Vilija Čiapaitė
Technologijos verčiasi per galvą, o mes, vyresni, tiek ir jaunesni žmonės, tiesiog fiziškai nesuspėjame su jų naujovėmis. Būtent vyresnieji dažnai numoja ranka į viską ir užsisklendžia savyje. Jie net nesusimąsto, jog galima savo gyvenime atrasti neatrastų pomėgių, kurie dažnai nustumia šalin visas depresijas. Būtent jų pagalba pradedama gyventi pilnavertį gyvenimą. Be abejo, daug ligų išryškėja, kuomet žmogus susiduria su vidiniu nerimu, pradėjimu save menkinti, tačiau yra daug būdų, kurie visa tai nugali. Ir štai Birštone, kaip vienas iš muzikos terapijos metodų, poveikio žmogui būdų, buvo pristatyta improvizacija balsu.
Laura Budreckytė sakė: „Žmogaus balsas yra viena intymiausių asmenybės išraiškos formų. Per jį komunikuojame su aplinka, papasakojame pasauliui apie save. Vokologija, arba garso terapija, – vienas iš unikalių būdų padėti sau, leidžianti sukurti kūno ir proto gerovę“.
Garso terapijos programa arba „Pažink savo balsą per vokologiją“
Birštono viešajai bibliotekai įgyvendinus Kultūros tarybos ir Birštono savivaldybės remiamą projektą „Vokologija – pagalba sau balsu“, bendradarbiaujant su profesionalia kūrėjų komanda bei partneriais, sukurtas ir išleistas muzikos terapijos leidinys (kompaktinė plokštelė) „Vokologija – pagalba sau balsu“. Būtent su šia plokštele ir terapeute, antrąja globalaus Birštono ambasadore Laura Budreckyte buvo pravesta dalis šios terapijos.
Kaip renginio metu minėjo birštonietė Laura Budreckytė, „CinAmono“ vokalistė, muzikos terapeutė, vokologijos autorė, LRT radijo vedėja, vokologija susideda iš trijų domėjimosi ašių: balso prigimties, lavinimo ir psichologijos. Būtent tam ir buvo išleista vinilinė plokštelė „Vokologija – pagalba sau balsu“.
Prie šio projekto dirbo ir bendradarbiavo profesionali kūrėjų komanda: Neringa Žukauskaitė (dizainas), Eglė Beinorienė (psichoterapija), Indrė Budreckytė (akvarelė), Richardas Banys (klavišiniai), Vytis Nivinskas (kontrabosas), Tuomas J. Rasanen (mušamieji/perkusija), Aleksandra ir Vilius Kerai (garso įrašas ir masteringas) ir, be abejo, Laura Budreckytė (kompozicija/vokalas).
Muzikos pojūčiai ir pagalba sau terapijos metu
Į susitikimą su Laura Budreckyte ir susipažinti su muzikos terapija į Birštono viešąją biblioteką susirinko nemažas būrys žmonių. Jiems buvo smalsu sužinoti apie vieną iš daugelio terapijos metodų – muzikos terapiją. Prieš pradedant užsiėmimą Laura sakė, jog ji labai padeda sergantiems įvairiomis ligomis. Tad šį kartą buvo pasirinktos trys terapijos dalys: „Saugi vieta“, „Mano ritmas“ ir „Vidinis vaikas“.
Ramus, skatinantis klausytis nurodymų Lauros balsas visus nuteikė optimistiškai. Šypsena, neblėstanti nuo veido, ir paskatinimas kartu mušti ritmą sau į kelius, taisyklingai kvėpuoti, atrasti saugią vietą ir įsigilinus į savo vidų tapti vaiku bei jį išleisti, buvo puiki proga atrasti tai, kas, rodos, visiškai žemiška. Juk dauguma savo vidinį vaiką laiko po keliais užraktais, tarsi bijotų, jog kažkas gali pasakyti kažką nemalonaus… Tačiau bent trumpam tapti vaiku yra net būtina! Mes tuomet tarsi išsigryniname viduje, o pačios mintys tampa aiškios, nuoseklios. Juk vaikai, kaip sakoma, nemoka meluoti, slapukauti, apsimetinėti. Todėl šios terapijos metu daugelio veiduose žaidė vaikiška šypsena, tarsi saulės zuikučiai, nunešdami kiekvieną į ten, kuomet buvo patys laimingiausi – buvo tiesiog mažais vaikais!
O Laura puikiai sugebėjo reikiamu momentu ir improvizuoti, pagaudama ritmą kartu su esančiais. Po susitikimo ji sakė, jog dar yra kur pasitempti, nes dirbdama ji nori dar patobulinti savo kūrinį.
Apie Laurą Budreckytę
Laura Budreckytė: „CinAmono“ vokalistė, muzikos terapeutė, vokologijos autorė, LRT radijo vedėja.
Gimė ir užaugo Birštone, o nuo 2018 metų ji – antroji globalaus Birštono ambasadorė. Šiuo metu gyvena, kuria bei dirba Vilniuje.
Profesionaliai koncertuoja daugiau nei 10 metų. Berlyne išleido dvi grupės „CinAmono“ vinilines plokšteles bei kompaktinius diskus.
Nuo 2021 metų LRT KLASIKOJE rengia autorinę radijo laidą – Teramuzika, kurioje siekia kalbėti apie meno poveikį žmogui ir pristato improvizaciją balsu, kaip vieną iš muzikos terapijos metodų.
Kur ją rasti?
Skaitmeninė leidinio versija paskelbta Birštono viešosios bibliotekos interneto svetainėje.
Klausytojai improvizuodami balsu gali atlikti užduotis: „Saugi vieta“ (laikas), „Pauzė“, „Mano ritmas“, „Vidinis vaikas“, „Aš pasirenku“, „Drąsa būti“, „Pasitikėjimas“, „Autentiškumas“, „Dėkingumas“, „Sugrįžimas“.
Su programa „Vokologija – pagalba sau balsu“ pasirūpinkime savo emocine sveikata! O, kaip sakoma, sveikata – neįkainojamas turtas ir ją turime puoselėti būtent dabar, kuomet žemę gaubia ilgi tamsa ir ilgi vakarai.
Projektą organizavo: Birštono viešoji biblioteka.
Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba, Birštono savivaldybė
Partneriai: Birštono kultūros centras, Birštono turizmo informacijos centras, Birštono neįgaliųjų draugija, „Eglės“ sanatorija, Kauno apskrities viešoji biblioteka, Nemajūnų bendruomenės santalka, Nemajūnų dienos centras, UAB „MC Partners“, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.