• prienuspauda

     

     

     

     

Verslas dirba, o Užimtumo tarnyba – tik konstatuoja?

uzimtumo-tarnyba-5d443e0dc2387

Jonas Kavaliauskas

Kovo mėnesį įvestas karantinas privertė verslą suktis, kas kaip išmano, nes ne visi darbuotojai panoro išeiti „subsidijų“ atostogų ir patraukė į Užimtumo tarnybą, kuri priima iš darbovietės „išėjusį“ žmogų ir jam duoda 6 mėnesių garantiją, jog bus mokama Covid-19 kompensacija. 

Užimtumo tarnyba pateikė informaciją, jog mūsų krašte nuo kovo 16 d. iki rugpjūčio 31 d. dėl Covid-19 padarinių buvo užregistruoti bedarbiais 86 Birštono ir 644 Prienų rajono savivaldybių gyventojai. Verslas, kai buvo leista atnaujinti veiklą, įregistravo Užimtumo tarnybos Prienų ir Birštono skyriuje 106 laisvas vietas Birštono ir 383 Prienų rajono savivaldybėse. 

Per tą patį laikotarpį per Užimtumo tarnybą neterminuotai buvo įdarbinta 19 Birštono ir 124 Prienų rajono gyventojai. Tiesa, pati tarnyba informavo, jog iš viso per minimą laikotarpį neterminuotai įsidarbino 68 Birštono ir 471 Prienų rajono savivaldybių gyventojas. O pagal terminuotas sutartis – 24 Birštono ir 144 Prienų rajono savivaldybių gyventojai.

Štai tokia statistika. Deja, mūsų krašto įmonės informuoja, jog susidūrė su sunkumais, nes, nors veikla atnaujinta, rasti norinčių dirbti atsakingą, bet nereikalaujanti specialių žinių (net už 600 eurų „į rankas“) darbą negali. Viena įdarbinimo įmonė pasakojo, jog iki karantino paskelbimo Užimtumo tarnybos Prienų ir Birštono skyrius rengė verslo atstovų susitikimus su potencialiais darbuotojais ir po jų pavykdavo rasti norinčių dirbti. 

Bet po karantino atšaukimo Užimtumo tarnybos Prienų ir Birštono skyrius kategoriškai atsisako organizuoti tokius susitikimus. Per tą laikotarpį, pagal užklausą, pokalbiui su įdarbinimo įmonės atstovu buvo nukreipti 3 bedarbiai, bet jie nepasirodė.  

Deja, nors tarnyba rašė, jog „bedarbio statusas gali būti prarandamas, jei asmuo atsisako jam siūlomo TINKAMO darbo“, realiai suprasti, kad tas darbas TINKAMAS, ar ne, neįmanoma. 

Į užklausą dėl informacijos apie praradusius bedarbio statusą dėl atsisakymo įsidarbinti Užimtumo tarnyba laiko atsakyti nesurado. Ir dar. Labai įdomūs dalykai skinasi kelią Užimtumo tarnyboje. Kaip ir kitose valstybinėse ir netgi savivaldybių įstaigose, atsakymai į užklausas ruošiami centralizuotai. Štai, Užimtumo tarnybos vietinių skyrių vadovai (vedėjai) neturi teisės komentuoti situacijos. Redakcija gavo pastabą: „…maloniai primename, kad pagal Tarnybos vidaus taisykles su žiniasklaida bendrauja ne departamentų darbuotojai, o Komunikacijos skyrius“. O šio skyriaus atsakymo reikia laukti savaitę ar ilgiau, nors vietinio skyriaus vadovas gali atsakyti į pateiktą klausimą iškart. Kas tai? Pasitikėjimo vadovais stoka ar tiesiog biurokratijos viršūnė? Vidaus taisykles galima sukurti bet kokias ir jomis prisidengti. 

Reikia pripažinti, jog bedarbius nuo darbo apsaugo ir Vyriausybės bei Seimo priimami sprendimai. 200 eurų „darbo paieškai“ tiesiog nuostabi dovana „papildomam poilsiui“ nuo darbo. Tokius sprendimus galima įvertinti, kaip išmestus į balą milijonus. Geriau būtų šią sumą bedarbiams „suteikti“, kai jie įsidarbina ir pradeda dalyvauti rinkoje, o ne guli „ant pečiaus“. Už nieką dalinti pinigų nevalia, juos reikia uždirbti. Ir tai aksioma. Deja, kai kas, kas nekuria pridėtinės vertės, apie tai užmiršo.

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti