Tamsiuoju paros metu atšvaitas būtinas

Eismo įvykių, kuriuose žūsta pėstieji, akivaizdžiai padaugėja rudenį ir žiemą,  spalio–sausio mėnesiais, esant sudėtingesnėms eismo sąlygoms, prastesniam matomumui. Dėl to šiuo laikotarpiu labai svarbu pėstiesiems, dviračių vairuotojams, vadeliotojams naudoti atšvaitus ar kitus šviesą atspindinčius elementus (ryškiaspalvę liemenę, šviečiantį žibintą).

2002 metais eismo įvykiuose žuvo 239 pėstieji, 2009 metais – 121 pėsčiasis, t. y. 51 proc. mažiau, 2011 metais – 111. Šiais metais per aštuonis mėnesius žuvo 49, iš jų 29 – tamsiuoju paros metu. Kiekvienais metais daugiau kaip pusė pėsčiųjų eismo įvykiuose žūsta tamsiuoju paros metu.

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai tvirtina  – šiemet keliuose ir gatvėse žuvo 8 pėstieji ir 3 dviratininkai. Alytaus mieste eismo įvykiuose žuvo viena pėsčioji (partrenkta Ulonų gatvėje eidama per perėją) ir viena dviratininkė (Putinų gatvėje partrenkta ir palikta pasišalinusio vairuotojo), Alytaus rajone – šeši pėstieji, Prienų rajone – vienas pėsčiasis. Druskininkų savivaldybėje tragiškai baigėsi kelionė dviems dviratininkams. Neįtikėtina, tačiau kelyje Druskininkai-Leipalingis-Seirijai susidūrus priešpriešais važiuojantiems dviračiams, viena dviratininkė, patyrusi sunkių sužalojimų, mirė. Kitas dviratininkas žuvo sukdamas į kairę ir susidūręs su priešpraišais atvažiuojančiu automobiliu Druskininkų savivaldybės Vinciūnų kaimo Verpėjų gatvėje.

Atšvaitas ar kitas šviesą atspindintis elementas – paprasta, bet veiksminga priemonė, padedanti užtikrinti minėtų eismo dalyvių saugumą kelyje tamsiuoju paros metu, esant blogam matomumui. Svarbu, kad ir suaugusieji, ir vaikai suprastų, kad šios saugos priemonės vairuotojui padeda iš anksto ir laiku pastebėti einantį (važiuojantį) žmogų.

Dažniausiai pėsčiuosius transporto priemonės partrenkia ir mirtinai sužaloja neapšviestuose kelio ruožuose, kai jie eina per važiuojamąją kelio dalį, važiuojamąja dalimi ar netikėtai į ją įeina (įbėga). Pasitaiko ir atvejų, kai pėsčiuosius, gulinčius važiuojamojoje dalyje, transporto priemonės pervažiuoja. Dėl tokių eismo įvykių beveik visada kalti būna patys pėstieji, neturintys jokių šviesą atspindinčių elementų, dėvintys tamsius drabužius, prieš įžengdami į važiuojamąją dalį neįvertinantys atstumo iki artėjančios transporto priemonės. Atšvaitą prie drabužių, kuprinės, rankinės ar kito krepšelio reikia prisisegti (pritvirtinti) taip, kad jis būtų matomas kitiems eismo dalyviams. Be to, atšvaitas – ne žaislas. Jis nebus naudingas, jei tamsiuoju paros metu pėsčiajam einant neapšviestu keliu, gulės kišenėje ar bus paliktas namuose.

Atkreiptinas dėmesys, kad policijos pareigūnai, siekdami užtikrinti visų eismo dalyvių saugumą kelyje, nesitaikstys su pėsčiųjų daromais pažeidimais. Už netinkamą elgesį kelyje bus taikomos ne tik prevencinio, bet ir administracinio poveikio priemonės. Pėsčiųjų administracinė atsakomybė už Kelių eismo taisyklių pažeidimus numatyta Administracinių teisės pažeidimų kodekso 131 straipsnyje.

Visi eismo dalyviai turime suprasti, kad svarbiausias dalykas kelyje yra ne teisinė atsakomybė už padarytą pažeidimą, bet kiekvieno atsakomybė už savo ir kitų saugumą.

Lietuvos kelių policijos tarnybos ir Alytaus apskrities policijos informacija