Popierius atgimė antram gyvenimui

P1020354

Balbieriškio pagrindinė mokykla jau ketvirti metai dalyvauja tarptautinėje Gamtosauginių mokyklų programoje. Per šį laiką atlikta daug įvairių veiklų. Kiekvienais metais tapo tradicija paminėti  Žemės dieną – vieną svarbiausių ir gražiausių aplinkosauginių švenčių. Mūsų maži ir, atrodytų, nereikšmingi darbai – popieriaus, elektros ir vandens taupymas, atliekų rūšiavimas, plastiko naudojimo mažinimas buityje – padeda tausoti senkančius Žemės išteklius. Pasaulinė Žemės diena mus ragina ir įpareigoja konkrečiais darbais prisidėti prie gamtinės aplinkos puoselėjimo ir saugojimo. Siekdama didinti mokinių gamtosauginį aktyvumą, mūsų mokykla kasmet organizuodavo ekologinio plakato konkursą, o šiais metais nusprendė surengti kūrybinių darbų parodą konkursą. Kovo 21 dieną vyko šio konkurso nugalėtojų apdovanojimo šventė „Žemei reikia draugų. Antrasis popieriaus gyvenimas!“.

Renginio vedėjai Silvija Paužaitė ir Henrikas Vaičiulis kvietė pasidžiaugti išradingais darbais ir gausiu būriu svečių. Tai Prienų miškų urėdijos ryšių su visuomene specialistas Kastytis Tarasevičius, girininkas Valdas Kvedaravičius, Seimo nario Andriaus Palionio padėjėja Regina Juočiūnienė, parapijos klebonas Remigijus Veprauskas, miestelio seniūnė Sigita Ražanskienė ir jos padėjėja Vilma Galinytė, bibliotekininkė Angelė Kazlauskienė, Prienų sveikos gyvensenos klubo narės Dainora Šaltienė ir Vida Jaruševičienė, NKRP darbuotojos Rosita Dargienė ir Ramutė Milušauskienė, komisijos nariai, rėmėjai, parodos dalyviai ir jų mokytojai.

P1020297

Šįkart salė virto palėpe. Kaip visada, šventės pradžioje visi laukė teatralizuoto pasirodymo, kurį parengė mokytoja Rita Šalčiūtė ir palėpės „gyventojai“ – pelytės (Austė Kukankaitė, Martynas Šarauskas, Džiugas Žvirblis, Rasa Radžiūnaitė). Išvykus šeimininkams iš namų, bešmirinėjančios savos ir europietiškos pelytės rado daug namų aplinkoje prisikaupusio nereikalingo popieriaus – knygų, laikraščių, kartono pakuočių atliekų. Graužti tikrai yra ką, bet pasvarsčius kyla klausimas, ar tai tik nereikalingos šiukšlės, kurias reikia kaupti namuose, išmesti į konteinerį, mišrių atliekų dėžę ar leisti iškeliauti dūmeliu?! Ar tai geras sprendimas?! Atrodo neįtikėtina, kai europietiškos pelytės išaiškina, jog kasmet kiekvieno lietuvio buityje vidutiniškai susidaro 19,7 kg popieriaus ir kartono pakuočių atliekų, laikraščių ir kitos makulatūros vienam žmogui. Kai kurios perskaitytos knygos, kažkada tikrai atvėrę langą į pasaulį, ilgainiui tampa nereikalingos ir dažniausiai kaupiamos palėpėse, sandėliukuose. O tai yra vertinga antrinė žaliava, kuri gali būti naudojama popieriaus ir kartono gaminių gamyboje. Atidavus ją į makulatūrą, iš antrinės žaliavos, kuri ir pigesnė, kurią perdirbant sumažėja atliekų bei nenaudojami jokie chemikalai, galima pagaminti daugiau nei 60 procentų naujo popieriaus. Tokiu būdu išsaugome daug pirminės medžiagos – medienos. Pasirodo, visi galime sumažinti sunaudojamo popieriaus kiekį: nustatyti kuo mažesnes dokumentų paraštes, naudoti mažesnį raidžių šriftą, įvairius darbus redaguoti kompiuteryje, jei nereikia spausdinto varianto, ir saugoti laikmenose, atsisakyti nereikalingų naujienlaikraščių, reklamų ir sąskaitų… Lietuvoje veikia ne viena įmonė, kurių pagrindinė gamybos žaliava – gyventojų buityje, biuruose, spaustuvėse ir prekybos įmonėse susidarančios popieriaus atliekos. Pažiūrėję filmuotą medžiagą apie daugiau nei pusantro šimto metų turintį Grigiškių popieriaus fabriką, sužinojome, kad iš popieriaus atliekų gaminama higieninis popierius, popieriniai rankšluosčiai, servetėlės, gofruotos kartono dėžės bei medžio plaušų plokštės…Apšmirinėję visus salės–palėpės kampus, pelytės nustebo, pamačiusios įvairiausių dirbinių, pagamintų iš popieriaus, kvepiančių saldainiais, sausainiais, tortais, sūriu, net batais… Tai mokiniai, panaudodami senas knygas, žurnalus, laikraščius, kartoną, prikėlė popierių antram gyvenimui. Nuo tokios įvairovės meniškų dirbinių pelytės pajuto popieriui “alergiją” ir pasižadėjo graužti tik maisto atliekas. O Lukrecija Marčiulaitytė ir Martyna Marčiukaitytė smagiai dainavo: “Vėl seni daiktai atgimsta ir stebuklais tuoj pavirsta…Negalvokit, kad popieriniai daiktai seni, kur palėpėj snaudžia, niekam netinka”…

Tuos stebuklais pavirtusius daiktus pagal skirtingas amžiaus grupes vertino profesionali komisija: Prienų rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Virginija Zujienė, Prienų švietimo centro metodininkė Daiva Buzienė, Birštono gimnazijos technologijų mokytojas Algis Guobys, Prienų rajono savivaldybės administracijos Statybos ir ekonominės plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Ilona Ramanauskienė, Balbieriškio pagrindinės mokyklos technologijų vyresnioji mokytoja Edita Ramanauskienė. Komisijos nariai peržiūrėjo 75 mokinių darbus iš dešimties Prienų rajono ugdymo įstaigų ir išrinko po 4 konkurso dalyvių darbus kiekvienoje amžiaus grupėje 4 nominacijoms (draugiškiausias gamtai, originaliausias, funkcionaliausias, meniškiausias kūrybinis darbas). Komisijos pirmininkė pabrėžė, kad darbams buvo keliami tikrai aukšti reikalavimai ir iš technologinės, ir iš ekologinės pusės. Laureatais tapo: IUG ir PUG, pailginta dienos grupė (Prienų “Revuonos” pagrindinė mokykla), Samanta Daugėlaitė (Skriaudžių pagrindinė mokykla), Danielius Aldakauskas (Prienų “Revuonos” pagrindinė mokykla), Klaudija Rutkauskaitė (Balbieriškio pagrindinė mokykla); IUG ir PUG, Jokūbas Bujavičius (Prienų “Revuonos” pagrindinė mokykla), Rokas Barkauskas (Balbieriškio pagrindinė mokykla), Džiugas Žvirblis (Balbieriškio pagrindinė mokykla), Violeta Ivanovaitė (Stakliškių gimnazija); IUG ir PUG (Balbieriškio pagrindinė mokykla), 2 klasės mokiniai (Išlaužo pagrindinė mokykla), Simas Ferevičius, Milda Ferevičiūtė (Prienų “Revuonos” pagrindinė mokykla), Ieva Šeškevičiūtė (Balbieriškio pagrindinė mokykla); IUG ir PUG (Išlaužo pagrindinė mokykla), Deimantas Kraujalis (Skriaudžių pagrindinė mokykla), Augustė Šegždaitė (Jiezno gimnazija), Žanas Koniušanecas (Balbieriškio pagrindinė mokykla). Laureatus konkursui parengė mokytojos Lina Andriukevičienė, Alma Kiškienė, Audronė Jusienė, Ingrida Kisielienė, Aušra Balkūnienė, Ramutė Švedienė, Danguolė Stanaitienė, Edita Ramanauskienė, Daiva Jonykienė, Aušra Deltuvienė, Daiva Kriščiūnienė.

Kiekvienais metais renginį remia ir darbų autorius apdovanoja mokyklos socialiniai partneriai: Danutė ir Vidmantas Petraškai, Dalia ir Vincas Žvirbliai, Agnė ir Audrius Mitrulevičiai, Laimutė ir Pranas Dargužiai, Jūratė ir Rimas Baranauskai, Loreta Launikonienė. Jie dovanėles įteikė Brendonui Mažeikai (Prienų lopšelis-darželis “Pasaka”), Martynui Krilavičiui, Austei Kukankaitei, Gantui Brazaičiui, Tadui Ražanskui, Aurimui Kuzmickui, Ernestui Leonavičiui, IUG “Pelėdžiukai” (Balbieriškio pagrindinė mokykla), Loretai Grušelionytei, Kamilei Urbelytei (Jiezno gimnazija), Evelinai Mikailaitei (Naujosios Ūtos pagrindinė mokykla), PUG (Prienų lopšelis-darželis “Saulutė”), Gabijai Olišauskaitei (Prienų “Revuonos” pagrindinė mokykla), Urtei Povilaitytei, Smiltei Liutvynskaitei, Lukai Uogintaitei (Prienų “Ąžuolo” progimnazija), Vincentui Baltakojui (Skriaudžių pagrindinė mokykla). Prienų miškų urėdijos ryšių su visuomene specialistas Kastytis Tarasevičius apdovanojo Martyną Šarauską ir mokytojas Liną Guobienę, Ireną Petraškienę (Balbieriškio pagrindinė mokykla), Seimo nario Andriaus Palionio padėjėja Regina Juočiūnienė – Jorį Tarulį (Prienų “Revuonos” pagrindinė mokykla), Martyną Marčiukaitytę, Enriką Danylaitę (Balbieriškio pagrindinė mokykla), Domantą Tamulevičių (Stakliškių gimnazija), Balbieriškio seniūnė Sigita Ražanskienė – Skaistę Judickaitę ir Aurimą Vitkauską (Balbieriškio pagrindinė mokykla), „Versmenės“ klubo narės Dainora Šaltienė, Vida Januševičienė – Agnę Stravinskaitę (Prienų “Revuonos” pagrindinė mokykla), Karoliną Stabačinskaitę (Jiezno gimnazija), NKRP atstovės Rosita Dargienė ir Ramutė Milušauskienė – Martyną Marčiukaitytę, Enriką Danylaitę (Balbieriškio pagrindinė mokykla). Mokyklos direktorius Stasys Valančius dėkojo visiems, atvykusiems į renginį, prikėlusiems popierių antram gyvenimui. Jis kartu su pavaduotoja ugdymui, mokyklos gamtosauginės veiklos koordinatore, Danguole Damijonaityte visiems mokiniams ir juos rengusiems mokytojams įteikė padėkas už dalyvavimą konkurse.

Renginys baigėsi dar viena dovana Žemei – šokiu, kurį paruošti pasiūlė socialinio projekto taikai ir vienybei Žemėje organizatoriai “Apkabinkime Žemę”. Kovo 20 dieną lygiai 12 valandą šokį Žemei su 431 Lietuvos ugdymo įstaiga dovanojo ir mūsų mokyklos mokiniai. Šokėjai norėjo atkreipti dėmesį į ekologines bei nykstančių gyvybės formų problemas ir ieškoti bendrų aplinkosaugos sprendimo būdų.

 

Prienų r. Balbieriškio pagrindinės mokyklos

Gamtosauginio komiteto narė mokytoja Janina Grigutienė

Taip pat skaitykite