•  

     

     

     

     

Seniūnijos darbuotojus sodins į pradinukų suolą

Prienų rajono valdžia, neva taupydama lėšas, ketina rizikuoti pradinukų saugumu ir pabloginti jų mokymosi sąlygas. Teisingai sakoma, kad reikia mokytis visą gyvenimą. Tačiau vargu ar todėl Prienų rajono valdžia planuoja į pradinę mokyklą įkelti visą Ašmintos kaimo seniūnijos administraciją. Tokią žinią „Valstiečių laikraščio“ redakcijai pranešė Ašmintos kaime išlikusios pradinės mokyklos vaikučių tėveliai.

 

Seniunijos-darbuotojus-sodins-i-pradinuku-suola_articlethumb580

Į šį rekonstruotą pastatą Prienų valdžia nori įkelti ir seniūniją. Autoriaus nuotr.

 

Žada milijonus

Daugelio rajonų vadovai apgailestauja dėl apverktinų sąlygų kaimuose išlikusiose mokyklose. Jie teisūs, nes tiek miestuose, tiek ir kaimuose gyvenantys vaikai nusipelnė vienodų mokymosi sąlygų. Siekdama nors šiek tiek kompensuoti nelygybę, praėjusią savaitę Vyriausybė patvirtino Švietimo strategiją, pagal kurią finansavimas švietimo sistemai bus didinamas nuo 4,67 iki 6 proc. bendrojo vidaus produkto. Premjeras Algirdas Butkevičius pabrėžė, kad papildomai planuojama skirti per 66 mln. Lt kaimo mokykloms išsaugoti, ketinama sudaryti sąlygas rajoninėms mokykloms gyvuoti net ir esant mažesniam mokinių ar klasių skaičiumi. Tačiau Ministras Pirmininkas tikriausiai nežino, kad Prienų rajono savivaldybė mano kitaip.

Prieš metus Prienų rajono savivaldybės administracija Ašmintoje įgyvendino projektą „Prienų Nemuno pradinės mokyklos Ašmintos pradinio ugdymo skyriaus pastato rekonstrukcija, pritaikant jį švietimo, kultūros ir socialines paslaugas vaikams ir vietos bendruomenei teikiančiam centrui“. Projektas finansuotas ES ir valstybės lėšomis. Darbai atlikti kokybiškai, Prienų savivaldybės administracija galėtų didžiuotis, kad nors viena mokykla kaime atitinka griežčiausius ES reikalavimus. Tačiau nesididžiuoja. „Ar ne per daug mokykla turi kompiuterių?“ – šį vienam iš valdininkų išsprūdusį klausimą dar ir dabar prisimena pradinės mokyklos mokytojos.

 

Nori papildyti pastato paskirtį

Pirmame pastato aukšte įsikūrusi kaimo biblioteka, nedidelė sporto salė, kaimo kultūros centras, aktų salė. Jaukios, bet mažutėlaitės pradinės mokyklos klasės ir patalpa priešmokyklinio ugdymo grupelei yra antrame pastato aukšte. Ten pat yra patalpa, kurioje vaikučiai maitinami, ir keli mokytojų kabinetai. Visas patalpas jungia koridorius, kuriame pertraukų tarp pamokų metu sunkiai telpa per 30 vaikučių. Jis būna pilnas jų klegesio. Toks ir turi būti.

„Sužinojome, kad mums gali tekti susispausti. Supraskite, nei aš, nei mokytojos nepriekaištautume, jeigu prarastume kelis kabinetukus. Ne dėl savęs nerimaujame. Sunkiau susitaikytume, jeigu tektų atsisakyti klasės, kurioje yra kompiuteriai“, – pasakoja Ašmintos centrą kuruojanti „Ąžuolo“ progimnazijos direktoriaus pavaduotoja Angelė Mickienė, beje, ir Prienų rajono tarybos narė.

Mokytojos sunkiai įsivaizduoja, kaip koridoriuje su mokiniais prasilenktų ir suaugusieji dėdės ar tetos. Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Valdona Žiukienė bijo ir pagalvoti, kaip tektų ikimokyklinio amžiaus vaikučiams ir svetimiems žmonėms dalytis tais pačiais tualetais. Paklausite, o kodėl pašaliniai žmonės čia turėtų vaikščioti. Todėl, kad Prienų rajono savivaldybės administracija sumanė vienu šūviu nušauti du zuikius – sutaupyti lėšų Ašmintos seniūnijos patalpų remontui ir seniūnę su pagalbininkais įkelti į dabar mokyklai priklausančias klases ir kabinetus, kuriuos suremontavo ES ir valstybės lėšomis. Juk Briuselis toli, nežino, kad rekonstrukcijos projekte nurodytą pastato paskirtį Prienų valdžios sprendimu norima papildyti.

 

Trumpas ir konkretus atsakymas

Kai viešai pasklido žinia apie tai, kad Prienų rajono savivaldybės administracija planuoja į rekonstruotą pastatą įkelti Ašmintos seniūnijos administraciją, iniciatyvos ginti kaimo mokyklos vaikučius ėmėsi netoli Ašmintos, Pašventupyje, ūkininkaujantis Prienų rajono savivaldybės tarybos narys Jonas Vilionis.

„Kai sužinojau apie tokius Prienų valdžios ketinimus, užvirė kraujas. Jiems nerūpi, kad tuo pačiu koridoriumi bėgios vaikai ir į seniūniją slankios apsisnargliavę apgirtę vyrai. Gal Prienų valdininkai nežino, su kokiais asmenimis tenka bendrauti seniūnijoms? Žino. Jie taip neatsakingai elgiasi todėl, kad jų vaikai čia, Ašmintoje, nesimoko“, – piktinosi J.Vilionis.

Ūkininkas ir rajono tarybos narys sakė nepasiduosiantis: „Jeigu reikės, kreipsimės į Švietimo ir mokslo ministeriją, į Vyriausybę, o jeigu ir tai negelbės – pasikviesime kontrolierius iš Briuselio. Tegul patikrina, ar Prienų valdžios veiksmai yra teisėti, ar pagal paskirtį panaudotos ES lėšos.“

Galime Joną nuraminti. Į Švietimo ir mokslo ministeriją (ŠMM) jam neteks kreiptis, nes kreipėsi „Valstiečių laikraščio“ redakcija. ŠMM Komunikacijos skyrius atsiuntė trumpą, konkretų ir aiškų atsakymą. Štai jis: „Švietimo ir mokslo ministerija domėjosi Ašmintos skyriuje susidariusia padėtimi, kalbėjosi su mokinių tėvais, „Ąžuolo“ mokyklos direktore, Prienų savivaldybės Švietimo skyriaus vedėju. Iš tikrųjų žinome, kad dėl prastos seniūnijos pastato būklės buvo svarstoma bent laikinai į tvarkingą, suremontuotą daugiafunkcį centrą įkelti seniūniją, bet mes buvome patikinti, kad, atsižvelgus į bendruomenės ir mokyklos, kuriai šis skyrius priklauso, susirūpinimą vaikų saugumu, šios idėjos atsisakyta.“

 

Tektų samdyti policininkus

Netyli ir Ašmintos kaimo bendruomenė. Jos pirmininkė ir mokytoja Rasa Vaitauskaitė, remdamasi pradinukų tėvelių nuogąstavimais dėl vaikučių saugumo, kreipėsi į Kauno visuomenės sveikatos centro Prienų skyrių, kad jų specialistai ištirtų susidariusią padėtį ir išsakytų savo nuomonę. Šio skyriaus vedėjas Almiras Skiauteris„Valstiečių laikraštį“ informavo, kad tyrimas atliktas ir atsakymas raštu pateiktas Ašmintos kaimo bendruomenei.

„Pastato nuosavybės teisė priklauso savivaldybei ir ji, žinoma, gali nuspręsti, kaip su tuo pastatu elgtis. Šiuo metu Ašmintos skyriui esame išdavę higienos pasą, jis tenkina visus mūsų keliamus reikalavimus. Taigi savivaldybė turi užtikrinti, kad šis skyrius ir toliau atitiktų higienos 21 normą, kuri reglamentuoja visas bendrojo lavinimo mokykloms keliamas sąlygas. Vienas iš reikalavimų – saugios ugdymo sąlygos, visos aplinkos saugumas. Jeigu savivaldybė nuspręstų į pastatą įkelti seniūniją, tai turėtų pasirūpinti ir mokinių ugdymo saugumu. Jeigu į pastatą įkėlus seniūniją pablogės mokymosi sąlygos, tai mes, atlikdami valstybinę priežiūrą, tai fiksuosime ir reikalausime, kad higienos normos būtų vykdomos“, – sakė A.Skiauteris.

Kokie galimi mokinių saugumo didinimo būdai? „Tai – savivaldybės rūpestis. Gal tektų samdyti policininkus ar saugos kompaniją, gal mokykloje įrengti stebėjimo kameras“, – svarstė A.Skiauteris, primindamas, kad šį mėnesį bus papildomai tikrinamos ir kitos Prienų rajone veikiančios mokyklos.

 

Ketinimams nepritariu

 

Egidijus Visockas , Prienų rajono savivaldybės mero pavaduotojas

Aš asmeniškai administracijos ketinimams į Ašmintos mokyklą įkelti seniūniją nepritariu. Tokią nuomonę susidariau pabendravęs su Ašmintos bendruomenės nariais, su mokytojais, mokinių tėveliais. Galutinis sprendimas dar nepriimtas, svarstomi įvairūs variantai, skaičiuojama. Manau, šių planų bus atsisakyta. Apmaudu, kad kažkas neatliko darbo iki galo. Mano žiniomis, rengiant pastato rekonstrukcijos projektą, buvo tariamasi dėl seniūnijos įkėlimo į šį pastatą numatant atskirą įėjimą, tačiau dėl nežinomų priežasčių projektas taip ir liko nepakeistas.

 

Mokyklos nenuskriaustume

 

Algis Marcinkevičius , Prienų rajono savivaldybės administracijos direktorius

Siūlau apie Ašmintos mokyklos reikalus kol kas nerašyti ir nekalbėti, nes sprendimas dar nepriimtas. Jeigu šį klausimą apskritai svarstysime, tai ne anksčiau kaip po mėnesio. Mano nuomone, jeigu įkeltume seniūniją, vaikams mokymosi sąlygos tikrai nepablogėtų. Liktų viskas, ką jie turėjo, tačiau gal reikėtų galvoti apie izoliaciją nuo seniūnijos. Tačiau sprendimą priimsiu ne aš, o savivaldybės taryba. Dar tarsimės su atsakingų institucijų atstovais, pavyzdžiui, su Švietimo ir mokslo ministerija, Prienų rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuru.

 

VL žurnalistas Albinas Čaplikas

Taip pat skaitykite

5 komentarai

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti