•  

     

     

     

     

Rugpjūčio 26-oji – labai svarbi atminimo diena mūsų krašto žmonėms

IGP9448

Vidmantas Venclovas

1941 metų rugpjūčio 26 d. Prienuose vokiečiai su jiems talkinusiais lietuviais pasiuntė myriop 1100 (skaičius nurodytas ant atminimo lentos) beginklių Lietuvos piliečių, kurie buvo kalti tik tuo, jog buvo žydų tautybės. Po nepriklausomybės atgavimo ši tragedija dažniausiai oficialiai buvo minima rugsėjo 23-iąją, per Žydų genocido dieną.

2016 metais nedidelės visuomenininkų grupės iniciatyva minėjimas įvyko būtent rugpjūčio 26-ąją – mūsų krašto žydų sušaudymo dieną. Tą dieną minėjimas įvyko ir 2017 metais. Ši data iškalta ir ant paminklinio akmens, kuris pastatytas žydų sušaudymo vietoje. Apie rugpjūčio 26-ąją kalbama ir M. Brusokaitės liudijime Ypatingajai komisijai (1945.02.01). Apie šią datą rašoma Kultūros paveldo departamento įraše: „Faktai apie svarbius visuomenės, kultūros ir valstybės istorijos įvykius – 1941 m. rugpjūčio 26 d. nacistinės Vokietijos valdžios suorganizuotos egzekucijos metu nužudyta ir užkasta 1078 Balbieriškio, Prienų, Stakliškių, Veiverių žydų tautybės gyventojų“.

Šiais metais minėjimo organizatoriai nutarė, jog jis turi vykti rugpjūčio 27 d. Kodėl? Vieni sako, kad jokio skirtumo, kurią dieną, svarbu, paminėti, kiti operuoja kitais šaltiniais.

Nemanau, kad reikėjo keisti datą tik dėl to, kad šiemet rugpjūčio 26 d. – sekmadienis.

 

Taip pat skaitykite

1 komentaras

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti