lsdp-baneris-2a

Prienų rajone įkurta nauja pieno gamintojų asociacija. O kas toliau?

IMGP2666

Jonas Kavaliauskas

Gegužės 23 d. Prienų rajone įregistruota nauja asociacija – smulkiųjų ir vidutinių pieno gamintojų, o birželio 6 d. Prienų rajono savivaldybės posėdžių salėje įvyko šios organizacijos susirinkimas, kuriame dalyvavo Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas ir pieno gamintojai iš kitų rajonų.

Asociacijos pirmininkė Laima Balsevičienė sakė, jog smulkiųjų ir vidutinių pieno gamintojų situacija su kiekvienais metais vis blogėja, o kaimo griovimo banga jau kėsinasi į kiekvienus namus. Anot jos, Seime priimami įstatymai, kurie palankūs tik stambiesiems ūkininkams. Paprastai tariant, daroma viskas, kad smulkieji pieno gamintojai bankrutuotų ir atlaisvintų kelią stambiesiems plėstis.

Naujai įkurtos asociacijos pirmininkė teigė, jog nenori tapti pašalpų prašytoja, todėl būtina kovoti už savo teises. Kol kas prie asociacijos veiklos prisijungė apie 10–12 smulkių pieno gamintojų, bet, pasak L. Balsevičienės, bus važinėjama po seniūnijas, ir jinai tikisi, kad asociacijos gretos padidės.

Primename, jog Prienų rajone savo veiklą vykdo ir Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis, kuris yra ir Prienų rajono Savivaldybės tarybos narys. Tiesa, smulkieji pieno gamintojai įsitikinę, jog J. Vilionis atstovauja tik stambiesiems pieno gamintojams. Susitikimo metu svečių iš Šilutės buvo užsiminta apie J. Vilionio „gerą“ veiklą jų rajone, bet faktų nebuvo pateikta.

Susirinkimo metu buvo gvildenamos kelios problemos. Pirma, buvo aiškiai pasakyta, jog idėja sukurti Rizikos fondą būtų nebloga, jei šios idėjos stūmėjai nenorėtų jo paversti Paramos fondu. Todėl smulkieji pieno gamintojai nepritaria tokios koncepcijos fondo sukūrimui.

Antra, smulkieji pieno gamintojai įsitikinę, jo turi būti panaikinta diskriminacinė pieno supirkimo kainodara ir prieita prie vieno kainos už priduotą litrą (kg), nes visas pienas atsiduria vienoje talpoje ir nesvarbu, ar ūkininkas turi vieną, ar 1000 karvių.

Ir dar, manoma, jog stambieji pieno gamintojai neturi pretenduoti į paramą, nes turi pakankamai lėšų amortizuoti praradimus, o štai smulkieji susiduria su dideliais sunkumais.

Trečia, ūkininkai teigė, jog reikalaus Žemės ūkio ministro įsakymo dėl mėšlo kaupimo ūkių kiemuose panaikinimo. Kodėl negalima mėšlo kaupti laukuose, o ūkio kiemuose galima? Tokios logikos ūkininkai teigė nesuprantą.

Deja, minėtame surinkime nedalyvavo nei Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prezidentas Jonas Vilionis, nei Prienų ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Butkevičius, kuris vadovauja Bendruomenių ir kaimo reikalų komitetui.

martynas_1

Martynas Butkevičius, paklaustas, kodėl nedalyvavo Prienų rajono smulkiųjų ir vidutinių pieno gamintojų asociacijos susirinkime, atsakė, jog per vėlai sužinojo apie jį, bet patikino, jog telefonu kalbėjosi su asociacijos pirmininke.

Pasak M. Butkevičiaus, jis sveikina tokią smulkiųjų ūkininkų iniciatyvą, bet norėtų, kad asociacija nebūtų popierinė, o rimtai pakovotų už savo teises. Anot Prienų ūkininkų sąjungos pirmininko, apie katastrofišką smulkiųjų ūkininkų situaciją jis kalbėjo ne vieną kartą, kvietė rajono ūkininkus kooperuotis, bet, deja, ši iniciatyva nebuvo palaikyta.

IMGP2272

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prezidentas, Prienų rajono Savivaldybės tarybos narys Jonas Vilionis, paklaustas apie naujos asociacijos sukūrimą ir išsakytas mintis apie jo atstovavimą tik stambiesiems pieno gamintojams, atsakė, jog jis atstovauja asociacijai, kurioje per 3000 narių. Kalbėdamas apie naujos asociacijos reikalavimą suvienodinti supirkimo kainas J. Vilionis šyptelėjo ir pasakė, jog tai utopinis noras. Pasak J. Vilionio, nauja Prienų rajono smulkiųjų ir vidutinių pieno gamintojų asociacija – tai naujos partijos (LSDDP) kūrinys ir jos sukūrimas nieko nereiškia, o laikas parodys, kiek ūkininkų jie suburs ir kaip jiems atstovaus.

Prienų rajono savivaldybės mero Alvydo Vaicekausko manymu, gerai, kad ūkininkai jungiasi ir ieško būdų, kaip efektyviau atstovauti savo interesams. Kalbant apie rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio specialistų darbo įvertinimą, meras įsitikinęs, jog jie tinkamai atlieka savo pareigas, o jei ūkininkai turi pastabų, tai reikia jas aptarti kartu.

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti