Šališkumas ir stereotipai veikia mus visus. Vyrai, kaip ir moterys, yra suvaržyti stereotipų ir baudžiami, jei elgiasi ne pagal tradicinius lyčių vaidmenis. Viename tyrime nustatyta, kad vyrai, kurie verkė darbe, buvo laikomi mažiau kompetentingais nei verkiančios moterys. Daugiau nei trečdalis berniukų mano, kad visuomenė iš jų tikisi, jog jie bus stiprūs ir tvirti. Kokie dar yra labiausiai paplitę stereotipai apie vyrus, kurie turi būti sulaužyti?
Vyriški papuošalai
Ironiška: sėkmingi vyrai turi atrodyti gerai, tačiau per daug laiko skirti išvaizdai nėra vyriška. Tačiau juk vyrai papuošalus nešioja nuo akmens amžiaus. Aksesuarai visada buvo indų ir kitų kultūrų vyriškos aprangos dalis.
Tačiau staiga tai tapo vien tik moterų reikalu, o vyrai buvo išjuokiami dėl auksinių grandinėlių nešiojimo, nebent jie buvo reperiai. Tačiau dabar tai vėl tampa madinga ir vyrai investuoja į dailias grandinėles, žiedus, auskarus ir apyrankes (https://auksosala.lt/lt/apyrankes-vyrams).
Rožinė spalva – tik mergaitėms
Anksčiau vyrų skyrius bet kurioje drabužių parduotuvėje atrodė itin nuobodus, o jų garderobą sudarė neutralios spalvos, tokios kaip mėlyna, pilka, balta, ruda ir juoda. Tačiau dabar vyrai vis drąsiau eksperimentuoja su rožine, raudona ir net neoniniais atspalviais. Yra net vestuvinių rožinės spalvos kostiumų, kuriuos matėme vilkint garsenybes! Pasirodo, jog teiginys “rožinė spalva skirta mergaitėms, o mėlyna – berniukams” yra apgaulė.
Atsisakymas prašyti pagalbos
Manoma, kad vyrai turėtų spręsti savo asmenines problemas neprašydami pagalbos. Pagalbos prašymas, nesvarbu, ar tai būtų kolegos patarimas, ar susitikimo su specialistu paskyrimas, nėra silpnumo požymis. Tiesą sakant, pripažinimas, kad jums reikia pagalbos, yra stiprybės ženklas. Reikia daug drąsos pripažinti, kad neturite visų atsakymų, arba pasakyti, kad nesugebate ko nors padaryti savarankiškai. Tik turėdami kitų žmonių patarimų, žinių ir paramos, galite tapti geresni.
Skausmo neigimas
Nesvarbu, ar jus kankina baisus nugaros skausmas, ar jaučiatės prislėgtas depresijos, nereikia slėpti savo skausmo. Ignoruodami savo diskomfortą, jo nepanaikinsite. Nėra gėda kam nors pasakyti, kad jums skauda – fiziškai ar psichologiškai. Pripažinę, kad kenčiate, galite sukurti planą, kaip pasveikti.
Įsitikinimas, kad vyrai yra nenugalimi
Yra paplitęs stereotipas, jog vaikinas, kuris nesipriešina, yra silpnas. Vyrai visada turėtų elgtis tvirtai, net jei jie jaučiasi išsigandę ir nervingi.
Bandymas įtikinti save ir aplinkinius, kad jums niekada neatsitiks nieko blogo, nėra naudingas. Tiesa ta, kad nesate toks stiprus, kad niekuomet nesirgtumėte ar nesusižalotumėte – ir tai yra normalu. Fizinės ligos bei psichikos sveikatos sutrikimai gali ištikti bet ką ir bet kada. Ir kuo ilgiau ignoruojate problemas, tuo sunkiau jas gydyti.
Gėlių raštai
Kodėl raštą turime sieti su viena lytimi? Margaspalvės gėlės puikiai tinka vasarai, paplūdimio aprangai ir neapsiriboja viena lytimi. Laimei, gėlėti marškiniai jau kelerius metus sparčiai kyla į vyriškos aprangos tendencijų viršūnę ir vyrai mielai priima šį šiltajam sezonui idealiai tinkantį raštą.
Homoseksualų vyriškumas
Daugybė žmonių aršiai teigia, jog gėjus nėra tikras vyras, o heteroseksualūs vaikinai neturėtų turėti draugų gėjų. Šis nusistatymas skaudžiai paveikia homoseksualų bendruomenę – homoseksualūs vyrai jaučia spaudimą būti “vyriškais”. Švelniau besielgiantys vyrai laikomi mažiau geidžiamais seksualiniais partneriais.
Lyčių vaidmenys
Vis dar yra sunku atsikratyti griežtų lyčių vaidmenų. Daug kas teigia, kad vyrai neturi atlikti namų ruošos darbų – jie privalo tik finansiškai išlaikyti šeimą. Tačiau ši nuomonė – absurdas. Nėra nieko blogo, jeigu vyras gamina pietus ir plauna indus, kol moteris dalyvauja verslo susitikime.
Vyrai neverkia
Nuo mažens berniukai yra pratinami manyti, kad reikšti jausmus yra nesuderinama su vyriška tapatybe. Jiems kalama į galvą, kad taip elgdamiesi jie gali sugriauti savo stiprių ir stoiškų žmonių įvaizdį. Net mažiems berniukams sakoma, kad verkimas kitų žmonių akivaizdoje kels grėsmę jų vyriškumui.
Tai, kad vyrams liepiama slėpti savo emocijas, nereiškia, kad jie jų neturi. Tyrimai rodo, kad vyrai emocijas patiria tokiu pat lygiu kaip ir moterys. Tačiau kadangi socialiai nepriimtina, jog vyras verktų, kai jam liūdna, gali atrodyti, kad vyrai liūdesio visai nepatiria.
Iš tikrųjų liūdesį ar sielvartą patiriantys vyrai dažniau nukreipia šiuos jausmus į kitas emocijas, kurios laikomos socialiai priimtinesnėmis. Pavyzdžiui, liūdesį ar depresiją išgyvenantis vyras gali būti labiau linkęs elgtis agresyviai arba supykti dėl kokios nors smulkmenos, o ne verkti.
Hiperseksualumas
Vyrauja kvaila nuomonė, kad tikras vyras privalo turėti kuo daugiau seksualinių partnerių ir niekada nesakyti “ne” seksui. Realybė yra kitokia – vyrai, kaip ir moterys, turi neginčijamą teisę pasakyti “ne” ir nebūti dėl to smerkiami.