• prienuspauda

     

     

     

     

Trijų dienų atostogos Birštono „Eglės“ sanatorijoje

sanatorija-egleŽiema nuklojusi sniegu žemę daugeliui primena save šaltuku. Ne paslaptis, jog žiema daugeliui primena  tarsi kritimą į bedugnę: nostalgija, depresija, bloga nuotaika… Tačiau yra būdų, kaip to atsikratyti.

Dažnai laiką ir pinigus taupome vasaros atostogoms. Dabar pagalvojus, kažin ar tai tikrai protingas sprendimas? Vasarą ir Lietuvoje nuostabu. Tą teigia visi, kurie savaitgaliais apvažiuoja mūsų šalelę. Tada ir pas mus būna šilta, jauku, tačiau dauguma nepamąsto apie dargana ir tamsa persismelkusį tamsiausią metų laikotarpį – rudenį ir žiemą.

Gal geriau būtų per vasarą kaupti pinigus žiemai, kad išbristume iš niūrios kasdienybės, kuri tikrai nuteikia nekaip. Atostogų pinigėlius geriau išleisti ne tam, kad suplukę lakstytume po egzotiškas šalis karštyje, o dėl savo sveikatos ir poilsio.

Labai gera vieta tam – Birštono „Eglės“ sanatorija.

Atvykus į pagrindinę registratūrą, prie stalo pasitiko maloniai besišypsanti registratorė. Jauki aplinka, žaliuojanti gyvomis gėlėmis siena. Sutvarkiusi dokumentus, patraukiau į A korpusą, kur teks gyventi. Pirmiausiai nustebino laiptelių gausa, tačiau jei negali jais naudotis – visur esama liftų. Koridoriuose batų kulnų kaukšėjimą slopina kiliminė danga. Kiekviena erdvė – tarsi mažutė oazė, kur gali prisėsti, pailsėti, palaukti prie procedūros kabineto.

Įėjus kambario langai svetingai atvėrė vaizdą į Nemuną. Jau vien tik tas nuostabus ir aiktelėti verčiantis vaizdas nustūmė šalin visas niūrias mintis.

Pirmoji diena.

Neskubėdama išsikroviau daiktus ir patraukiau kabineto link, kuris buvo nurodytas lapelyje, įteiktame registratorės. Pirmoji procedūra – magnetoterapija.

Magnetoterapija – tai metodas, kai organizmas veikiamas nuolatiniu arba kintamuoju žemo dažnio magnetiniu lauku. Biologinio magnetinio lauko poveikio pagrindu laikomas kraujotakos bei limfos apytakos elektromagnetinių savybių stimuliavimas. Pastebėta, kad magneto poveikiui itin jautri centrinė nervų sistema.

Atsiguliau ir ramiai gulėjau. Nežinau, kokie tai turėjo būti pokyčiai, bet po procedūros jaučiausi tarsi palengvėjusi. Manau, kad pasinaudojusi ja dar keletą kartų pajusčiau teigiamas emocijas.

Stuburo tempimas

Po pertraukėlės patraukiau prie kito kabineto. Čia laukė stuburo tempimo pratimai.

Šiuo metu labai daug pacientų dažnai jaučia skausmus stuburo srityje. Jau žinau, kad pasaulyje yra atlikti tyrimai, kurie parodė, kad tokio pobūdžio stuburo tempimas žymiai sumažina spaudimą tarpslanksteliniame diske. Man šis pratimas labai patiko, nes tarsi stuburas atgijo, pradėjau jausti slankstelius. Manau, dar keletas tokių pratimukų daugumai tikrai numalšintų skausmą stuburo srityje. Jaučiau, kaip kiekvienas stuburo slankstelis dirba.

Po mankštelės jaučiausi trupučiuką pavargusi. Tačiau sustabarėjusius slankstelius, manau tikrai išjudinau. Pailsėjusi nukakau į kitą kabinetą, kur magėjo išbandyti kitą procedūrą.

Deguonies vaistažolių kokteilis

Prisėdusi prie stalo gavau stiklinę kolbutę, pripildytą kambario temperatūros arbatos. Pasidomėjusi sužinojau, jog tai – imuninę sistemą stiprinantis deguonies vaistažolių  kokteilis, kuris padeda būtent dabar, kai kol kas esame neprisitaikę prie gamtos pokyčių, ir mūsų imuninė sistema yra nusilpusi. Tai ganėtinai įdomi ir daug naudos mūsų organizmui duodanti procedūra. Su deguonimi gauname porciją organizmą stiprinančių vaistažolių, kurios sumažina gamtos ir įtemptos darbo dienos poveikį organizmui. Tai tokia įdomi procedūra, magiškai prašanti dar kartą pakartoti.

Aromaterapija

Levanda, ramunėlės, pelargonijos ir šalavijas. Jų aliejai suteikia daug stimulo kūnui. Žinoma, kad daug eterinių aliejų turinčios vaistažolės taip pat stiprina imuninę, nervų sistemas. Juk dabar taip aktualu, kai tamsa skverbiasi pro visus plyšelius. Klausydama ir žiūrėdama koncerto bei kvėpuodama šių vaistažolių kvapus, aprimsti ir jautiesi pakylėtas.

Išėjusi iš patalpos vis dar jaučiau malonų aromatų šleifą.

„Perlinės“ vonios

Pagrindinis šiluminis gydomųjų vonių poveikis organizmui – kraujotakos, medžiagų apykaitos gerinimas.

Čia, Birštono „Eglės“ sanatorijoje, kuri įsikūrusi mineralinių vandenų apsuptyje, jo netrūksta. Dėl to labai svarbu išnaudoti šią galimybę – pasimėgauti mineralinio vandens „perline“ vonia. Ir patikėkit, kad mineralinio vandens procedūra paspartino kraujotaką, padidino šilumos patekimą į mūsų organizmą. O juk šiluma skatina „geros nuotaikos“ hormonų ir veikliųjų medžiagų išsiskyrimą smegenyse. Gulėjau vonioje ir jaučiau malonią šilumą visame kūne nuo pat pirštų galiukų.

Antroji diena.

Rytas dvelkė ramybe. Tik Birštonas gali suteikti ramumo ir tylos harmoniją. Po pusryčių nukakau į pirmąją procedūrą.

Elektroterapija

Elektroterapijos pagalba numalšinamas ūminis ir lėtinis skausmas, mažinamas uždegimas, gerinama kraujotaka, audinių mityba. Jos pagalba atliekama ir raumenų stimuliacija. Kadangi man dažnai skaudena riešų srityje, buvo atlikta ir ši procedūra. Mergina, dirbanti prie aparato, išsamiai paaiškino šios procedūros veikimo principą.

Per odą specialių elektrodų pagalba tam tikros trukmės švelniu elektros impulsu  stimuliuojamos nervinės skaidulos ir tuo būdu yra malšinamas skausmas.

Prilipino specialius elektrodus ir nustatė impusus. Pasirodo tie trumpi impulsai stabdo skausmą. Procedūra maloni ir visiškai nepavojinga. Jos metu jaučiau švelnų dilgčiojimą elektrodų vietose, tarsi nematoma ranka spustelėdavo ir atleisdavo skaudamas vietas.

Taigi, mano pažeistieji ir skausmingi riešai išbandė šią procedūrą ir po kelių valandų skausmas sumažėjo… Pasirodo, tokią procedūrą galima atlikti ir juosmens srityje bei kitose kūno vietose, kur jaučiamas aštrus skausmas.

Haloterapija

Tai vadinamasis druskų kambarys. Įėjusi į patalpą pasijutau it kino teatro salėje. Besiklausydama dainininko Andrea Bocelli koncerto ir kvėpdama Negyvosios jūros druskų, deguonies ir neigiamų jonų mišinį, kuris kaip migla buvo pučiamas į patalpą, pasijutau labai gerai. Čia nesijautei it druskų šachtoje, tačiau maloni muzika ir teigiamai kvėpavimo takus veikianti migla-aerozolis tikrai palengvino kvėpavimą.

Tai labai šaunu, nes mes niekada neturime laiko palepinti save geru koncertu ir dar pajusti kvėpavimo malonumą.

Taigi, mano nuotaika puiki. Eidama niūniavau girdėtą muziką bei galvojau, jog tikiuosi, kad peršalimo ir nuovargio ligoms – atia!

Inhaliacijos

Taigi, kaip žinia, dažnai nemaloniai jaučiamės, kai peršti gerklę, sloguojame ar kosime.Šiuos menkus negalavimus taip pat galime palengvinti Birštono „Eglės“ sanatorijoje. Įkvėpdama iš inhaliacijos aparato eukalipto aliejaus mišinio, kuris pasižymi priešuždegiminiu, skausmą malšinančiu, atsikosėjimą lengvinančiu poveikiu, pajutau, kad galiu kalbėti, sumažėjo gerklės perštėjimas ir tapo lengviau kvėpuoti.  Gerklė tik truputįneperšėjo.

Po gardžių pietų vėl pradėjau procedūrų maratoną. Labai jau knietėjo kuo daugiau jų išbandyti.

Povandeninis masažas

Pirmiausiai, vonioje atliekamas atpalaiduojamasis viso kūno masažas sukūrine srove. Šiltas vanduo ir sukūrinės srovės atpalaidavo raumenis ir sumažino įtampą.

Darbuotoja vandens srove pradėjo masažą nuo kojų ir palaipsniui kilo dešiniąja kūno puse. Tokia pati procedūra buvo atliktair kairiąja puse. Vandens srove buvo masažuojamos padų, delnų sritys ir pilvukas. Po to vėl atpalaiduojantis masažas sukūrine srove. Ši procedura – labai naudinaga ir veiksminga, nes masažuojamas visas kūnas. Tai nuostabus jausmas!

Gydomasis masažas

Čia jaunos ir tvirtos rankos profesionaliai masažavo kaklą, sprandą. Švelnūs ir kartustiprūs masažuotojos rankų judesiai, tam tikrų taškų spustelėjimai, stebuklingai pašalino sprando raumenų įtampą ir skausmą.

Pasižvalgius, pasivaikščiojus po moderniai įrengtas sanatorijos patalpas,  atėjo laikas baltojo purvo procedūrai.

Baltojo purvo procedūra

Šį kartą ėjau tarsi nuotykių ieškodama. Teko atsigulti ant gulto ir jausti malonų šilto purvo švelnų įtrynimą. Keistas jausmas, kai po to esi įvyniojamas į plėvelę, foliją ir švelniai apklostomas. Pasijutau it vikšrelis kokone. 15 minučių ramybės. Po to – šiltas dušas, ir tada pajutau, jog kūnas atsigavo, o ir oda tapo švelnesnė.

Po tokių malonių procedūrų naktį miegojau labai ramiai. Tyla, būdinga Birštonui, tai dar vienas akcentas, kuris ypač tinka prie šaunių procedūrų.

Trečioji diena.

Žvelgiant pro langą, matėsi tykus žilagalvis Nemunas. Jis, kaip ir „Eglėje“ poilsiaujantieji, buvo ramus ir kvietė džiaugtis kiekviena sveikatinimo ir ramybės doze. Tačiau manęs laukė dar keli iššūkiai – išbandymai.

Trečioji diena išaušo ramybės ir geros nuotaikos ritmu. Taip gerai miegojau, jog kažkokiu būdu išriedėjau iš lovos ir suvokiau, jog energijos perteklių reikia suvaldyti. Taigi, susiruošiau tolimesniam procedūrų išbandymui.

Elektropurvas

Kaip žinia, rudenį dažnai skundžiamės sąnarių skausmais. Šį kartą išbandžiau elektropurvą. Tai gana šilti, purvo pripildyti maišeliai. Ši procedura gerina audinių ir organų kraujotaką, mažina skausmą, uždegiminį procesą, pasižymi antibakteriniu poveikiu. Čia dirbusi megina mane apklostė pledu ir jaučiau malonią šilumą. Tai maloniai atpalaiduojanti ir skausmą mažinati poveikio procedura. Beje, pasijutau labai gerai: skausmas sąnarių srityje tikrai sumažėjo ir lipant laiptais (beje, specialiai išbandžiau) nebraškėjo kelio sąnariai.

Mankšta stuburui Gydomoji mankšta

Mankštų rūšių esama įvairių, tačiau šiuo laikmečiu dažnas skundžiasi nugaros stuburo srities skausmaisu. Ir tai ilgo sėdėjimo prie kompiuterių, savęs netausojimo, sunkaus darbo, netinkamo darbo ir poilsio režimo ir, manau, netinkamos mitybos pasekmės.  – Skausmo priežastis Skausmaas  Šį kartą teko, kaip sakoma, gultis ant kilimėlio ir, rodos, tokiais paprastais pratimais leisti stuburui „suvokti“, kokie tinkami judesiai jam turi būti atliekami, kad sustiprintume pilvo preso, nugaros raumenis, padidintume stuburo paslankumą ir kartu sumažintume nugaros srities skausmą. Iš pažiūros lengvi pratimai privertė nubraukti prakaitą.

Tai buvo labai šauni mankšta, kurią bandysiu daryti ir namuose.

Pneumatinis ritminis masažas (Limfodrenažas)

Paskutinė procedūra man ypač patiko. Ką jau ką, bet patekti į kombinezoną, kuriame pasijunti it pusiau kosmonautas – labai malonu, o kai sužinojau, kad tai puiki priemonė, suaktyvinanti limfos ir veninę apytaką, dar labiau susižavėjau. Procedūra ne tik efektyvi, bet ir be galo maloni. Suslėgto oro spaudimas tolygiai pasiskirsto „rankovėse“ ir „kojinėse“, atlikdamas ritmišką, švelnų, banguojantį masažą. Slėgio banga prasideda nuo pirštų galiukų, tada kyla aukštyn. Po to slėgis vienu metu krenta, ir vėl seka nauja banga. Taigi, šios rūšies masažas gerindamas limfos ir kraujo apytaką mūsų organizme, suaktyvina mežiagų apykaitą, pašalina iš organizmo skysčių perteklių, mažina galūnių audinių tinimą, nuovargį, pasižymi skausmą mažinančiu  poveikiutaip patformuoja kūno kontūrus, sumažina jo apimtis, efektyviai kovoja su celiulitu ir nutukimu bei stangrina odą.

Taigi, tai moterų ir vyrų grožio procedūra, kuri suteikia gerą nuotaiką.

O dabar labai norisi papasakoti apie virtuvę.

Pusryčiai ir pietūs bei vakarienė visada buvo ganėtinai sotūs (jei tik kas norėjo). Priimtas labai geras sprendimas – švediškas stalas. Kas kiek nori, tiek valgo. Labai didelis maisto pasirinkimas. Skrandį pradžiuginti gali ne tik „mėsėdžiai“, bet ir vegetarai, veganai. Čia ir smaližiai gali rasti sau skanių patiekalų. Vaisiai, salotos labai masino, o trintos sriubos nepaliko abejingų daugelio sanatorijos gyventojų.

Taigi, tris dienas pailsėjusi ir išbandžiusi daug procedūrų, pasikroviau energijos ilgam laikui. Nereikėjo bėgioti po parduotuves ir ieškoti suvenyrų, nes ir čia galima jų įsigyti – įvairių smulkmenų su sanatorijos atributika. Be to, viduje esanti biuvetė laukė tų, kuriems mineralinis vanduo organizmą veikia stimuliuojančiai.

Atsisveikinusi, paėjėjusi, dar kartą atsisukau į sanatoriją ir mintyse pasakiau: „Iki susitikimo, aš dar grįšiu“.

 

 Simona Saldytė

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti