Rūšiavimas mažina skolą

Šiukšlės, jų surinkimas ir mokesčiai – nuolat visuomenę jaudinantis klausimas, nes gyvename tokiais laikais, kai užsimerkti ir nematyti jau nebegalima, kiekvienas mūsų prigaminame tiek įvairiausių atliekų, kad sąvartynai dygsta ir auga tiesiog akyse. Pirkti ir išmesti daug pastangų ir norų nereikia, tačiau mokėjimo už buities atliekas klausimas kažkodėl opus – „mėtyti pinigus į šiukšles“  gaila ir gana. Naujai atsiradęs mokestis daug ką šokiravo, tačiau labai daug žmonių ir apsidžiaugė, galėdami be didelių rūpesčių atsikratyti namuose susikaupusiomis šiukšlėmis, nors už tai ir reikia patuštinti piniginę. Ir nors prie namų atsiradę konteineriai jau tapo įprastu atributu, bet problemų dėl šiukšlių kol kas vis dar daug. Viena jų – vis didėjanti savivaldybės skola Alytaus ARATC. Ją „augina“ ne tik didelis buities atliekų kiekis, bet ir vengiantieji mokesčio. Šioms problemoms spręsti buvo sudaryta darbo grupė, o jos pirmininkas Algirdas Kederys jau gali pasididžiuoti pasiektais rezultatais.

Didžiausią dėmesį darbo grupė skyrė atliekų sumažinimui prie kapinių ir visuomeninių pastatų. Tai, kad prie kapinių buvo įrengtos kompostavimo duobės, skatinančios gyventojus rūšiuoti susidarančias atliekas, leido trečdaliu sumažinti  išvežamų šiukšlių kiekį. Be to, pasak A. Kederio, labai svarbu pasiekti, kad būtų kuo mažiau nemokančiųjų už šią paslaugą, todėl būtina neregistruotų pastatų apskaita, reikia rasti sprendimą ir dėl sodų bendrijų gyventojų. Darbo grupė, tyrusi situaciją, savo pasiūlymus žada pateikti svarstyti Tarybos nariams, o savo darbą tęsti pavasarį.

Mero Vyto Bujanausko manymu, šios darbo grupės pasiekimai įrodė, jog galima sumažinti skolą ir atliekų kiekį, tereikia įsigilinti į padėtį ir imtis priemonių. Viena iš jų meras laiko ir neįtrauktųjų į mokėtojų sąrašus paiešką. Tam reikia tobulinti informacinę bazę ir, mero pavaduotojos Loretos Jakinevičienės nuomone, paskatinti prie to prisidėti seniūnus, kurie geriausiai žino vietos žmonių poreikius ir gyvenimo aplinkybes.

Kaip rodo pasiektas rezultatas, atliekų rūšiavimas yra itin svari priemonė mažinti išvežamų šiukšlių kiekiui, todėl būtina skatinti gyventojus tą daryti ne tik prie kapinių, bet ir namuose. Kiekvienoje gyvenvietėje yra pastatyti didieji rūšiavimo konteineriai, nemažai jų ir Prienuose, be to, kaip sakė L. Jakinevičienė, jų bus pastatyta ir daugiau.

Nors kyla daug ginčų dėl mokesčio už buities atliekų išvežimą skaičiavimo metodikos, tačiau šis klausimas artimiausiu metu sprendžiamas nebus – laukiama įstatymų bazės pasikeitimų, kurie ir nulems tolesnius savivaldybės veiksmus.

Taip pat skaitykite