Skaitytojus auginkime namuose

IMG_6648

Artėjant šv. Velykoms, kovo 27 d., Birštono viešojoje bibliotekoje rinkosi knygas mylintys, įdomiose istorijose, stebuklingose pasakose prieš miegą klajoti mėgstantys klubo „Mama, mažylis ir knyga“ nariai.

Skaitymo iniciatyvų autorė, VšĮ „Laikas skaityti“ įkūrėja Rūta Elijošaityte-Kaikarė atskleidė paslaptis, kaip sudominti vaikus skaityti, kokias knygas rinktis, kam skirti daugiausiai dėmesio, laiko, skirtingo amžiaus vaikams rekomendavo puikias, jų poreikius atitinkančias knygas…

Tuo tarpu mažieji susidomėję žaidė bibliotekos vaikų kampelyje, susipažino su naujais čia apsigyvenusiais žaislais ir žaidimais, kūrė pūkuotus Velykų paukštelius, spalvino popierinius margučius…

Ypatingai jauki aplinka, malonus pokalbis, knygų kvapas ir spalvomis, kūryba bei šventiniu laukimu pasipuošęs vakaras sušildė ir mus, ir mūsų taip mylimus vaikus.

Dalijamės Rūtos mintimis ir patarimais su visais, kurie ieško geranoriškų, naudingų patarimų ir įžvalgų kaip pamilti knygas ir sudominti vaikus skaityti.

„Prisiminkite tas vogtas valandas, kai skaitėte palindęs po antklode elektrinio žibintuvėlio šviesoje!“ (Daniel Pennac „Kaip romanas“, leidykla „Šviesa“, 2008)

Jeigu tai prisimenate, tuos nuslėptus ir nuvogtus skaitymus, tai atsimenate ir didžiulį malonumą skaityti, atrasti vis kitas ir kitas istorijas, laukti knygos pabaigos, o sulaukus pabaigos netgi nuliūsti – juk išsiskirti su pamėgtais herojais nėra taip paprasta. Tad dabar, kai namuose auga jau pačių atžalos, jiems galime suteikti skaitymo džiaugsmą, kurį kadaise jutome patys.

Dažnai tenka girdėti, jog vaikai nebeskaito. Tačiau vaikai skaito daugiau nei bet kada – jie nuolat yra apsupti daugybės informacijos, įvairiausių tekstų. Tiesa, tie tekstai labai dažnai turi kokias nors funkcijas: ko nors išmokti, ką nors sužinoti, su kuo nors susitarti. Tačiau tekstų be funkcijos, tekstų tiesiog savo malonumui ne tik vaikai, bet ir mes patys skaitome mažiau.

Kodėl skaityti, kam tos knygos, kam literatūra vaikui? Turbūt jau nekart teko girdėti – skaitykime savo vaikams nuo pirmų dienų, skaitykime jiems balsu bent penkiolika minučių kasdien. Tačiau kokios skaitymo balsu naudos? Kodėl JAV pediatrai naujagimių tėvams rekomenduoja kasdien skaityti savo kūdikiui? Pirmiausia skaitymas drauge naudingas ne tik vaikui, bet ir šeimos ryšiui. Per tas bendras penkiolika paprastų minučių nuveikiame labai daug: skaitymas ne tik plečia vaiko žodyną, ramina, stiprina vaiko emocinį intelektą, ugdo vaizduotę, tuo pačiu skaitydami savo vaikui tėvai dalijasi pačiu svarbiausiu, ką gali duoti – geriausiomis emocijomis, dėmesiu, globa ir meile. Vaikai gimsta jau pasirengę mokytis. Jie yra smalsūs ir domisi pasauliu, kuris juos supa. Jie mokosi iš paprastų kasdienių patyrimų su tais žmonėmis, kurie yra šalia. O pirmais mėnesiais šalia esame mes, jų tėvai.

Kam vaikui reikalinga kalba? Tam, kad jis galėtų ne tik pats suprasti jį supantį pasaulį, bet ir išsakyti tai, kas jam yra svarbu. Elementariausia prasme – kad jis taptų raštingas, kad galėtų atpažinti tam tikrus ženklus, gebėti išsiaiškinti įvairias situacijas. Tačiau lygiai taip pat knyga yra didžiulis malonumas. Ji gali suteikti pačias geriausias emocijas kiekvienam skaitytojui – ji gali būti ir atostogos, ir nuotykiai, ir net pabėgimas nuo kasdienos.

Tad nuo ko pradėti ir ką skaityti tokiam mažam vaikui, kuris net nesupras, kas jam skaitoma? Kūdikystė – puikus metas lopšinėms, čiūčiavimams, išraiškingai skaitomoms ir net suvaidinamoms trumpoms pasakaitėms. Yra ir knygučių: minkštų, įvairios tekstūros: net ir tokius puslapius versdamas, uosdamas ar ragaudamas vaikas susipažins su knyga ir žinos, kad joje galima rasti pačių įdomiausių dalykų.

Pakanka atsiminti keletą svarbiausių dalykų:

  • Mažam vaikui – mažai žodžių. Labiausiai tinka paveikslėliai, nes per ilgas tekstas gali jį varginti.
  • Vaikai mėgsta besikartojančias istorijas, tas neatsisakykite skaityti tą pačią knygą net ir kelias dienas, o gal ir savaites iš eilės.
  • Vyresniems vaikams leiskite sukurti istorijos pabaigą, o skaitydami knygą jau kelintą kartą, tyčia suklyskite ir leiskite jiems jus pataisyti.
  • Skaitykite poeziją – žodžius, kurie rimuojasi, vaikas įsimena lengviau.
  • Svarbiausia – jokios prievartos. Jeigu jūs skaitote, o vaikas nesėdi ramiai, tai dar nereiškia, jog jis jūsų negirdi.
  • Nepamirškite, jog vaikai yra labai skirtingi: tai, kas tinka vieniems, galbūt visiškai nepatiks kitiems, tad svarbiausia – pažinti savo vaiką ir paisyti jo norų.

Vyresnieji vaikai dažnai knygas jau renkasi ir patys. Pasidomėkite, ką vaikai skaito, nekritikuokite jo pasirinkimo. Verčiau paklauskite, kodėl jiems ta knyga patinka, kas joje juos patraukė. Nevenkite juokingų knygų arba knygų su tokiu humoro jausmu, kuris suaugusiam žmogui gali atrodyti keistokas. Galiausiai, nė vienas būsimasis skaitytojas nepradeda nuo romanų, pirmosios knygelės būna labai paprastos.

Knygų vaikams yra daugybė ir ne visada lengva išsirinkti tinkamiausią. Atkreipkite dėmesį, ar knyga apdovanota vaikų knygų premijomis, ar dalyvauja konkursuose. Gal ji apdovanota už iliustracijas, gal – kaip rašytojo debiutas, gal atrinkta dėl temos išskirtinumo. Paprastai tokie apdovanojimai yra rodiklis, kad knyga kokybiška.

O svarbiausia – skaitykite patys. Vaikai mus mėgdžioja. Jeigu matys namuose skaitančius žmones, jiems tai atrodys natūralus dalykas.

 

Taip pat skaitykite