„Suvalkijos žali sodai“ trečius metus skleidė tautinio meno žiedus

Šių metų liepos 10–13 dienomis jau trečiąkart vyko Veiverių kultūros ir laisvalaikio centro organizuojama Suvalkietiško etnomuzikavimo ir liaudies amatų stovykla vaikams ir jaunimui „Suvalkijos žali sodai“. Kaip ir ankstesniais metais, stovyklos dalyviai intensyviai mokėsi tradicinių suvalkietiškų dainų, šokių, žaidimų, ratelių, muzikavo įvairiais instrumentais: skudučiais, lamzdeliais, kanklėmis, būgnais, armonika ir kt. Tai pirmoji tokia (kaip jau minėta prieš trejus metus atgaivinta) stovykla Suvalkijos regione po daugelio metų, kurios tikslas – plėsti vaikų ir jaunimo etnokultūrines žinias, supažindinti su Suvalkijos krašto istorija bei kultūros raida, etnomuzikavimu ir amatais, ugdyti jaunosios kartos meilę papročiams, tradicijoms ir visam protėvių palikimui, perteikti teorines ir praktines žinias apie liaudies amatus. Praėjusiais metais dalyviai turėjo galimybę susipažinti su vilnos karšimo, perdirbimo ir vėlimo procesais, duonos kepimo būdu bei juostų audimu. Šiemet stovyklautojų jau laukė nauji iššūkiai – riešinių mezgimas bei keramikos pamokos. Jauniesiems stovyklautojams negailėjo įdomių pamokų ir entuziastingi mūsų pagalbininkai: Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Liaudies muzikos katedros docentas Vytautas Alenskas, Marijampolės kolegijos Menų katedros lektorė Dalia Venckienė, P. Stulgos liaudies muzikos instrumentų muziejaus muziejininkė dr. Laura Lukenskienė, Marijampolės kolegijos muzikos pedagogikos studentė Elena Sakavičiūtė Pečiulaitienė, Prienų krašto muziejaus muziejininkė Ernesta Juodsnukytė, Veiverių Antano Kučingio meno mokyklos mokytoja Violeta Perštialienė, Veiverių kultūros ir laisvalaikio centro meno mėgėjų kolektyvų vadovas Edmundas Gumuliauskas.
Šiais metais stovykloje dalyvavo daugiau nei 40 dalyvių (nuo 5 iki 22 m.) iš Prienų rajono savivaldybės, Kazlų Rūdos savivaldybės, Kauno miesto ir rajono, Marijampolės miesto ir rajono. Stovyklautojų gretose šiais metais ir svečiai iš užsienio – Argentinos, Vokietijos bei Škotijos.
Įgyvendinant šį projektą siekiama suburti jaunimą į vieningą bendraminčių būrį, kuris vėliau galėtų atstovauti Suvalkijos regioną dainų šventėse ir kituose respublikiniuose renginiuose. Tikimasi, kad stovykla, jau tapusi tradicine, pritrauks vis daugiau suvalkietiškos kultūros mylėtojų.
Šis projektas iš dalies finansuojamas Kultūros rėmimo fondo prie Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos. Stovyklos organizatoriai nuoširdžiai dėkoja ir vietiniams rėmėjams: Linai Pažėrienei ir „Pažėrų ūkiui“, Martynui Butkevičiui, Jonui Vilioniui, Irenai Petkevičienei, Kazimierui ir Janinai Gudaičiams, įmonei „Marijampolės pieno konservai“, Skriaudžių pagrindinei mokyklai, Veiverių Antano Kučingio meno mokyklai, Prienų rajono savivaldybei.
Į baigiamąjį etnomuzikavimo ir liaudies amatų stovyklos koncertą rinkosi tautiniais rūbais pasipuošę dalyviai. Fojė visi pasigėrėjo vaikų sukurtais keramikos darbais.  Mokytojai, tėveliai ir svečiai negailėjo plojimų jauniesiems  muzikantams, kurie  atliko ir lyrinius, ir smagius liaudies kūrinius. Juk vaikai kaip niekas kitas sugeba labai nuoširdžiai dalintis, tuo, ką išmoksta, ką naujo atranda. Ir žiūrovus vaikai pasikvietė į smagius šokių ir žaidimų ratelius. Prienų rajono savivaldybės atstovai pasveikino stovyklos dalyvius, jų mokytojus ir organizatorius, įteikė padėkas. Baigiamojo koncerto svečiai stovyklautojų atsisveikinimo vaišėms atvežė tortą, vaisių.
“Nėra gražesnio reginio už dirbantį, kuriantį, mylintį gimtinę, jos tradicijas ir meną. Nėra gražesnės minties už tą,  kuri paskatino dirbti, išmokti, kurti. Šie žodžiai kuo geriausiai išsipildė čia, “Suvalkijos žaliuose soduose”. Reikia dėkoti ir karštai ploti šio projekto sumanytojams, organizatoriams už labai labai gražios ir reikalingos tradicijos puoselėjimą. Už tai, kad jau trečius metus mokinius veda į labai turtingą ir įdomų liaudies kūrybos pasaulį. Ačiū ir visiems už nuostabius kūrinius, kuriuos  atlikote iš visos širdies. Susitikime visi čia ir kitąmet.” – ragino JPLP fondo atstovas Andrius Palionis.

Taip pat skaitykite