, kad jų paraiškas pasirašytų vyras. Įstaigos, vertindamos jų atlyginimus, kartais priimdavo tik pusę pateiktos sumos. Nuo 1974 m. atsiradus lygių kreditavimo galimybių įstatymui, skolintojai nustojo diskriminuoti dėl lyties ir santuokinio statuso.
Būti nėščia, jei dirba
Moterys nuo šios problemos išsilaisvino tik 1978 m. Tais metais patvirtintas įstatymas uždraudė seksualinę diskriminaciją dėl nėštumo. Jame teigta, kad nėščios moterys arba moterys, kurias paveikė nėštumas ar gimdymas, turi būti traktuojamos vienodai visais su įdarbinimu susijusiais tikslais. Darbdavys nebegalėjo atsisakyti įdarbinti moters dėl jos nėštumo, jei ji gali atlikti pagrindines darbo funkcijas.
Stoti mokytis į teisės, finansų ar medicinos sritis
Kai kurios profesijos moterims buvo visiškai uždarytos. Pavyzdžiui, gydytojos, teisininkės ar buhalterės darbas. Nors šiais laikais sąlygos yra išlygintos, prireikė nemažai laiko, kol moterys buvo priimtos į šias profesijas. Žinoma, ir pačioms įstaigoms prireikė laiko po to, kai įstatymas buvo priimtas.

Taip pat skaitykite