Pakuonis švenčia: trys dideli jubiliejai ir dar vienas – visai kūdikiškas

Gelbėkit vaikus

IMGP8701

Vilija Čiapaitė

Pakuonis, nedidelis miestelis, turi savo stuburą, nes jame gyvena žmonės, kurie myli savo kraštą, juo didžiuojasi, brangina istoriją, puoselėja tradicijas. O viso to pradžia – jų bendruomeniškumas ir viso to vinis – visų mylimas klebonas Rimas Pilypaitis. Jo dėka akį džiugina Parapijos namai, bažnyčia, klebonija ir šalia esanti erdvė. Jis ir jo mintis suburti, suvienyti žmones tapo visų pamėgta Žolinių švente. Tuomet, kai pirmą kartą dalyvavau joje, supratau, jog tik vieninga bendruomenė gali pasiekti tokių didelių rezultatų.

IMGP8661

Jau dešimta Pakuonio krašto vasaros šventė „Žolinės“, bet ir ne paskutinė!

Ir štai, jau dešimtąjį kartą, susirinko gausus būrys pakuoniškių ir Pakuonio krašto žmonių pabendrauti, pasirodyti, švęsti. Ne veltui ir sukurtas viską jungiantis ketureilis, nuskambėjęs šventės pradžioje:

„Pakuonis – padangių paukštukas,

Čia mezgas subėgę keleliai,

Ir pačios gražiausios svajonės,

Gyvena mažyčiam miestelyj“.

Ir šie metai tikrai ypatingi Pakuoniui, nes 275 metai sukako miesteliui, 225 metai – Pakuonio parapijai, 200 metų – Pakuonio mokyklai ir jau dešimtąjį kartą vyko Žolinės šventė. Manoma, jog miestelio pavadinimas yra kilęs nuo Kuonios upelės, kuri teka per patį miestelio centrą. Kaip renginio vedėjas sakė, kiekvienas įsimintas ar užrašytas vietovardis yra tarsi laiškas iš praeities, išsaugotas ateinančioms kartoms…

Šventė prasidėjo tarsi sustyguota, bet nenustebau, nes sužinojau, jog nuo ankstyvo pavasario gatvių, kaimų, bendruomenių atstovai kūrė scenarijus, teikė įvairius pasiūlymus, kurie būsimai šventei turėjo suteikti žavesio ir linksmybių.

Į šventę atvyko ir gausus svečių būrys, tai Seimo narys Andrius Palionis, Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas ir būrys Tarybos narių.

IMGP8900

Tradicijos, kurias puoselėja pakuoniškiai

Pasveikinti ir pagerbti naujuosius krašto gyventojus taip pat yra tapusi puikia tradicija. Tai Ela ir Rolandas Gadišauskai, Indrė ir Povilas Antanaičiai. Kaip buvo sakyta, jie bus skatinami aktyviai įsilieti į krašto bendruomenę ir būti ne tik seniūnijos gyventojais, bet ir aktyviais jos nariais.

Neužmiršti ir naujagimiai. Buvo pasveikinti Goda Simonaitytė, Dovis Moisejevas, Saulius Sinkevičius, Dija Revinskaitė, Matėjus Šteina, Smiltė Liniauskaitė, Gustas Antanaitis, Ugnė Vaicekauskaitė.

Daugelis nudžiugo, nes vėl atnaujinta gražiausios seniūnijos sodybos rinkimų tradicija. Jomis tapo Dalios Karanauskaitės ir Raimundo Markūno, Reginos ir Vaclovo Eidukevičių, Dianos ir Gintauto Kapočių sodybos.

Beje, jei jau švęsti, tai švęsti. Pakuonio šventė prasidėjo ketvirtadienį tituliniais Žolinės atlaidais parapijos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje, kitą dieną buvo žiūrimas filmas apie Pakuonio kraštą. Na, o šeštadienį šventės akordas – susitikimas, pasilinksminimas ir pasibuvimas drauge!

IMGP9331

Kiemelių pristatymas ir gardumynų ragavimas

Kiekvienas kiemelis buvo paruošęs pristatymo programas ir dalinosi vaišėmis. Daugelis, kurie jau įsigyveno, susigyveno šiame krašte, daug sužinojo apie Pakuonį ir jo vertybes būtent šių pristatymų metų. Buvo ir linksmų posakių, vaidybinių elementų, kurie dar labiau sujungė, surišo, nes tai gyvenimo akimirkos, kurių, beje, apstu kiekviename mažame miestelyje.

IMGP9723

Dar žavingiau, kai kiekvieno kiemelio palapinėse atrasdavai vyresnėlių, kurie oi daug pasakojimų žinojo apie buvusius gyventojus ir net jų likimus. Tačiau tai jau buvo…

IMGP9693

Maisto gausa ir išskirtinumas

Maistas visada pritraukia, tad ir šventėje susibūrę kiemeliai vertė visko bent po truputį paskanauti… Tačiau tikrai negali atsilaikyti, kai kvepia špižiniuose puoduose keptas kugelis su kiaulės koja ar karka. Niam niam, tokio skanumyno retai kada paskanausi ir net pirštus apsilaižysi! O dar kitur, tikri pakuoniškių švilpikai čia pat kepami buvo. Argi neparagausi ir šeimininkų nepagirsi, o dar kitur išvirta perlinių kruopų košė su spirgučiais masino savo kvapais ir patvoryje šiupininė gardžiai verdama ir kunkuliuodama savo kvapais privertė pilvą gurgėti…

Visi skanavo, gyrė gaspadines ir gaspadorius už vaišes. Tačiau, kaip sakoma, pavalgei, prisikimšai pilvą, tad dabar pajudėk! Taigi pasisotinę šventės dalyviai buvo pakviesti varžytis – oi oi, kaip susilenkti buvo sunku.

IMGP9593

Varžybos – oi oi

Bene daugiausiai juoko sulaukė vinies kalimas į trinką. Vienas smūgis plaktuku ir viskas, sekantis irgi taip. Oi juoko buvo, kai plaktukas šalia vinies smūgiavo! Kita rungtis – rąsto pjovimas. Atpjovus dalį rastelio, šio svoris buvo… sveriamas.

IMGP9642

Ir linksma, ir nuotaikinga, juk ne kiekvienas žino, kad nupjautas rąstelis gali būti sveriamas. Ir dar visokių varžybų buvo, tad visi turėjo iš ko pasijuokti ir linksmai laiką praleisti.

Be to, ir vaikai taip pat turėjo kur pasiausti. Jais buvo ypač pasirūpinta!

IMGP9160

Vasaros derlius ir jo grožybės

Šmirinėdama tarp kiemelių atradau daug puikių grožybių, kurias sukūrė pakuoniškių moterų rankos. Tai vaisiais ir uogomis papuošti varteliai, moliūginė sriuba, laukianti smagurių, iš darželio priskintų ir šauniai supintų serenčių, kanų ir kitokių žiedų padaryti ypač nuotaikingi rūbai, už kurių užlindus galėjai nepakartojamą sau stiliuką pademonstruoti ir, be abejo, nusifotografuoti. Ant stalų – išsirpusios avietės, gervuogės masino jas paskanauti ir klausantis muzikos į taktą palinguoti.

IMGP8960

Scenoje Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos liaudiškos muzikos kapela „Laumena“ (vad. Vladas Daknys) kad užgrojo, tai visų noras pašokti atsirado. Juk, ką prisiragavai, reikėjo ir sukratyti!

O Balbieriškio bendruomenės „Balbieriškis“ vyresniųjų šokių kolektyvas „Ringis“ (vad. Raimundas Markūnas) kad patrepsėjo, net medžiai linkti pradėjo.

Šventė vyko iki sutemų. Pakuoniškių vis gausėjo, tad šventė tęsėsi, ir tai puiki proga Pakuoniui linksmintis, nes trys dideli jubiliejai ir vienas dar visai kūdikiškas visus sujungė, susiejo.

 

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti