Prienų krašto mugė „Rudens spalvos 2015” tokia ir turi būti!

Vilija Čiapaitė

Rugsėjo 26 d. Prienų miesto Laisvės aikštė almėjo nuo garsų. Nors apniukęs dangus bandė išvaikyti susirinkusiuosius, bet gera nuotaika ir šurmulys vis tik nulėmė – Prienų krašto mugė „Rudens spalvos 2015” sukvietė daug žmonių.

Šventės dalyvius pasveikinti atvyko Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas, savivaldybės administracijos darbuotojai, Seimo nariai Andrius Palionis ir Vytautas Kamblevičius, viešnios iš Baltarusijos – Selevič Jelena Leonidovna, Domčak Olga Ivanovna ir dar daug rajono bei miesto gyventojų.

Aikštė pasipuošė seniūnijų kiemeliais. Kaip sakė šventės vedėja, kiemeliai turėjo atspindėti vizualizaciją, kulinarinį paveldą, įvaizdį ir, be abejo, reikėjo mokėti pristatyti seniūniją – tai, kuo turtingas ir išskirtinis tas kraštas. Visus šiuos kriterijus turėjo įvertinti komisija, tai savivaldybės meras A. Vaicekauskas ir jo patarėja Jūratė Zailskienė, savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Visockas ir jo pavaduotoja Rima Zablackienė bei Bendruomenių asociacijos pirmininkas Vaidas Kupstas. Beje, kiemelius, atspindinčius savo seniūnijas, buvo papuošę Jiezno, Naujosios Ūtos, Ašmintos, Stakliškių, Išlaužo, Pakuonio, Balbieriškio, Šilavoto ir Prienų seniūnijos. Vienur marmėjo viralas, kitur savo derliaus gausa ir įvairumu didžiavosi, dar kitur gardus gaspadinių sūris privertė seilę varvinti, medaus palaižyti galėjai, obuolių ir rudeninių uogų paskanauti kvietė. Visų gardumynų nesuminėsi, nes išradingos ir fantazijos nestingančios šeimininkės visokiais būdais komisijos narius ir susirinkusius lepino. Ir kas pasakys, kad lietuviai, o ypač Prienų krašto žmonės, nevaišingi?

Tačiau daug atrakcijų dar laukė.

Į susitikimą kvietė Žolinčių akademijos prezidentė Danutė Kunčienė. Kaip ir dera, vyko rudenį ryškiai nuspalvinusių moliūgų kermošius. Šauni akcija „Suvalkijos ir Dzūkijos draugystės juosta“ (220 m draugystės juostos per Greimų tiltą Prienuose vijimas) pritraukė nemažą būrį smalsuolių ir bandytojų pridėti savo rankas prie šios juostos vijimo. Bene daugiausiai smagurių, mėgstančių žuvienę, pakvietė „Nemuno kilpų žvejai“ ir savivaldybės meras A. Vaicekauskas pasivaišinti kvapniu viralu.

Labai svarbi kiekvienam buvo akcija apie atliekų rūšiavimo naudą, kurioje dalyvavo „Motyvatoriai LT“, ARATC ir Pakuočių tvarkymo organizacijos.

Savivaldybės visuomenės sveikatos biuro akcija „Sveika širdis – gyvenimo džiaugsmas“ taip pat daugeliui buvo gana įdomi.

O visą dieną Prienų savivaldybės fojė buvo galima aplankyti parodą „Justinas Marcinkevičius. Nuo ištakų iki šiandienos“.

Varžytuvės ir apdovanojimai

Bene daugiausiai sirgalių ir šurmulio sulaukė varžytuvės tarp seniūnijų. Pirmoji rungtis, tai bulvių mėtymas į kibirą – bulvių krepšinis. Kiekviena komanda iš seniūnijų su 5 dalyviais gavo po 5 bulves. Jas iš nustatyto atstumo reikėjo mėtyti į kibirą. Oi kokie išradingi visi buvo! Beje, raudonos bulvės įmetimas duodavo du taškus, o baltos – vieną, tad visi bandė tą raudonąją į kibiriuką įmesti. Tačiau rimta varžybų gija nutrūko, kai sirgaliai bandė komisiją apgauti ir į kibiriukus pramestas bulvikes įkrauti. Komisijos narių aštrios akys tai pastebėjo ir varžybas užbaigė paskelbdami, kad visi laimėjo.

Toliau sekė bulvių skutimo ir tarkavimo rungtis. O čia jau ir kraujas liejosi iš nutarkuotų krumplių. Gražu buvo žiūrėti, kai komandose kuo puikiausiai darbavosi ir vyrai. Dvi minutės buvo labai trumpas laikas, tačiau kai kurios komandos taip įsijautę dirbo, jog beveik po „puskilį“ tarkės pagamino. Čia savo darbštumu pasižymėjo Prienų, Naujosios Ūtos ir Ašmintos gaspadinės ir gaspadoriai.

O vinies kalimo į trinką rungtyje daug plojimų sulaukė moterys. Pasirodo, plaktuką laikyti ir juo naudotis moka ne tik vyrai, bet ir dailioji lytis. Plojimai, šmaikštūs vedėjo Lino Žilevičiaus komentarai sujudino aikštėje susibūrusius sirgalius. Čia taip pat nepralenkiama buvo Prienų seniūnijos komanda, antroji vieta atiteko Naujosios Ūtos, o trečioji – Stakliškių seniūnijos komandai.

Kopūstų, išaugintų ūkininkų laukuose, laikymas ištiesus rankas sulaukė dėmesio, nes čia žiūrėti į stiprius vyrus moterims buvo tikras malonus. Vieni krėtė išdaigas, laikydami kopūstus, antri užsimerkę meditavo, o dar kiti numoję ranka, kad neišlaikys – nusileido. Čia daug dėmesio sulaukė Jiezno seniūno ir Stakliškių komandos dalyvio dvikova. Visgi laimėjo jaunystė. O trečioji vieta atiteko Naujosios Ūtos komandos dalyviui.

Labai smagu buvo visos šventės metu, nes susirinkusius šauniai linksmino Balbieriškio KLC kapela, stakliškiečiai trankia ir linksma muzika vertė ne vieno kojas pakilnoti, o Jiezno KLC meno kolektyvų koncertas taip pat linksmai nuteikė. Kaip visada, visų laukiamo Veiverių KLC meno kolektyvų koncertas džiugino tiek senjorą, tiek jauną, net šokti kai ką suskubino.

Taigi, varžybos baigėsi ir reikėjo nugalėtojus apdovanoti. Savivaldybės mero pavaduotojas Algis Marcinkevičius ir Bendruomenių asociacijos pirmininkas V. Kupstas negailėjo ne tik padėkos raštų, bet ir dovanų.

Vos įsibėgėjus vasarai meras A. Vaicekauskas pakvietė visus gyventojus ir verslininkus į konkursą „Tapkime žydinčia savivaldybe“. Visą vasarą kiekvienas augino gėles, tvarkė aplinką ir džiugino kiekvieno akį. Konkurse dalyvavo visi, tiek privačių valdų savininkai, tiek ir įstaigos bei organizacijos.

Tad ši rudens šventė „Rudens spalvos 2015” buvo skirta pagerbti tuos, kurie verti prie namo prikalti lentelę, reiškiančią, jog sodyba ar organizacija yra laimėtojai.

Paskelbė ir apdovanojo nugalėtojus meras (šio konkurso ir idėjos iniciatorius) bei jo padėjėja J. Zailskienė.

Padėkos už gražiausias sodybas buvo įteiktos Antanui Dagiliui iš Ašmintos seniūnijos, Jurginų g. 35, Bagrėno k., Ramutei ir Rimantui Švedams, Saulėtekio g.12, Gerulių k., Balbieriškio seniūnija. Už gražiausią daugiabutį – Jaunimo g. 9, Balbieriškio mstl.(atstovė Ona Žvaliauskienė), gražiausia įmone įvardinta IĮ ,,Svečių namai“, vadovė Danguolė Launikonienė, S. Nėries g. 24, Balbieriškio mstl. Išlaužo seniūnija taip pat žydėjo gražiomis gėlėmis, o gražiausios sodybos čia savininkė – Onutė Tamošiūnienė, Šventupės g. 7, bei Išlaužo pagrindinė mokykla, Mokyklos g. 1. Jiezno seniūnijoje gražia sodyba gali didžiuotis Vijoleta ir Algirdas Jaruševičiai, Gėlių g. 3, Strazdiškių k., gražiausias daugiabutis – Vytauto g. 15, Jiezno m.( atstovas seniūnaitis Vidas Šiupšinskas) ir įstaiga, tai Jiezno vaikų globos namai, Sodų g. 13, Jiezno m. Šauniai savo sodybas prižiūri Virginija ir Rytis Šiugždiniai, Parko g. 5, Naujosios Ūtos k., Pakuonyje – Rasa ir Rimantas Maceinos, Panemunės g. 47, Bačkininkėlių k., O Pakuonio seniūnijoje gražiai savo aplinką tvarko Pakuonio Šv. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia, kunigas Rimas Pilypaitis, Tylos g. 18.

Stakliškės taip pat nušvietė spalvomis. Gražiausia sodyba gali didžiuotis Dalius Šalomskas, Būdų k.1, o Liepų g. 31, Pieštuvėnų k. (atstovė Irena Liutvinskienė) gali džiaugtis, jog daugiabutis tikrai vertas apdovanojimo. Šilavote Zizlavas ir Joana -Vitutė Pacevičiai, Plento g. 50, Lėsiškio k., taip pat džiugina sodybos grožiu, o Vidaus vandenų ir akvakultūros skyriaus Šilavoto poskyriui, vedėja Tatjana Ratnikova, Mikalinės k., gali drąsiai didžiuotis įmonės aplinka. Veiveriuose Rasa ir Vytas Januškevičiai, Lauko g. 5, taip pat gražiai tvarkosi. Prienų seniūnijoje padėkas gavo Odeta ir Algis Valatkos, Žalgirio g. 129, gražiausia aplinka didžiuotis gali Vytauto g. 31, Prienai (atstovė Birutė Ona Jasukaitienė), o gražiausia įmone pripažinta UAB „Matula“, vadovas Algimantas Matuliauskas, Vilniaus g. 20.

Taip pat buvo apdovanotos visos dešimt seniūnijų padėklais su karkomis bei kitais užkandžiais. Juk po geros šventės dera ir gerai užkrimsti, kad dienos vargus pamirštų ir grįžę galėtų dar pabendrauti. Geriausios gaspadinės taip pat neliko be apdovanojimų ir nominacijų. Geriausios seniūnijos taip pat buvo apdovanotos, o tai geras jausmas, nes čia ranką pridėjo ir Seimo narys A. Palionis.

Taigi, seniūnijos visur buvo aktyvios ir kovojo dėl nominacijos tapti geriausia. Kiekviena gavo apdovanojimus: Ašmintos – linksmiausia, Jiezno – originaliausia, Balbieriškio – dainingiausia, Stakliškių – svetingiausia, Pakuonio – jaunatviškiausia, Prienų – išradingiausia, Veiverių – meniškiausia, N. Ūtos – aktyviausia, Šilavoto – spalvingiausia, Išlaužo – gausiausia. Šiais metais geriausia seniūnija buvo pripažinta Prienų (seniūnas Algis Matulevičius) ir pereinamasis prizas iš Jiezno seniūnijos šį kartą atkeliavo į Prienų seniūniją, iškilmingai jis buvo perduotas Prienų seniūnui, kuris kartu su seniūnijos darbuotojais ir bendruomenės pirmininke Loreta Jakinevičiene ir kitais džiūgavo.

Tačiau kokia šventė be koncerto? Dar ilgai niekas nenorėjo skirstytis, tačiau, kaip sakoma, jei žinai, kada pradėti, susiprask ir pabaigti. Tad tegaliu pasakyti – buvo linksma, šaunu ir spalvinga. Dainų ir šokių tikrai netrūko, o maisto ir kitokių gardumynų visi prisiragavo, net pilvai braškėjo. Juk Prienų krašto mugė „Rudens spalvos 2015” tokia ir turi būti!

 

Taip pat skaitykite