Parengta pagal Jiezno seniūnijos duomenis
Praeitieji metai buvo trumpo atokvėpio nuo krizės laikotarpis, kai tiek valdžios atstovai, tiek Lietuvos gyventojai puoselėjo daug šviesesnės ateities viltį. Nors ir vėl tenka veržtis diržus, vėl karpyti, mažinti, taupyti šių metų gyvenimui skirtas lėšas, tačiau bent jau galime pasidžiaugti, kad jau kopėme iš duobės, jau artėjome prie jos viršaus.
Jiezno seniūnijai, kaip teigia seniūnas Algis Bartusevičius, pernykščiai, 2011-ieji metai, buvo geresni nei 2010-ieji. Tiesa, finansavimas kai kurioms funkcijoms atlikti buvo sumažintas, tačiau racionaliai panaudojant turimas lėšas pavyko įgyvendinti daug seniūnijos žmonėms reikalingų ir svarbių darbų: viešosios erdvės tvarkytos ne tik Jiezno mieste, bet ir didesnėse gyvenvietėse – Kašonyse, Dukurnonyse ir Vėžionyse, nuo krūmų išvalytos pakelės, tvarkytos kapinės, piliakalniai, audros nuniokotas centrinis miesto parkas, atnaujintas ir praplėstas Jiezno ežero paplūdimys. Tam pasitelkti Prienų darbo biržos viešiesiems darbams siųsti žmonės, socialines pašalpas gaunantys seniūnijos gyventojai.
Įsisavinamos ES lėšos
Ženkliai pagerėjo seniūnijos žmonių gyvenimo sąlygos. Jiezno mieste ir prie jo prigludusioje Strazdiškių gyvenvietėje, panaudojant ES struktūrinių fondų lėšas, buvo paklotos naujos vandentiekio ir nuotekų trasos. Tiesa, rūpesčių sudarė projekto pasikeitimai bei įvairūs darbų eigoje atsiradę netikėtumai, nepatogumų kėlė ir uždarytos gatvės, aplinkkelis. Be to, šių vietų gyventojai ne kartą kreipėsi į seniūniją su skundais dėl nuotekų šulinių vietų, nekokybiškai atliktų darbų. Daug priekaištų dėl nesutvarkytos asfalto dangos išsakė Strazdiškių gyvenvietės seniūnaitė Natalija Cibulskienė, vis dėlto, pasibaigus darbams, žmonės gali naudotis kokybišku, nugeležintu vandeniu ir be rūpesčių atsikratyti buityje susidarančiomis nuotekomis.
Su gerai parengtais projektais, skirtais įsisavinti europines lėšas VVG strategijos įgyvendinimui, sėkmingai startavo ir visuomenininkai: Vėžionių kaimo bendruomenė „Topolis“, kaimo bendruomenė „Kašonys“ ir sporto klubas „Uola“ patalpų remontui galės skirti daugiau kaip tris šimtus tūkstančių litų. Kitame strategijos įgyvendinimo etape paraiškas viešųjų erdvių tvarkymui Jiezne teiks ir miesto bendruomenės.
Seniūniją garsina sportininkai
Jiezno seniūnija gali pagrįstai didžiuotis čia kunkuliuojančia ir itin mėgiama sportine veikla. Balandį vykusioje seniūnijos spartakiadoje aktyviai dalyvavo jiezniečiai bei kaimo bendruomenių atstovai, ypač pagirtinai savo kraštą atstovavo kašoniškiai, dalyvavę visose komandinėse varžybose ir asmeninėse rungtyse. Pirmųjų vietų laimėtojai vyko į rajoninį spartakiados etapą, kur bendroje įskaitoje užėmė trečiąją vietą, o Jiezno smiginio komanda, iškovojusi kelialapį į apskrities etapą, iš ten grįžo apdovanota bronzos medaliais.
Mėgstamiausia sporto šaka Jiezne – futbolas. Kasmet paskutinįjį liepos mėnesio šeštadienį vyksta turnyras Jiezno seniūno taurei laimėti, o pernai vyko jubiliejinis, dvidešimtasis, šios tradicinės sporto šventės renginys. Kita itin populiari sporto šaka yra parko tinklinis, kuriam paežerėje įrengta aikštelė, tapusi mėgiamiausia jaunimo susibūrimo vieta vasarą. Jau keleri metai prieš pat Jonines rengiamos parko tinkllinio varžybos Jiezno seniūnijos taurei laimėti, o nugalėtojai pagerbiami taip pat gražia tradicija tapusioje Joninių šventėje kartu su varduvininkais.
Įspūdingais pasiekimais seniūnijos gyventojus džiugina kultūrizmo klubo „Uola“ sportininkai, vadovaujami šio klubo įkūrėjo Vytauto Sadausko, besistengiančio kuo geriau pasirūpinti jaunųjų jiezniečių turiningu ir naudingu laisvalaikiu. Labai džiugu, kad seniūnijos krepšininkai šią žiemą jau galės sportuoti neseniai atnaujintoje vaikų globos namų sporto salėje, čia taip pat galės treniruotis ir sporto klubo „Jieznas“ komanda.
Kultūrinė veikla – itin aktyvi
Didžiausias seniūnijos metų kultūrinis renginys buvo organizuotas labai vaizdingame gamtos kampelyje – prie konglomerato uolos, vadinamos Ožkų pečiumi, Verknės ir Nemuno santakos slėnyje. Čia nuvilnijo dzūkų regiono folkloro kolektyvų festivalis, kuriame skambėjo senosios šio krašto dainos, o svečiai galėjo kartu su muzikantais padainuoti, pašokti, pasivaišinti bei aplankyti įstabųjį gamtos paminklą, prie kurio driekėsi ilgos smalsuolių eilės. Geriausios šios šventės akimirkos buvo įrašytos į kompaktinį diską.
Kaip ir kiekvienais metais, seniūnijos gyventojai galėjo gražiai atšvęsti Jonines, aplankyti šventojo Roko ir šventojo Mykolo Arkangelo atlaidus. O kiekvienai šventei puikias programas parengia kultūros ir laisvalaikio centras, kuriame septyniuose kolektyvuose dalyvauja daugiau kaip septyniasdešimt saviveiklininkų. Savo pasirodymais jie kaskart nudžiugina Jiezno krašto gyventojus, yra kviečiami koncertuoti kitose seniūnijose, savivaldybėse, miestuose.
Įspūdingą šventę Kašonių 350 metų jubiliejui paminėti suruošė šio kaimo bendruomenė, padedama seniūnijos bei kultūros ir laisvlaikio centro darbuotojų. Visą dieną trukusios programos metu buvo surengtas futbolo turnyras bendruomenės taurei laimėti, istorinė – mokslinė konferencija, o vakare – kapelos „Jieznelė“ programa, šokiai, žaidimai, atrakcijos, fejerverkai, ansamblio „Dzūkijos aidas“ koncertas. Nuveikę svarbius ir prasmingus darbus, Jiezno krašto žmonės moka gražiai ir nuotaikingai pasilinksminti.
Seniūno pagalbininkai dirba iš peties
Svarbus ir neginčytinas seniūnijos gyvenime tapo seniūnaičių vaidmuo, kurie beveik visi išrinkti dirbti jau antrą kadenciją. Rūpimus klausimus jie aptarė sueigose, kurias surengė jau keturis kartus, pateikė seniūnui A. Bartusevičiui pasiūlymų, kaip spręsti įvairias iškilusias problemas. Seniūnaičiai tapo svarbiais seniūno pagalbininkais, jų indėlis į vietos žmonių gyvenimą yra ženklus ir svarus, neveltui rinimų metų kai kuriose vietovėse virė itin karštos aistros dėl kandidatų į šias pareigas.
Ekonominiu sunkmečiu dar svarbesnis tapo ir socialinių darbuotojų vaidmuo seniūnijos gyvenime. Joms tenka didžiulis krūvis tvarkant dokumentus pašalpų ir kompensacijų gavimui, dėmesio reikalauja vieniši seneliai ir neįgalieji. Kantriai ir atsakingai savo pareigas atlieka Socialinių paslaugų centro darbuotojos, globojančios senolius ir daugiau kaip trisdešimt socialinės rizikos šeimų. Didelis probleminių šeimų skaičius atspindi seniūnijos socialinę būklę, todėl labai svarbu skirti dėmesį kiekvienam to stokojančiam žmogui, lankytis namuose, padėti, stengtis užkirsti kelią nelaimėms. Prie šios veiklos svariai prisideda ir naujasis policijos tyrėjas Audrius Čepkauskas, paskirtas dirbti Jiezno krašte. Jo dėka kriminogeninė padėtis, iki šiol buvusi itin sunki, pasikeitė iš esmės, tai yra šio pareigūno nepriekaištingo ir atkaklaus darbo pasekmė.
Problemų yra, jos sprendžiamos
Nors praeitais metais įvyko daug gero, nuveikta svarbių darbų, tačiau neapsieita ir be problemų. Daug rūpesčių kėlė kelių gadintojai – miškovežiai, gretimų savivaldybių stambieji ūkininkai, kurie, siekdami sau naudos, pridarė itin daug žalos Jiezno seniūnijos keliams. Juos tramdyti nepadėjo ir automobilių svorio masę ribojantys kelio ženklai, pasatyti opiausiose krašto vietose. Surasti kelių gadintojus labai sunku, todėl ypač vertinga buvo vietinių gyventojų suteikta informacija, padėjusi išaiškinti ir sudrausminti kelis vairuotojus Šilinių ir Padriežiškių kaimuose.
Dar viena didelė problema – miesto gatvių apšvietimas. Senus, neekonomiškus šviestuvus pakeisti negalima dėl lėšų trūkumo, jų remontas gana brangus ir dažniausiai trumpalaikis. Apšvietimo tinklų instaliacija taip pat pasenusi, todėl nuolat reikia kviestis meistrus aliuminių laidų remontui ir apmokėti jų darbą iš sutaupytų lėšų, skirtų tik elektros energijai. Išlaidų reikalauja ir perdegusių lempų keitimas bei komutacinių įrenginių priežiūra. Gaila, tačiau jau keleri metai nebevyksta gatvių apšvietimo plėtra Jiezno Kolonijų, Strazdiškių ir Vėžionių gyvenvietėse, bet reikia tikėtis, kad padėtis netrukus pasikeis.
Draugystė ir bendra veikla
Praeitais metais Jieznas šventė savo įkūrimo 350 metų jubiliejų. Šventėje dalyvavo ir svečiai iš Lenkijos respublikos Suvalkų apskrities. Šios aspkrites miestą Dauspudą ir Jiezną sieja bendra istorinė praeitis, nes abiejų miestelių įkūrėjai ir puoselėtojai buvo didikai Pacai. Užmegzti ryšiai su lenkais buvo įprasminti bedradarbiavimo sutartimi, pasirašyta Suvalkų valdžios atstovų ir Jiezno bendruomenės centro bei kultūros ir laisvalaikio centro. Jiezno seniūnijos delegacija rugsėjo pradžioje apsilankė Suvalkuose vykusioje didžiausioje šio krašto šventėje, bičiuliai lenkai atvyko į istorinę – mokslinę konferenciją, surengtą Jiezne, Išlikusiame Pacų rūmų fligelyje. Tikimasi, jog tai labai gera bendradarbiavimo veiklos pradžia tarp dviejų valstybių, kuri turėtų peraugti į bendrų projektų rengimą ir įgyvendinimą. Ateityje jiezniečiai planuoja užmegzti draugystės ryšius su Baltarusijos respublikos Holovčino miesteliu, kurį taip pat įkūrė didikai Pacai.
Draugiškus santykius Jiezno seniūnija palaiko ir su gretimų savivaldybių seniūnijomis, konsultuojasi įvairiais klausimais, lankosi vieni pas kitus švenčių metu bei planuoja bendrus projektus.
Kiekvieni metai seniūnijoje turtingi įvairiais renginiais, už kurių organizavimą ir įgyvendinimą seniūnas A. Bartusevičius labai dėkingas Jiezno kultūros ir laisvalaikio centrui, gimnazijai, vaikų muzikos mokyklai, vaikų globos namams, bendruomenėms. Be to, Jiezno parapija gali didžiuotis savo klebonu Rolandu Bičkausku, labai gerbiamu už žmogišką šilumą, veiklumą, drąsias iniciatyvas. Kiekvieno žmogaus, gyvenančio Jiezno seniūnijoje, pagalba ir patarimai vertingi ir reikalingi, teigia seniūnas, nes tik komandinis darbas duoda gerus rezultatus, todėl šio darbo principo bus laikomasi ir ateityje.