Stakliškės – laiko juostoje

Šiemet stakliškiečiai Vasario 16-ąją, Lietuvos valstybės atkūrimo dienos šventę paminėjo netradiciškai ir įdomiai.

To „kaltininkai“ vidurinės mokyklos mokiniai ir mokytojai, tautos šventės proga paruošę istorinę laiko juostą, kurioje užfiksuoti svarbiausi Stakliškių miestelio istorijos faktai – tiek, kaip sakė mokytoja Loleta Aliukevičienė, kiek jų pavyko surasti iki šiol. Mokiniai ir mokytojai, miestelio šviesuomenė, vasario 15 dieną susirinkusi mokyklos aktų salėje, su dideliu susidomėjimu išklausė pradedančiųjų gidų pasakojimų, kuriuos pagyvino Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centro etnografinės kapelos dainos ir muzika.

Kiekvienas žmogus palieka pėdsaką šeimos, giminės gyvenime, kai kurie – ir visos tautos. Stakliškės gali didžiuotis žymiais švietėjais, knygnešiais, rezistentais, šiandienos kraštiečiais, garsinančiais gimtinę darbais ir nuopelnais. Stakliškių vardas siejamas su Barbora Radvilaite, tai – pirmasis tarpukario Lietuvos kurortas, garsėjęs gydomaisiais šaltiniais. Laiko juosta atskleidė ir dar vieną labai svarbų faktą – šį rudenį sukanka 500 metų miesteliui, kuris dabar gerai žinomas dėl savo gamtos grožio, dėl unikaliųjų midaus gėrimų…

Stakliškės minimos ir kaip vieta, kur galimai galėjęs būti paslėptas Nepriklausomybės akto originalas. Kaip pasakojo klebonas Alfredas Rukšta, sklandė gandas, jog vienas iš akto signatarų kunigas Vladas Mironas slapta atvežęs šį svarbų dokumentą savo draugui Stakliškių klebonui Vladui Jezukevičiui, o šis neradęs geresnės slaptavietės nei bičių avilys. Deja, pasak A. Rukštos, bitelės istorinio dokumento vertės nesuprato, susmulkino jį į mažytes skiauteles ir pasėjo Stakliškių krašto pievose. Apie tai netgi sukurtas dokumentinis filmas, kuriame teko vaidinti ir klebonui A. Rukštai.

Tad nedidukas miestelis, regis, taip gerai pažįstamas ir toks paprastas, savo praeityje slepia daug įdomių įvykių, garsių asmenybių, legendų ir svarbių visai tautai faktų. Tuo, kaip sakė direktorė Loreta Šernienė, reikia džiaugtis, stengtis kuo daugiau sužinoti ir vis papildyti laiko juostą naujais atradimais. Jie, kaip ir didžios mūsų protėvių kovos už laisvę, yra pasididžiavimo savo gimtine šaltinis, iš kurio reikia vis pasisemti tvirtybės ir  patriotizmo dvasios.

Taip pat skaitykite