Stanislovo Žvirgždo fotografijų paroda „Lietuviški peizažai“

IMG-4495

Vilija Čiapaitė

Daugeliui dar išlikę atmintyje nespalvotos fotografijos. Praėjus nemažam laiko tarpui, jaunimas pradeda pamėgti būtent tokias nuotraukas, nes ne vienas sako, jog jose gali įžvelgti juodus ir baltus atspalvius, šešėlius, detales, kurias užgožia spalvos.

Pakeliauti po Lietuvą kviečianti paroda neleidžia lengvai prabėgti pro fotografijas. Žvelgdamas į jas pradedi suvokti, kad tai pačios nuostabiausios akimirkos gamtoje, kuomet jauti vėjo gūsius, lapų plazdėjimą, tylų vandens bangelių ridenimą į krantą ir paukščių čiulbesį, kurį gali išgirsti tik tas, kurio labai gili ir jausminga vaizduotė. Fotografas savo darbuose racionaliai dėsto mintis, pabrėždamas jas vaizdo ryškumu ir pustonių gausa. Būtent tuos pustonius leidžia išgauti medžiai ir krūmai, vandens ir dangaus pilkų ir tamsesnių atspalvių paletė.

Kažkur radau pasakymą, jog S. Žvirgždas savo peizažinės fotografijos toliais artimesnis amerikiečių menininkams – nuo C. E. Watkinso iki A. Adamso. Šių autorių darbuose gali pastebėti daug kalnų, lygumų. S. Žvirgždas parodo, kad Lietuvoje yra neapsakomo grožio medžiai, neatsiejami nuo Lietuvos, kaip Amerikoje kalnai.

Apie autorių

Stanislovas Žvirgždas gimė 1941 m. rugsėjo 13 d. Balbieriškyje, Marijampolės apskrityje. Studijavo istoriją Vilniaus universitete. Politinis kalinys. Fotografijos mokėsi Liaudies meno institute Maskvoje. Nuo 1972 m. Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. Dvidešimt metų dirbo joje fotografu menininku, o nuo 1992 iki 1996 m. buvo Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas. Nuo 1999 m. – Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo tarybos pirmininkas. Tarptautinės meninės fotografijos atstovas Lietuvoje, nuo 2001 m. LR kultūros ministerijos fotografijos ekspertų komisijos pirmininkas, nuo 2002 m. LR kultūros ir sporto rėmimo fondo ekspertų komisijos narys.

Taip pat skaitykite