•  

     

     

     

     

„Šaltinėlis“, virtęs „Raskila“, švenčia savo 30-metį

eisenoje

Vidmantas Venclovas

Folkloro ansambliui „Raskila“ šiemet sukako 30 metų nuo jo sukūrimo. Tiesa, pradžioje kolektyvas gyvavo be pavadinimo, tik vėliau gavo „Šaltinėlio“ vardą, o dar vėliau buvo pervadintas į „Raskilą“.

raskila

Portalas kvitrina.com pakalbino du žmones, kurie stovėjo prie ansamblio kūrimo ištakų.

IMGP8978

Ilgametis „Raskilos“ vadovas Algirdas Seniūnas prisimena, jog idėja suburti folkloro ansamblį gimė 1989 metų rudenį. Tokiam sumanymui pritarė tuometinė Birštono KC direktorė Roma Slavinskienė (Žentelienė), neprieštaravo ir Kultūros skyriaus vedėjas Zigmas Vileikis. Ir tai buvo smagūs laikai, nes susirinkdavo vienminčių sambūris, kurį vienijo liaudiška daina ir meilė savo kraštui. A. Seniūnas teigė, jog per šiuos dešimtmečius ansamblis daug keliavo, dalyvavo respublikiniuose ir tarptautiniuose festivaliuose, o 2014 metais jam buvo įteiktas aukščiausias meno mėgėjų apdovanojimas – „Aukso paukštė“. Kolektyvo branduolį nuo pat pradžių sudarė Birštono vidurinės mokyklos mokytojai, apie 10 žmonių, tarp jų – Levutė Samuolytė-Karčiauskienė, kuri turėjo ir pravardę „dainų skrynelė“, nes mokėjo labai daug dainų ir būtent jas atlikdavo ansamblis.

Ansamblyje dainavo ir dabar dainuoja Gražina Baranauskaitė, Jūratė Zailskienė bei kiti. Pasak Algirdo, jis buvo palikęs kolektyvą, bet vėliau grįžo ir pradžioje su Levute Karčiauskiene, o vėliau su Roma Ruočkiene iki 2019 m. kovo 1 dienos vadovavo ansambliui. „Visada ateina laikas permainoms. Taip ir aš pavargau nuo labai aktyvaus gyvenimo tempo, panorau ramesnio ritmo ir palikau ansamblį. Bet visada linkėjau ir linkiu klestėti, išlaikyti aukštą lygį. Geras ansamblis, kaip vynas, kuo brandesnis, tuo geresnis“, – šyptelėjo Algirdas.

„Dainų skrynelė“

IMGP6749

Pokalbis su Levute Karčiauskiene (Samuolyte) nustebino ir privertė kitaip pažvelgti į žmogaus sielą ir jos galimybes.

Levutė su liaudies dainomis susidraugavo kraštotyros ekspedicijose, kuriose dalyvavo studijų universitete laikais. Atvykusi dirbti į Birštono vidurinę mokyklą iškart įsijungė į mokykloje buvusį ansamblį, o kartu užrašinėjo šio krašto senovines dainas. Pasak Levutės, ansambliečiai buvo jauni ir mokyklos erdvė buvo jau per maža, norėjosi iššūkių. Kai prakalbėta apie naują kolektyvą, nebuvo jokių abejonių dėl dalyvavimo jame. Tai buvo bendruomenė, kuri tiesiog mylėjo savo kraštą, jo dainas ir, aišku, džiaugėsi bendravimu. Antradieniais po repeticijų neskubėdavo namo, nes kartu būti buvo smagu. Dainavo, nes tai daryti patikdavo, o ilgainiui tokie susitikimai tapo gyvenimo dalimi.

Tų dienų ansamblio veikla buvo stipriai susijusi su krašto papročiais, istorija. Tradicinės Joninės sutraukė labai daug dalyvių ir niekas ilgokai nenorėjo skirstytis. Kitais metais šventė nebuvo organizuojama, nes, jų supratimu, senovinės Joninės – tai dalyvių, o ne žiūrovų šventė.

Ansamblio nariai pirmieji organizavo ir tikras Užgavėnes su persirengėliais, kurie aplankydavo kurorto įstaigas. Pradžioje juos ne visur sutikdavo geranoriškai, bet vėliau jau būdavo laukiami.

Anot tuometinės ansamblio vadovės (1993–1997), jų tikslas buvo supažindinti gyventojus su kalendorinių švenčių liaudiškomis apeigomis, o ne užsiimti koncertavimu.

L. Karčiauskienė įsitikinusi, jog liaudies daina – tai ne pramoga, o žmogaus gyvenimo būdas, todėl prieš 22 metus ji priėmė sprendimą atitolti nuo folkloro, nes tuomet jau daug laiko atimdavo knygų rašymo mokiniams darbas. Tiesa, meilė liaudies dainai nugalėjo ir prieš penkerius metus Levutė grįžo į savo ansamblį.

Levutė teigė, jog jai prie širdies neformalūs sambūriai, nes ten ateina žmonės pabūti kartu savo vidinių įsitikinimų vedami, o ne dėl reikalingumo.

„Savo krašto istorijos pažinimas ir dalinimasis šiais turtais su kitais – tai nuostabus dalykas, todėl visada buvau už bendrystę su kitais kolektyvais, kurie buvo mums artimi dvasiškai“, – taip kalbėjo savo pirmąjį dešimtmetį ansamblyje „Raskila“ prisimindama Levutė Samuolytė-Karčiauskienė.

Šiuo metu „Raskilai“ vadovauja Roma Ruočkienė, kuri prie kolektyvo prisijungė 1997 metais.

RASKILA skelbimas OK  10 – kopija

Jau šį šeštadienį Birštono kultūros centre „Raskila“ savo 30-metį sutiks kartu su liaudies dainos mylėtojais ir draugais iš kitų ansamblių. Renginio pradžia 16 valandą.

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti