Stebuklų metas prasideda. Birštono muziejaus naktyje – Igno Šablausko asmenybė (II)

traukia dantisŠį šeštadienį, gegužės 17dieną,18 val. Birštono muziejaus naktyje istorine atmintimi prisiliesime prie tų, jau anapilin išėjusių darbščių Birštono žmonių, kurių buvę veiklos įrankiai tapo mūsų muziejaus kūrimo pagrindu.Tai Ignas Šablauskas ir jo dantų kabinetas, Adomas Jurkulnevičius ir jo fajetonas, tai Škėvonių Leonavičiai – Jonas, Jurgis ir Juozas – ir jų sukauptoji  tarpukario spaudos ir leidinių kolekcija.

Ypatingai savita, įdomi ir spalvinga yra dantisto Igno Šablausko asmenybė. Pasiremdami archyviniais duomenimis, pagrįstai galime teigti, kad nuo pat vaikystės šis žmogus susijęs su Lietuva. Ignas gimė 1861 m. Liubavo miestelyje, 1885 m. baigė Marijampolės gimnaziją, 1892 m. baigė Peterburgo Imperatoriškąją Karo medicinos akademiją ir nuo 1895 m. iki 1928 m. kartu su gyvenimo drauge Marija Baranauskaite dirbo Kaune, o vasaromis Birštone, savo Kampiškių vasarnamyje (LCVA, F.380, ap.2, b.503.l.165)

Igno  Šablausko pėdsakai Kaune

Langai matę I.ŠABLAUSKĄ(buvę Laisvės alėjos 34,dabar Laisvės alėja 70)

Trisdešimt trejus metus Ignas atidavė Kaunui. Nei Birštone, nei Kaune šios asmenybės gyvenimo kelias dar nebuvo atskleistas. Lietuvos archyvuose jau suradome dalį svarbių dokumentų. Bendraujame su žinomu Kauno apskrities bibliotekos Senų ir retųjų spaudinių skyriaus vyr. bibliotekininku Alvydu Siurbliu bei su Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejaus muziejininkais. 1895-1914 m. I. Šablauskas ir M. Baranauskaitė gyveno ir dirbo gydytojo Vytauto Žoltkevičiaus namų komplekse, tuometinio Nikolajaus prospekto (vėliau Laisvės alėjos) 34 name.

Atradome tą namą, pažvelgėme į jo antrąjį aukštą, kuriame buvo įsikūręs žinomas dantistas. Dabar tai jau Laisvės alėjos namas Nr.70. Nuo 1921 iki 1928 metų I. Šablauskas ir M. Baranauskaitė dirbo  žinomo Lietuvos diplomato V. Čarneckio, sovietų nukankinto 1942 m., turėjusio dar ir dvarą Pajiesyje, senajame name Kalnų (vėliau Putvinskio) gatvės name nr.21. Deja, šio namo ženklų kol kas nesurandame, jis galėjo ir neišlikti, nes 1931 m. V. Čarneckis pasistatė naujus namus, kurie dabar yra Putvinskio g. 49. Su I. Šablausko gyvenimu yra susijęs ir Kauno sunkiųjų darbų kalėjimas (dabartinė Kęstučio g. 37), kuriame jis 1894-1914 m. suteikdavo odontologinę pagalbą kaliniams.

Ignas Šablauskas Pirmajame pasauliniame kare

ORKESTRAS PERDIRBTASKonstancija Taraškevičienė, kurią užaugino M. Baranauskaitė pasakoja, kad I. Šablauskas su M. Baranauskaite, vykstant karo veiksmams tarp vokiečių ir rusų, 1915 m. vasarą traukiniu traukėsi į Peterburgą, kuris jam gerai buvo pažįstamas nuo studijų laikų. Tačiau per apsirikimą jiedu pakliuvo į traukinį, vykusį į Maskvą, ir tai pastebėjo tik gerokai pavažiavus už Smolensko. Jiedu išlipo, bet be dokumentų, nes juos būtų gavę tik Maskvoje. Tai patvirtina ir Kauno apskrities archyve esantys dokumentai. I. Šablauskas su M. Baranauskaite, nuvykę  į Peterburgą, apsigyveno Cerkvės gatvėje nr.1, 11-ame bute. Iš ten jie rašė į Penzą evakuavusiai  Kauno miesto valdybai, kad ši atsiųstų jo mediko diplomą, kuris jam reikalingas dantisto praktikoje. Valdyba šį prašymą išpildė (KAA, f.I-474, ap.2, b.109, p.11-12). Almanto Miliausko nuotrauka liudija, kad ir karo metu Peterburge I. Šablauskas neužmiršo savo smuiko, juo grojo styginiame orkestre.

Šeštadienį, gegužės 17 dieną 18 val., girininkas Antanas Katelė su žmona Brone pakvies į savo namuose, Birštono muziejuje, vykstančią muziejaus naktį, kur išvysite juos, Igną Šablauską su Marija Baranauskaite, o taip pat kurorto savininkę Lidiją Miller-Kochanovską-Arnoldi. Jums linkėjimus ištars prezidentienė Sofija Smetonienė. Daug ką turės pasakyti garbus Birštono žmogus Adomas Kabašinskas su žmona Ona, kurorto vyr. gydytojas Jurgis su savo žavia žmona Juzefa. Šmaikštaus energingoji Teofilė Kamarauskaitė, kurorto atidarymo pradžią skelbs nuo 1933 m. pradėjęs dirbti kurorto direktorius Balys Matulionis. Karieta muziejų galėsite pasiekti nuo Kurhauzo ir nuo autobusų stoties.

Vidurnaktyje sugirgždės ir pradės po muziejų važinėti Adomo Jurkulnevičiaus fajetonas, pradės veikti Igno Šablausko stomatologinė kėdė, pradės skraidyti  Jono Leonavičiaus spaudos leidiniai. Stebuklų metas prasideda, skubėkime, išvysime juos…

Bus daugiau

istorikas Vytautas Kuzmickas,

Birštono muziejaus vyr. fondų saugotojas

Taip pat skaitykite