•  

     

     

     

     

Žydų tautos paveldas yra svarbus ir lietuvių bendruomenei

IMG_20180503_172058

Žydų tautos paveldas yra svarbi Lietuvos istorijos dalis. Prienuose gyvenusi žydų bendruomenė buvo ypač svarbi pramonės vystymuisi, prekybai ir viso miesto augimui. Kaimuose taip pat yra išlikę litvakų gyvenimo ženklų. Yra išlikę pastatų, kuriuose gyveno žydai, veikė vaistinės, krautuvėlės. Apsukrumu ir įvairiais talentais apdovanoti Lietuvos žydai įėjo į pasaulio istoriją.

Šių eilučių autorė Prienų krašto muziejaus vyresnioji muziejininkė Viktorija Bielevičienė bei Balbieriškyje veikiančio Tolerancijos centro vadovas Vitas Rymantas Sidaravičius buvo pakviesti dalyvauti žydų tautai svarbios asmenybės pagerbime Kaune. Gegužės 3 dienos popietę A. Mapu gatvėje, galerijos „Ars et mundus“ kieme, atidengta skulptūrinė kompozicija, skirta litvakui Abraomui Mapu (1808–1867).

IMG_20180503_172510

Jos autorius birštonietis skulptorius Martynas Gaubas. Kauno menų inkubatoriaus Olego Darčanovo iniciatyva, Geros valios fondo ir kitų rėmėjų lėšomis atsiradusi skulptūra tapo vienu iš Kauno senamiesčio akcentų. Anot Kauno žydų bendruomenės pirmininko Žako Gerco, tai yra puikus lietuvių bei žydų bendruomenės pavyzdys.

IMG_20180503_174936

Abraomas Mapu – išskirtinis ir visame pasaulyje žinomas žydų kilmės rašytojas, gimė Kaune, dabartiniame Vilijampolės mikrorajone. Ypatingai reikšmingi jo kūriniai laikomi modernios krypties hebrajų romano pradžia. Jis yra ir kelių hebrajų kalbos vadovėlių autorius. Motiejaus Valančiaus amžininko ir bičiulio gyvenimo ženklų yra daugelyje šalių. Pasak Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky, Izraelyje nėra nei vieno miesto, kuriame nebūtų gatvės Abraomo Mapu vardu.

IMG_20180503_174044

Prienų krašte taip pat yra ženklų, įamžinančių svarbius žydų tautos asmenis. 2017 m. Balbieriškyje spalio mėnesį atidengta atminimo lenta, skirta Dviejų Vyčio kryžiaus ordinų kavalieriui Volfui Kaganui (1900-1941) ir miestelyje gyvenusiai žydų bendruomenei.

 

Prienų krašto muziejus

Vyresnioji muziejininkė Viktorija Bielevičienė

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti