Prienuose paminėta žiaurios karo pradžioje įvykusios tragedijos data

IMGP3642

Jonas Kavaliauskas

1941 m. rugpjūčio 26 d. Prienuose buvo sušaudyta per 1000 žydų tautybės Lietuvos piliečių. Tai padarė vokiečiai, kuriems talkino dvigubai didesnis lietuvių skaičius. Į pačių žydų iškastas duobes nuo kulkosvaidžių kulkų krito beginkliai vyrai, moterys, vaikai. Kuo jie buvo kaltinami? Tik vienu – jie buvo žydai.

IMGP3632

Paminėti prieš 78 metus įvykusią tragediją į sušaudymo vietą susirinko nedidelis būrys Prienų biudžetinių įstaigų darbuotojų, Balbieriškio pagrindinės mokyklos mokinių ir mokytojų, Balbieriškio KLC tolerancijos centro atstovų, pavienių Prienų gyventojų bei Kauno žydų bendruomenės atstovų.

IMGP3518

Nuo Prienų rajono savivaldybės dalyvavo minėjime ir kalbėjo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Algis Marcinkevičius, kuris įvykius prieš 78 metus įvardino kaip didžiulę tragediją, kurios nevalia užmiršti.

IMGP3645

Minėjimo metu buvo pabrėžta, jog negalima užmiršti tokių baisybių, nes jos perspėja kitas kartas ir saugo nuo jų pasikartojimo.

Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Žakas Gercas priminė, kad ir žydai, ir lietuviai buvo ir yra Lietuvos piliečiai. Liūdna, kad žydų sušaudymuose dalyvavo lietuviai. Bet, pasak Ž. Gerco, neturime pamiršti, kad nemažai lietuvių, rizikuodami savo gyvybe, gelbėjo žydus. 

IMGP3578

Balbieriškio tolerancijos centro vadovas V. R. Sidaravičius tvirtino, jog turime aiškiai įvardinti žydų žudikus, įvertinti jų veiksmus ir niekada neužmiršti tų siaubingų įvykių.

IMGP3571

Žydų istorijos žinovas Haimas Bargdamas priminė, kad Prienuose ant žydų kapinių buvo pastatytas vaikų darželis. Pastatas iki šiol stovi ir, anot istoriko, tai jau Prienų valdžios sprendimas. Jis pabrėžė, jog žydai jau 30 metų mini Danutę Dvilinskaitę-Laukienę, kuri protestavo prieš vaikų darželio statybas ant žydų kapinių.

2016 metais pirmą kartą minėjimas įvyko būtent rugpjūčio 26 d., ir toks faktas liudija, jog atmintis gyva.

IMGP3597

Manau, teisus Ž. Gercas sakydamas, jog čia nušautų žmonių sielos stebi mus iš viršaus ir saugo nuo panašių įvykių.

 

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti