Pakuonio seniūnijos bendruomenė: vėjo jėgainėms – tvirtas „ne“

Jonas Kavaliauskas

Sausio 25 d. Pakuonio seniūnijos salėje vyko planuojamų Pagirmuonių kaime statyti vėjo jėgainių detalaus plano aptarimas. Primename, jog Kauno visuomenės sveikatos centras kol kas nėra pritaręs bendrovės „Infraplanas“ pateiktam poveikio visuomenės sveikatai vertinimui. Nors bendrovės atstovas tokią situaciją pavadino nebaigta procedūra, galima daryti išvadą, jog paruoštas vertinimas buvo atliktas nekorektiškai ir nesaugo gyventojus nuo neigiamo poveikio.


Aptarime dalyvavo ne tik užsakovo, poveikio visuomeninės sveikatai vertintojai, Pakuonio seniūnijos bedruomenės atstovai, Seimo narys, išrinktas vienmadatėje Prienų-Birštono apygardoje, Prienų rajono savivaldybės Tarybos bei administracijos vadovai, Tarybos nariai ir atsakingi darbuotojai, bet ir svečiai iš kitų šalies regionų, kur jau vėjo jėgainės pastatytos, o ten veikiančios bendruomenės su statytojais santykius aiškinasi teismuose.


UAB „Infraplanas“ atstovas, pavadavęs kolegą, kuris modeliavo vėjo jėgainių poveikį visuomenės sveikatai, susirinkusiems tvirtino, jog viskas padaryta besilaikant galiojančių įstatymų, o triukšmas 75 metrų atstumu nuo vėjo jėgainių jau neviršys normatyvo. Jei kas nors mano, jog tai – nustatytas faktas, nes Lietuvoje jau yra ne viena veikanti vėjo jėgainė, klysta, nes tai tik modeliavimo grimasos.


Klausimų vystytojams buvo daug, bet atsakymų, deja, išskyrus konstatavimo, jog viskas padaryta pagal galiojančius įstatymus, taip ir nebuvo pateikta.

Aptarimo metu išsakytos mintys duoda viltį, jog ir savivaldybės vadovai į savo sprendimus pradės žiūrėti atsakingiau ir nebijos taisyti jau priimtų.


Tikėtina, jog ir Seimas neliks kurčias žmonių problemoms, nes net mūsų kaimynų lenkų valdžios atstovai dalyvauja judėjime, kuris kovoja už žmonių saugumą vėjo jėgainių veiklos vietose.
Šalys, kuriose vėjo jėgainių verslas jau vykdomas ne pirmą dešimtį metų, jau suprato, jog žmonėms reikia apsaugos nuo šio verslo ir priima tam reikalingus sprendimus.
Vystytojų atstovas, po gan karšto aptarimo, pripažino, jog reikia ieškoti bendrų sprendimų, kurie atitiktų vystytojų ir šalia vėjo jėgainių gyvenančių žmonių interesus.

O kaip bus iš tiesų?
Norėtųsi tikėti, jog nei vietinė, nei rajono valdžia nenusisuks nuo žmonių nuogąstavimų. Tiesa, Pakuonio seniūnas aiškiai išsakė savo palaikymą seniūnijos žmonėms ir pasisakė, jog dar galima teismui apskųsti Alytaus aplinkos apsaugos agentūros išvadą, nes pagal Aukščiausio teismo praktiką žmonių teisė į švarią ir saugią aplinką neturi senaties termino.

Taip pat diskusijos metu paaiškėjo, jog agentūra suderino poveikio aplinkai vertinimą, nors aplink vietovę, kur ruošiamasi statyti vėjo jėgaines, peri, pasak gyventojų, į raudonąją knygą įrašyti paukščiai.
Žmonės nenori gyventi šalia objektų, kurių poveikis jų sveikatai ir aplinkai nėra tinkamai ištirtas.
Aptarimas parodė, jog nors Lietuvoje jau ne vienerius metus veikia vėjo jėgainės, realus poveikis žmonių sveikatai taip ir neištirtas, nors šalies piliečiai netyli ir prašo pagalbos.
Kodėl Sveikatos apsaugos ministerija ir jai pavaldūs visuomenės sveikatos centrai bei Aplinkos apsaugos ministerija su jai pavaldžiomis aplinkos apsaugos agentūromis iki šiol neištyrė vėjo jėgainių poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai? Ir vertinimų atlikėjai vis naudoja modeliavimo principus ir linkčioja į kitų šalių patirtį, bet nutylėdami, jog ir kitose šalyse ne viskas gerai.

Taip pat skaitykite

16 komentarai

  1. Pakuoniškis

    O administracijos direktorius susirinkime tai nė žodžio nepasakė. Įdomu, ką jis galvojo, juk tai jis išdavė sąlygas planuoti vėjo jėgainių statybas.

  2. to Linai

    turbūt mėgėja pati palot, kad taip ant visų „pavarei“. O ar žinote, kad tos jėgainės ne naujos, o naudotos, parvežtos iš Vokietijos??? Vokiečiai meta š…, o mes ubagėliai priglaudžiam. Kas išmatuos tokių jėgainių kenksmingumą sveikatai ir kada?

  3. pakuoniškiams

    laikykitės ir kovokit, nes jau šitas tarybos narys seniai peržengė visas padorumo ribas. Yra gera patarlė: „už kapeiką ir utėlę į Maskvą nuvarytų“, tai lietuviškai pasakius – už litą savo kaimą parduos su visais jo gyventojais, net ir tais kur į Raudonąją knygą įrašyti. Bjauru kurlink einame.