Nijolė Dirginčienė: „Kas po manęs vadovaus kurortui, manęs nebaugina. Svarbiausia, kad turėtų idėjų“

Gelbėkit vaikus

DSC_0331

Vacys Staknys

2019 m. Birštono savivaldybės gyventojai antrą kartą tiesiogiai rinkdami savivaldybės vadovą mero postą vėl patikėjo Nijolei Dirginčienei, kuri savivaldybei vadovauja nuo 2007 metų, o nuo 1995 metų dalyvauja politiniame kurorto gyvenime.

12 vadovavimo metų savivaldybei, be jokios abejonės, palieka savo pėdsaką kurorto istorijoje, ir merė Nijolė Dirginčienė duoda suprasti, jog jos indėlis Birštono klestėjimo epopėjoje akivaizdus.

Pasak patyrusios politikės, į politiką jinai atėjo su Antano Serafimo Zenkevičiaus komanda. Ilgalaikis kurorto vadovas A. S. Zenkevičius, anot N. Dirginčienės, daug padarė, kad Birštonas būtų žinomas ir vystytųsi tinkama linkme.

Bet buvo laikas, kai kurortas nustojo vystytis. Reikėjo permainų. Valdžios perėmimas įvyko skandalingai, ilgametis Birštono vadovas buvo nustumtas į šalį, o į areną įžengė Nijolė Dirginčienė. Tiesa, pati N. Dirginčienė tą laikotarpį pavadino juoduoju, nes jos mokytojas nenorėjo pasitraukti, susigyveno su pareigomis ir netikėjo, kad jaunesni kolegos gali užimti jo vietą. Bet pasikeitęs laikas reikalavo kitokio požiūrio ir veiksmų, nes kurortas aiškiai pradėjo merdėti.

Merės teigimu, situacija reikalavo greitų ir netgi fantastinių idėjų, nes miestas jau buvo panašus į apleistą pastatų kapinyną. Tuo metu kiti kurortai jau buvo „nubėgę“ tolyn, Birštonas stipriai atsilikinėjo ir reikėjo kito požiūrio bei nestandartinių sprendimų. Reikėjo pasinaudoti ES fondų pagalba.

Pasak N. Dirginčienės, šių dienų Birštonas kitoks ir per 12 metų tapo patraukliu ir lankomu kurortu. Turistų augimo tempai vieni aukščiausių šalyje ir vis dar auga.

Kurorte sėkmingai vystosi privatus verslas ir tai džiugina. „Eglės“ ir „Vytauto Mineral SPA“ sanatorijų atsiradimas paspartino ir smulkesnių objektų kūrimąsi. Stovėję apleisti pastatai virto viešbučiais, maitinimo įstaigomis. Savo ruožtu savivaldybė rūpinasi kurorto infrastruktūra, biudžetinių įstaigų pastatų atnaujinimu.

Anot savivaldybės vadovės, nors daug darbų padaryta, bet dar daugiau laukia. Birštono perspektyvos plėstis ne itin didelės, bet planų vystyti kurortą yra nemažai. Tai ir su bendrove „Sanatorija Vytautas“ (dabar „Birštono plėtra“. Red. pastaba) pasirašyta investicinė sutartis, ir naujojo projekto „Birštono vartai“ startas.

Sąstingio laikai ir neskoningas valdžios perėmimas

Bet grįžkime šiek tiek laiku atgal. Buvęs ilgametis meras A. S. Zenkevičius pakvietė N. Dirginčienę įsilieti į jo komandą ir jinai pradėjo vadovauti savivaldybės administracijai. Pasak N. Dirginčienės, tai buvo sudėtingi laikai, nes, nors jau buvo galima pretenduoti į 2003‒2007 m. ES fondų paramą, bet savivaldybės administracijos siūlymai buvo stabdomi.

Savivaldybės vadovės teigimu, reikėjo pokyčių, ir administracija siūlė idėjas. Deja, ilgametis kurorto meras, kuris jam vadovavo 40 metų, susigyveno su pareigomis, niekuo netikėjo ir nenorėjo užleisti turimų pareigų. N. Dirginčienė prisipažino, kad pokyčiai partijoje (LSDP Birštono skyriuje. Red. pastaba) ir Birštono savivaldybės Taryboje praėjo gana skausmingai, bet jie buvo būtini išbristi iš sąstingio.

Faktinės idėjos, kurios virto realybe

Pasak merės, intensyvūs darbai prasidėjo 2008 metais. Buvo nelengva, reikėjo burti patikimą komandą, stiprinti Strateginio planavimo ir investicijų skyrių. Tai pavyko padaryti. Ir tie, kurie idėjas pritraukti į kurortą privačius investuotojus vadino fantazijomis, stipriai apsiriko, nes jos buvo įgyvendintos.

„Eglės“ sanatorijos atėjimas į Birštoną tapo lemiamu veiksniu. Dabar, kai ji išsiplėtė, antrąjį korpusą baigė statyti „Vytautas Mineral SPA“, plėstis ruošiasi ir kiti investuotojai, atrodo, viskas įvyko savaime.

Bet, merės teigimu, už šių gražių pokyčių ne visada galima pamatyti kasdienio darbo rezultatus. O tam, kad Birštonas atsinaujintų, reikėjo įdėti daug pastangų. Ir tai visos savivaldybės komandos nuopelnas.

Todėl ir ateities planai atrodo lyg iš fantastikos ribų, bet tikėjimas ir tikslo siekimas padės įgyvendinti ir šias idėjas.

Sėkmė slypi komandiniame darbe

N. Dirginčienė, komentuodama pasikeitimus Savivaldybės administracijoje, teigė, jog be stiprios ir profesionalios komandos nieko nenuveiksi. Anot jos, savivaldybės administracijoje įvyko ryškūs pokyčiai. Jai vadovauti ėmėsi kompetentinga ir naują kartą atstovaujanti vadovė. Pasak merės, ji tiki, kad naujosios administracijoje vadovės kompetencija, strateginis matymas ir šiuolaikinis požiūris į darbo organizavimą taps nubrėžtų tikslų įgyvendinimo garantu.

N. Dirginčienė paneigė kalbas, jog savivaldybėje viską sprendžia tik ji pati. Merės teigimu, diskusijos vyksta nuolat. Sprendimai priimami išklausius įvairias nuomones. Pasak savivaldybės vadovės, nereikia bijoti išsakyti savo nuomonės, nes geri pasiūlymai visada bus išgirsti. Merė prisipažino, jog jinai administracijai, kaip ir sau, yra reikli: „Sau keliu didelius reikalavimus ir to paties laukiu iš kitų. Atsakingi esame už visą savivaldybę, o ne susirenkame tik išgerti kavos“.

Naujas traukos centras atidengė ir planavimo broką

Neseniai Birštone buvo iškilmingai atidarytas aukščiausias šalyje apžvalgos bokštas, kuris į kurortą pritraukė nemažai turistų. Po jo atidarymo prasidėjo diskusijos, ar tinkamai pasiruošta lankytojų priėmimui.

Iškart buvo pastebėta ne viena problema. Tiesa, N. Dirginčienė šiuo klausimu turi savo nuomonę. Anot jos, bokštas nėra perduotas Savivaldybei ir, kada tai įvyks, dar neaišku. Merė nemano, kad valstybiniame žemės sklype (12,8 a), kuriame iškilo bokštas, galėtų atsirasti kokie nors prekybos taškai. Tiesa, savivaldybės vadovė yra įsitikinusi, kad privatus verslas pasinaudos suteikta galimybe. Deja, faktai rodo, kad į kvietimą kurti verslus aplink bokštą esančiuose privačiuose sklypuose, atsiliepta vangiai. Tiesa, merė pripažino, kad ne viską padarė ir Savivaldybė.

Anot jos, daugiau darbų padaryti sutrukdė lėšų trūkumas. „Negaliu sutikti, kad Savivaldybė nieko nedarė. Susitarta su privačiais asmenimis, kad leistų jų sklype statyti automobilius, netoli bokšto atsirado biotualetai”, – teigė N. Dirginčienė.

Šiek tiek pamąsčiusi pasakė, jog sklypų savininkai ir patys galėjo ir dar gali įrengti mokamą stovėjimo aikštelę bei sukurti verslą.

Kalbėdama apie maitinimo taškus, merė pasakė, jog dėl to nemato problemų, nes tie, kurie labai skuba užkąsti, gali pasinaudoti „Sėklytėlės” paslaugomis, jau nekalbant, jog Birštone visur laukia ne viena kavinė, baras ir kitos maitinimo įstaigos.

Pasak N. Dirginčienės, patogesnė infrastruktūra prie bokšto tikrai atsiras ir susisiekimas su kurorto centru bus saugesnis, bet tam reikia laiko ir finansų.

Merės manymu, bokšto perėmimas į savivaldybės rankas neturėtų atnešti didelių papildomų išlaidų. Anot jos, gali būti, jog pastovaus budėjimo ir nebus, nes reikia ugdyti žmonių atsakomybę.

Darbas su Tarybos nariais būna ir „spygliuotas“

Visi gerai prisimename, jog praeitos kadencijos pabaigoje Socialdemokratų frakcijoje įvyko skilimas. Keturi socialdemokratai atvirai oponavo merei, o per rinkimus į šios kadencijos Tarybą ėjo su kita politine jėga. Socialdemokratai sugebėjo su atsinaujinusiu sąrašu laimėti 9 vietas iš 15 ir suburti valdančiąją daugumą patys. Buvę oponentai taip pat pateko į Tarybą (3 vietos). Dar tris vietas laimėjo kitos politinės jėgos. Dabartinės Tarybos posėdžiai praeina su aiškiu Tarybos pirmininkės buvusių kolegų ignoravimu. Į tokius pastebėjimus N. Dirginčienė sureagavo ramiai ir išsakė savo poziciją. Anot jos, tegul tie, kurie per rinkimus rėkė, kad darys kitaip, rašė įvairius straipsnius, o dabar nori, kad viskas būtų pamiršta ir broliškai apsikabinta, tai to nebus. Merės teigimu, dalykiškas bendravimas visada įmanomas, jei bus naudingi pasiūlymai, kitais atžvilgiais nėra ko bendrauti. „Žmonės per rinkimus parodė, ką jie galvoja apie tą grupelę“, – teigė N. Dirginčienė.

Pasak merės, ji bendrauja su visais, kas kalbasi, o jie (buvę partiečiai) nemato reikalo kalbėtis, todėl situacija tokia, kokia yra. „Čia tinka patarlė: „Kaip šauksi, taip atsilieps“, – pasakė socialdemokratų lyderė Birštone.

N. Dirginčienė atmetė kalbas, jog dabartinėje socialdemokratų frakcijoje nėra galimybių išsakyti savo nuomonę: „Pas mus visada sveikintina nuomonių įvairovė, nes visada geriau, kai randamas sutarimas“.

Birštono ateitis merės akimis

Birštono ateities tema yra visada aktuali. N. Dirginčienė yra įsitikinusi, kad Birštonas turi išlikti ne tik kurortu, sveikatingumo ir reabilitacinių paslaugų centru, bet ir atsinaujinti, tapti atviras kitoms galimybėms.

Pasak merės, plėstis miestas neturi daug galimybių, todėl kiekvienas žingsnis turi būti apgalvotas. Kurorte turi sumažėti automobilių, senamiestis turi atitekti pėstiesiems, o žmonės turi turėti galimybę dirbti vietoje ir sėkmingai auginti vaikus.  N. Dirginčienės kurorto vizija – ramus, tylus, žalias kurortas.

Anot Savivaldybės vadovės, greitu laiku bus svarstomi strateginiai kurorto vystymosi planai iki 2030 metų: „Kviesime gyventojus siūlyti savo idėjas. O su „Birštono vartų“ projektu startuosime jau dabar“.

Merė taip pat išsakė nusistebėjimą, kad vietiniai kritikuoja, kai iš šalies visi giria už gerus darbus, mato pokyčius. Pasak N. Dirginčienės, reikia mokėti įžvelgti pagrindinius tikslus, o ne kritikuoti dėl smulkmenų. Jos manymu, kurortas užtikrintai žengia pagrindinio tikslo link – tapti karališkuoju kurortu. Kasdien vykstantys darbai artina į numatytą tikslą. „Mes esame nuolatinės siekiamybės fazėje“, – tvirtina Tarybos pirmininkė.

Vieni išeina, kiti ateina – tik reikia žinoti, kada pasitraukti

Ketvirtą kadenciją kurortui vadovaujanti N. Dirginčienė teigia, jog jai ne tas pat, kas dirba arba dirbs administracijoje, todėl, pagal savo galimybes, dalyvauja jos formavime. Administracijoje būtinas atsinaujinimas, todėl smagu, kai pačiame kolektyve užauginama gera pamaina, nors tai ne taip paprasta. Visgi merė mato skirtumus tarp senosios gvardijos ir jaunimo. Senoji karta neskaičiavo laiko, naujoji į tai žiūri savaip. Bet svarbiausia, anot Savivaldybės vadovės, kai ateina žmogus, norintis dirbti.

Visgi N. Dirginčienė prisipažįsta, jog keičiantis laikui reikalingi pokyčiai ir kadruose, nes jaunas žmogus turi kitokį savo požiūrį. Ir permainos ateis. Svarbiausia, kad nenuklystų nuo pagrindinio tikslo – išlaikyti šimtmečiais puoselėjamas tradicijas: „A. S. Zenkevičius Birštonui padarė daug gero, mes taip pat įdedam savo indėlį, ateis jauni ir tęs pradėtus darbus“.

Kalbėdama apie savo ateitį politikoje N. Dirginčienė nedaugžodžiavo. Anot jos, priešakyje 4 metų kadencija, o kas bus toliau – neverta spėlioti. Pasak merės, sprendimai priklausys nuo aplinkybių, apsispręsti dar yra laiko, nėra reikalo įvykiams užbėgti už akių. „Kas po manęs vadovaus kurortui, manęs nebaugina. Svarbiausia, kad turėtų idėjų“, – teigė ilgametė Birštono savivaldybės merė.

 

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti