Unikalus lietuviškas suvenyras – medaus vynas

Midus2

Lietuvoje atgaivinta tūkstantmetė tradicija

 Paklausus, koks gėrimas atspindi lietuvišką kulinarinį paveldą, tinka vežti dovanų į užsienį ar įteikti garbingiems svečiams, nedvejodami minime midų.

Midus – vienas seniausių alkoholinių gėrimų pasaulyje, atsiradęs gerokai anksčiau negu vynas ar alus. Persijoje ir Indijoje jį gamino jau prieš 8.000 metų. Midus dar vadinamas šiaurės Europos vynu, mat viduramžiais buvo paplitęs daugelyje Šiaurės Europos tautų: Lietuvoje, Švedijoje, Lenkijoje, Rusijoje ir kt.

Tiesa, 17-18 a. nykstant bitininkystei ir kylant medaus kainoms, midaus gamyba nunyko ir Europa midų pamiršo.

 

Ragavo pats Šekspyras

Lietuvoje midaus vartojimas turi senas tradicijas. Pirmieji istoriniai midaus vartojimo Pabaltijyje paminėjimai siekia 64-24 m. pr. Kr. Viduramžiais midaus mūsų krašte irgi vartota gausiai. Štai Žygimanto Augusto dvare Vilniuje kas savaitę būdavo išgeriama po 30 statinių alaus ir po 30 statinių midaus. 15-18 a. Lietuvoje net egzistavo taip vadinamos midaus brolijos.

Beje, amžininkai mini, jog net garsusis anglų dramaturgas Viljamas Šekspyras gėrė lietuvišką midų, mat šis gėrimas eksportuotas į Angliją.

 

Sugrąžino iš užmaršties

Lietuvos karčemose iki pat 18 a. dar buvo galima išgerti ne tik bokalą alaus, bet ir midaus. Tačiau 18-19 a. sandūroje midaus epocha Lietuvoje baigėsi. Caro laikais, kai ėmė plėtotis degtinės gamyba, midus Lietuvoje buvo pamirštas.

Jo gamyba atgaivinta tik 1959 m. Iškilus XX a. antrosios pusės Lietuvos maisto pramonės veikėjas Aleksandras Sinkevičius sukūrė ne tik pramoninę lietuviško midaus gamybos technologiją, bet ir žinomų gėrimų receptūras. Pirmoji lietuviško midaus partija tuometinėje Stakliškių alaus darykloje (dabar UAB „Lietuviškas midus“) buvo išvirta 1959 m. rugsėjo 8 d.

 

Ir suvenyrinėse pakuotėse

Šiuo metu „Lietuviškas midus“ gamina 14 pavadinimų gėrimus: midų „Bočių“, „Trakai“, „Stakliškės“, midaus nektarus „Suktinis“, „Šventinė“, „Vilnius“, „Trys karaliai“, midaus balzamą „Žalgiris“, bičių produktų likerius.

Naudojamos tik natūralios medžiagos –vaistažolės, medus, nupirktas iš Lietuvos bitininkų. Visi gėrimai brandinami irgi tik natūraliai. Todėl midus išpilstomas į butelius tik po 12 mėnesių, kai buvo išvirta jo misa, midaus nektaras – po 15, o midaus balzamas – po 18. Tai lemia ir nemažą Stakliškių gėrimų kainą.

Midus ir midaus nektarai –tautinio kulinarinio paveldo gėrimai, kurių perkama reprezentacijai, pavaišinti užsienio svečiams, vežti svetur kaip lauktuves iš Lietuvos. Apie ieškančius gėrimo kaip dovanos pagalvota – midaus galima įsigyti prabangiuose porceliano buteliuose. Taip pat siūlomi suvenyriniai rinkiniai, kuriuos sudaro keli skirtingi gėrimai, išpilstyti į 40, 100 ar 200 g talpos buteliukus.

Ir dar – jei į užsienį skrisite lėktuvu, svarbu žinoti, jog 75 proc. alkoholio turinčio „Žalgirio“- stipriausio Lietuvoje gėrimo – transportuoti lėktuvu negalima. Toks stiprus gėrimas laikomas degiu skysčiu, tad jį svetur teks gabenti automobiliu ar traukiniu.

 

Taip pat skaitykite