Sušalusius sušildė, nuliūdusius pralinksmino

IMGP6418

Vilija Čiapaitė

Pirmoji šalna nuspalvino medžius neįtikėčiausiomis spalvomis, kurių žavesys verčia aikčioti, mintyse sustabdyti akimirką. Tačiau su grožiu atsirideno ir lietūs, gūsingi vėjai. Tai tikrų tikriausias ruduo, garsiai šnarindamas savo nenuspėjamą rūbą skatina mus traukti lietpalčius, skėčius, šiltus drabužius. Tačiau ne vieno pasakyta, jog nėra blogo oro, yra tik prastai pasirinkta apranga, visiškai tinka rugsėjo paskutinėms mėnesio dienoms.

Nors iš vakaro džiugino gaivus oras, kita diena pabjuro. Dangus apniuko ir lietaus lašai paskelbė sausros pabaigą, kuri alino visą vasarą. Tačiau Prienų krašto mugės ir sporto šventės „Rudens spalvos“ dalyvių visiškai neišgąsdino tokia lietinga gamtos kalba.

IMGP57711

Šventės atidarymas

Rugsėjo 28 d. (šeštadienį) Prienų sporto arenos teritorijoje pristatytose palapinėse draugiškai glaudėsi seniūnijų, bendruomenių atstovai. Jie atvyko ne šiaip pasibičiuliauti, bet pristatyti savo kraštui būdingus patiekalus iš bulvių.

Tautodailininkų, amatininkų, ūkininkų, prekybininkų mugės metu galėjai įsigyti nuo gardžių lašinukų, dešros ratuko, gardaus pyrago gabalo iki pinto krepšio, lentelės maisto produktams pjaustyti. Nedaug tų pabijojusių lietaus buvo, tačiau tie, kurie atėjo – visiškai nesigailėjo, nes muzika ir šurmulys palapinėse suteikė šventiškumo.

Susirinkusius Prienų krašto mugės ir sporto šventės „Rudens spalvos“ dalyvius ir svečius pasveikino Seimo narys, Žemės ūkio ministras Andrius Palionis ir meras Alvydas Vaicekauskas. Linksmo šokio ritmu Balbieriškio šokių kolektyvas „Ringis“ taip susuko, kad nepatikliuosius ir su abejingumu besižvalgančius privertė ne tik ploti katutes, bet ir patrepsėti.

IMGP6428

Gardžiausio patiekalo konkursas

Iš palapinių sklido kvapai, verčiantys sugurgėti pilvus. Čia nukrautų stalų pristatymas ir degustacija kvietė pasigardžiuoti, pasisemti informacijos, kaip gardžiai paruošti patiekalus iš bulvių. O dalyvių buvo gana daug, tai Nijolė Lukoševičienė (Jieznas), Birutė Kazakevičienė (Veiveriai), Jiezno seniūnijos kolektyvas, Daukšiagirės dvaro bravoro menė, lopšelio-darželio „Gintarėlis“ kolektyvas, Balbieriškio bendruomenė „Abipus Peršėkės“, Dvariuko bendruomenė, Daukšiagirės seniūnaitijos, Naujosios Ūtos, Šilavoto ir Stakliškių seniūnijų komandos, Ašmintos kadastrinės vietovės kaimo bendruomenė „Ošvenčia“, Išlaužo seniūnijos kaimų bendruomenė, LSDP Prienų skyrius, Alytaus PRC mokinės Giedrė Geraldauskaitė, Raimonda Salyklytė.

Ne visų dalyvių patiekalus išragavau, bet labai nustebino saldainiai iš bulvių. Beje, skoniu niekuo neatsiliko morkų, riešutų, spanguolių ir kokoso drožlių saldainiai. Niekaip negalėjau patikėti, kad tokius saldainius galima pagaminti būtent iš bulvių ar morkų. Kitur gi bulviniai kibinai su grybais, su varške. Niam niam, rodos, nedaug ragavau, bet pilvas mane nešiojo, o ne aš jį. Čia pat tarkės košė (mūsuose „šilkine“ koše vadinama), cepelinai, kukuliai, vyniotiniai. Neišsakysi visų patiekalų pavadinimų, o juo labiau skoninių savybių. Tai patikėta buvo komisijai, kurie ragavo, kraipė galvas ir bandė iš tokios gausos atrinkti patį gardžiausią, patį pačiausią, kuris nustebino ne tik mus, bet ir juos pačius. Čia ir nugalėjo Alytaus PRC mokinės, nes jų saldainiukai buvo tiesiog mmm!

IMGP6125

„Tapkime žydinčia savivaldybe“ vinis

Kaip žinia, vasara papuošė sodybas nuostabiausiom žydinčių gėlių spalvomis. Tik įgudusi šeimininko ranka sugebėjo suderinti, sustyguoti jas, suteikti savo aplinkai neįprastą grožį, kuris džiugina ne vieno akį. Kažkada tokių sodybų savininkai buvo apdovanojami už tai, kad jų sodyba puošia seniūniją, sodybą. Tačiau šiais metais vėl meras A.Vaicekauskas atnaujino šią akciją ir būtent rudens šventės metu buvo apdovanoti konkurso „Tapkime žydinčia savivaldybe“ nugalėtojai. Balbieriškio seniūnija: Danutės ir Vidmanto Petraškų sodyba, Mardosų k., Balbieriškio sen., Vitalijos ir Virginijaus Marčiulaičių sodyba, Balbieriškio mstl.

Išlaužo seniūnija: Danutės ir Jono Meškauskų sodyba, Išlaužo k., Ramunės ir Antano Juodsnukių sodyba, Išlaužo k. Jiezno seniūnija: Reginos ir Vytauto Adomaičių sodyba, Jieznas, Bronės ir Prano Šimanskų sodyba, Jieznas. Naujosios Ūtos seniūnija: Aušros ir Artūro Abramavičių sodyba, Skuigės k., Naujosios Ūtos sen., Danutės Onos Rutkienės sodyba, Naujosios Ūtos k. Pakuonio seniūnija: Reginos ir Vaclovo Eidukevičių sodyba, Pakuonio mstl., Ritos ir Algio Kapočių sodyba, Ašmintos k., Pakuonio sen. Prienų seniūnija: Birutės ir Gintauto Dailidžių sodyba, Prienai, Rimos ir Vaido Vilkų sodyba, Prienai, Reimundo Kisliaus sodyba, Strielčių k., Prienų sen. Stakliškių seniūnija: Rimučio Katukevičiaus sodyba, Stakliškės. Šilavoto seniūnija: Marijos Aldonos Cinelienės sodyba, Klebiškio k., Šilavoto sen., Mindaugo ir Airinos Radzevičių sodyba, Juodaraisčio k., Šilavoto sen. Veiverių seniūnija: Birutės ir Vaido Gustaičių sodyba, Skriaudžių k., Veiverių sen., Mildos Kveragienės sodyba, Veiverių mstl. Nebuvo nepastebėtos ir įmonės, tačiau tik restoranas „Sodas“, Prienai (savininkai Augustė Pociūtė-Žičkienė ir Aidas Žičkus) patraukė komisijos dėmesį.

IMGP6200

Beje, lygiagrečiai vyko ir sportinės varžybos ne tik arenoje, bet ir lauke. Krepšinis 3×3, tenisas, futbolas 7×7, stalo tenisas, biliardas (pulas 8), smiginis, orientavimosi sporto labirintas, irklavimas treniruokliu. 

Pagilinimas žinių ir informacijos gavimas

Nors ir lietus bandė išbaidyti šventės dalyvius, svečius, tačiau  smagu buvo panardyti po palapines, kur galėjau gauti daug informacijos. Štai Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro merginos pamokė, kaip valyti dantis, kaip kenkia sveikatai blogi įpročiai, o atsakius į burtų kelių ištrauktus klausimus galima buvo gauti ir daiktinius prizus. Tolėliau Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos merginos pristatė naujausias knygas, pasakojo apie jų veiklą, naujienas. Prienų krašto muziejininkės kvietė pasigaminti žvakučių. Vaško kvapas nustelbė visą lietaus drėgmę, nes tai puiki pramoga ir pasidaryta sau dovana. Be abejo, muziejininkės – ir istorinių žinių vaikščiojančios skrynelės, todėl apie Prienų istoriją galėjai išgirsti nuo legendų iki istorinių faktų.

IMGP6440

Sušalusius sušildė, nuliūdusius pralinksmino

Respublikinio folkloro kolektyvų festivalio „Tėvelio dvarely“ baigiamasis koncertas (koncerto vedėja – Lietuvos žurnalistė, etnologė, tautosakininkė Gražina Kadžytė) taip užkūrė muzikinę pirtį, kad net nesinorėjo eiti namolio. Linksmi pokštai ir dainos visus nuteikė puikiai ir tai buvo šventės akordas, sujungęs visus į vieną kumštį tam, kad būtume drauge, nepriklausomai nuo oro.

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti