•  

     

     

     

     

Prienų rajone nedideliame ūkyje patvirtintas afrikinio kiaulių maro židinys 

prienu-r-sav-vangu-k

Afrikinis kiaulių maras (AKM) nepalieka Lietuvos kiaulininkystės ūkių.

AKM protrūkis naminėms kiaulėms nustatytas Prienų rajono savivaldybės Pakuonio seniūnijos Vangų kaime esančioje kiaulių laikymo vietoje.

Šiais metais tai jau ketvirtas Lietuvoje AKM židinys, nustatytas nedideliame kiaulių ūkyje, kuriame buvo laikomos 3 penimos kiaulės. Vienai kiaulei susirgus ir nugaišus, privatus veterinarijos gydytojas paėmė nugaišusios kiaulės organų ir likusių gyvų kiaulių kraujo mėginius ligai diagnozuoti.Mėginius ištyrus Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute patvirtintas AKM.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai nedelsdami ėmėsi visų būtinų apsaugos priemonių, kad virusas neišplistų į aplinkinius ūkius.

Aplink užkrėstą ūkį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos, ūkyje atliekami valymo ir dezinfekavimo darbai.

Specialistų grupė pradėjo epizootinį tyrimą, kad būtų išsiaiškinta, kaip virusas pateko į ūkį.

VMVT specialistai ragina kiaulių laikytojus realiai įvertinti savo galimybes užtikrinti biologinio saugumo reikalavimų laikymąsi ūkiuose. Nesant galimybių jų tinkamai laikytis, patariama nedelsti ir pasiskersti kiaules. Sveikų kiaulių mėsą laikytojai gali suvartoti savo reikmėms, o nustačius AKM, kiaulės nugaišinamos, o jų mėsa – sunaikinama, taigi nuostoliai daug didesni.

 

 Primename pagrindinius biologinio saugumo reikalavimus:
* registruoti kiaulių laikymo vietas (bandas) ir kas ketvirtį deklaruoti jose laikomų kiaulių skaičių;

* įvežti tik sveikas kiaules su įsegtu į ausį dviejų dalių įsagu su bandos numeriu,   o prieš išvežant kiaules iš laikymo vietos – įsegti į ausį dviejų dalių įsagą su savo bandos numeriu;

* įrengti veikiančius dezinfekcinius barjerus prie įėjimo į kiaulių laikymo vietas, užpildytus veterinariniais biocidiniais produktais;

* aptverti patekimo į tvartą vietą;

* keisti drabužius ir avalynę prieš įeinant į tvartą;

* negalima šerti kiaulių maisto atliekomis, neplikytais miltais bei šviežia žole ar žaliąja mase, negalima išleisti kiaulių į lauką arba jų ten laikyti.

* draudžiama pakratams naudoti šiaudus, atvežtus tiesiai iš lauko.

 Taigi reikalavimai kiaulių laikytojams lieka tie patys. Bus tik griežčiau kontroliuojama, kaip jų laikomasi. Kiaules savo reikmėms galima skersti laikymo vietose ar su teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos leidimu išvežti į šios tarnybos patvirtintas skerdyklas.Visais atvejais turi būti paimti kiaulių kraujo ir organų mėginiai afrikinio kiaulių maro tyrimams. Jeigu liga nepasitvirtins, paskerstų kiaulių mėsą leidžiama naudoti savo reikmėms be jokių apribojimų.

 

Prienų VMVT informacija

 

 

 

 

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti