Savivaldybės gali pasilyginti tarpusavyje

Lietuvos laisvosios rinkos institutas

Gyventojams aktualias švietimo, sveikatos apsaugos, komunalinio ūkio, transporto, socialinės rūpybos sritis didele dalimi valdo ne centrinė, o vietinė valdžia – savivaldybė. Savivaldybės taip pat kuria investicinę aplinką, verslo sąlygas, nustato nekilnojamojo turto, žemės, valstybinės žemės nuomos mokesčių tarifus, kurie rūpi verslui. Nuo savivaldybės sprendimų priklauso, kaip efektyviai ji tvarkosi su savo turtu ir naudoja mokesčių mokėtojų pinigus, kokią biurokratinę naštą ji sukuria savo gyventojams.

Lietuvos savivaldybių indeksas

Lietuvos laisvosios rinkos institutas atliko pirmąjį Lietuvos savivaldybių indeksą, kuriame pagal įvairius savivaldybės veiklą apibūdinančius rodiklius įvertino visų 60-ies savivaldybių veiklą. Šiame indekse  savivaldybės buvo vertinamos balais ir išrikiuotos nuo geriausios iki blogiausios pagal tai, kaip savivaldybėse yra užtikrinama žmonių ekonominė laisvė. Geriau vertinamos tos savivaldybės, kurios užtikrina žmogaus laisvę rinktis, skatina privačią iniciatyvą, kuria palankias verslo sąlygas, taupo išteklius, garantuoja savo veiklos skaidrumą. Tai pirmas tokio pobūdžio indeksas Lietuvoje, apimantis aktualiausias savivaldybės veiklos sritis.

Geriausiai įvertintos savivaldybės

Savivaldybių indekse miestų ir ne miestų savivaldybės išrikiuotos atskirai. Pirmą vietą indekse iš miestų savivaldybių, surinkusi 59,1 balo iš 100, užėmė Klaipėdos miesto savivaldybė. Antroje vietoje yra Panevėžio miesto, o trečioje – Alytaus miesto savivaldybė. Iš ne miestų savivaldybių pirmoje vietoje yra Kauno r. savivaldybė, surinkusi 60,7 balo. Po jos seka Birštono, Šilalės r., Marijampolės, Druskininkų savivaldybės.

Prienų r.  savivaldybės vertinimas

Prienų r. savivaldybė, surinkusi 44,1 balo iš 100, Lietuvos savivaldybių indekse užėmė 41 vietą iš 53 ne miestų savivaldybių. Palyginti su kitomis savivaldybėmis, geriausiai Prienų r. savivaldybė įvertinta socialinės rūpybos, turto valdymo, sveikatos srityse. Prasčiausiai – švietimo, investicijų ir plėtros bei administracijos ir personalo valdymo srityse.

Lietuvos savivaldybių indeksas sudarytas iš trijų rodiklių grupių. „Savivaldybė gyventojui“ rodiklių grupė vertina gyventojams aktualias sritis: komunalinis ūkis ir transportas, švietimas, sveikatos apsauga, socialinė rūpyba. Prienų r. savivaldybė šioje grupėje pasirodė geriausiai ir kitas ne miestų savivaldybes lenkia 3,4 balo.

Antroje grupėje „Savivaldybė investuotojui“ vertinama savivaldybės investicijų ir plėtros padėtis, savivaldybės nustatomi mokesčiai. Šioje grupėje Prienų r. savivaldybės  įvertinimas nuo vidurkio atsiliko 7 balais. Trečiojoje grupėje „Savivaldybės valdymas“ vertinama savivaldybės administracija ir personalo valdymas bei turto valdymas. Šioje rodiklių grupėje savivaldybė pasirodė prasčiausiai ir nuo kitų ne miestų savivaldybių atsiliko 15 balų.

Kaip pagerinti reitingą?

Lietuvos savivaldybių indeksas, padėdamas identifikuoti geriausiai ir prasčiau besitvarkančias savivaldybes, lyginti jas pagal skirtingas veiklos sritis, siūlo sprendimus, kurie gali pagerinti gyventojų ir verslo padėtį atskirose savivaldybėse. Indekso leidinyje kiekvienai savivaldybei pateikti pasiūlymai, ką savivaldybės turėtų daryti, kad pagerintų savo vietą indekse.

Prienų r. savivaldybė indekse pakiltų iš 41 į 22 vietą, jei ji privatizuotų savivaldybei priklausančią daugiabučių administravimo paslaugas teikiančią įmonę, pasitvirtintų turimo turto valdymo strategiją, nekilnojamojo turto mokesčio tarifą sumažintų iki 0,3 proc.,  žemės mokesčio tarifą sumažintų iki 0,5 proc., o materialinės investicijos, tenkančios vienam gyventojui, padidėtų 30 proc.

Indeksas primena savivaldybių veiklos svarbą žmonių kasdieniniame gyvenime, skatina savivaldybes konkuruoti tarpusavyje kuriant geresnes gyvenimo ir veiklos sąlygas savo gyventojams.

Birštono savivaldybės vertinimas

Birštono savivaldybė, surinkusi 58,6 balo iš 100, Lietuvos savivaldybių indekse užėmė 2 vietą iš 53 ne miestų savivaldybių. Palyginti su kitomis, Birštono savivaldybė geriausiai įvertinta švietimo, mokesčių, turto valdymo srityse. Prasčiausiai – sveikatos, komunalinio ūkio bei administracijos ir personalo valdymo srityse.

Lietuvos savivaldybių indeksas sudarytas iš trijų rodiklių grupių. „Savivaldybė gyventojui“ rodiklių grupė vertina gyventojams aktualias sritis: komunalinį ūkį ir transportą, švietimą, sveikatos apsaugą, socialinę rūpybą. Birštono savivaldybė šioje grupėje kitas ne miestų savivaldybes pagal šį įvertinimą lenkia 12,1 balo.

Antroje grupėje – „Savivaldybė investuotojui“ – vertinama savivaldybės investicijų ir plėtros padėtis, savivaldybės nustatomi mokesčiai. Šioje grupėje Birštono savivaldybė pasirodė geriausiai ir įvertinimas vidurkį lenkia 13,2 balo. Trečiojoje grupėje – „Savivaldybės valdymas“ – vertinami savivaldybės administracija bei personalo ir turto valdymas. Šioje rodiklių grupėje savivaldybė pasirodė prasčiausiai ir kitas ne miestų savivaldybes lenkia 5,4 balo.

 

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti